Kíváncsi vagy, melyik az ország legboldogabb települése? Idén is elkészült a magyar boldogságtérkép

Startlap - Startlap
Természetesen az is kiderült, melyek a legboldogtalanabb városok. És vajon a nők, vagy a férfiak boldogabbak Magyarországon? Erre is választ kapunk.

Március 20-án van a boldogság világnapja, amelynek alkalmából az ELTE PPK Pozitív Pszichológia Kutatócsoportja és a Boldogságóra programot megalapító Jobb Veled a Világ Alapítvány hagyományosan közzéteszi Magyarország Boldogságtérképét. A prof. Oláh Attila irányítása alatt működő egyetemi kutatócsoport és a Bagdi Bella vezette alapítvány a 2019-es térképet egy 6770 mintára kiterjedő sztenderdizált, pszichometriailag hiteles és validált kérdőíveket alkalmazó internetes vizsgálat eredményei alapján készítette el.

A világnapon a World Happiness Report is bemutatta idei jelentését, amelyben a világ országait rangsorolják lakosaik boldogságszintje alapján. Ebből az látszik, hogy világviszonylatban a magyarok relatív boldogsági szintje folyamatosan emelkedik: egy év alatt a 69. helyről a 62. helyre kerültünk, és 2010-ben még csupán a 110. volt hazánk a listán.

Visszatérve a magyar boldogságtérképre: erről leolvasható, hogy mely régiókban és megyékben milyen mértékben tartják boldognak magukat az emberek. A vizsgálatban – melyben 17-89 éves férfiak és nők vettek részt – a kérdések kitértek az élettel való elégedettség, az érzelmi, a pszichológiai, a szociális és a spirituális jóllét és a mentális egészség szintjének a megállapítására is.

Az eredményeket összegezve megállapítható, hogy a magyar lakosság boldogsságszintje emelkedett a 2016-ban és a 2017-ben mért értékekhez képest. Ahogy már korábban, úgy 2019-ben is a nyugat-dunántúli régió lakossága vallotta a legboldogabbnak magát, míg az észak-magyarországiak lettek a legboldogtalanabbak, habár a tavalyihoz képest ezen a területen is javultak az eredmények.

 

 

Forrás: boldogsagora.hu

 

 

A városokat tekintve a megyeszékhelyek közül Tatabánya lett Magyarország legboldogabb városa, ahogy már 2017-ben is. Az utolsó két helyen pedig Salgótarján és Miskolc áll, előbbi jelentősen alacsony boldogságszinttel. A nagyvárosok közül pedig Győr végzett az első helyen. 

A kutatásban külön vizsgálták a férfiak és a nők boldogsági szintjét, aminek köszönhetően kiderült, hogy a nők boldogabbnak érzik magukat, mint a férfiak. Ez az összes régióban igaznak bizonyult, és a mentális egészség és a pszichológiai immunitás terén is jobban állnak a másik nemnél.

Ez is érdekelhet

képcím

Ezek a személyiségek hajlamosabbak a stresszre

képcím

Pintér Sándor államosítaná a háziorvosi ellátást,...

képcím

Kiderült, hova tűnt Áder János