Ezek a személyiségek hajlamosabbak a stresszre

Startlap - Startlap
Ahány ember, annyi eltérő személyiség, annyiféle reakció a külvilág történéseire és az események annyi különböző megélése. Nem vagyunk egyformák, így egyértelmű, hogy a nap nap után felmerülő stresszhelyzetekre is mindannyian eltérő válaszokat adunk, máshogy éljük meg azokat és másként is kezeljük őket. Akadnak, akik könnyebben viselik a feszültséget, de vannak, akiket már egy apróság is képes kizökkenteni a mindennapi rutinból, és rosszul reagálnak a stresszre. Mutatjuk, milyen összefüggés lehet a személyiségjegyek és a stressz hatásai között.

Két amerikai kardiológus, Meyer Friedman és Ray Rosenman különös felfedezést tett a praktizálása során az ötvenes évek elején. Feltűnt nekik ugyanis, hogy a várójukban található székek egy részét egyre gyakrabban kellett újrakárpitozni: ebben egyelőre semmi furcsa nem lenne. Később azonban, miután gyanús lett az orvosoknak a dolog, különböző, előre nem tervezett vizsgálatokat végeztek a várakozó betegeken. Megállapították: a rendszeres kárpitozásra szoruló székeken ülő páciensek sokkal rosszabbul viselték a várakozással járó stresszt, ez meglátszott a koleszterinszintjükön, és a szívük is sokkal rosszabb állapotban volt, mint azoknak a betegeknek, akik türelmesen várták, hogy sorra kerüljenek. Így született meg végül a hetvenes években a stresszre kétféle módon reagáló A és B típusú személyiség elmélete. Fontos hangsúlyozni, hogy a két típus jellemzői nem jelentenek kizárólagosságot, és azt is, hogy ezek csupán egy spektrum két végpontját jelölik, az emberek nagy százaléka nem sorolható be egyértelműen egyik vagy másik típusba.

A versengő, nyughatatlan emberek

Az A típusú emberek voltak azok, akik Friedman és Rosenman megfigyelésében folyamatosan felugráltak a székről a váróban, idegeskedtek, türelmetlenül várták, mikor kerülnek sorra.

A későbbi pszichológiai tesztek kimutatták, hogy az ebbe a típusba tartozó emberekben elképesztően erős a versenyszellem, túlságosan kritikusak magukkal és a környezetükkel egyaránt.

Emellett az is kiderült, hogy a célorientáltságuk mellé a legritkább esetben társul öröm vagy megelégedettség: ha elérik a céljukat, nem állnak meg, újabb kihívást keresnek. Ez a nyughatatlanság eredményezi náluk azt, hogy olyan, mintha állandóan sietnének valahova, folyamatosan felfokozott érzelmi állapotban vannak, ami megterhelően hat a szervezetükre is. Mivel az életükben állandó a stressz, a feszültség, ezért egy idő után arra is hajlamosak, hogy akaratlanul is ilyen környezetet hozzanak létre maguk körül. Az ilyen típusú személyek rosszul reagálnak mások lassúságára, könnyebben, kevésbé kontrollált formában fejezik ki az agressziójukat, a dühüket, egy 2012-es kutatás szerint pedig jellemzően közülük kerül ki a bántalmazó fiatalok jelentős része. Mindezek miatt azok, akiket főleg az A típus jellemzőivel lehet leírni, határozottan gyakrabban szenvednek magas vérnyomásban, szív- és érrendszeri betegségben, továbbá nagyobb a körükben a szívrohamban elhunytak aránya is.

A nyugalom szigetei

A B típusba tartozó embereket kis túlzással a nyugalom szigetének lehetne nevezni: de (mint ahogy az elején jeleztük) rájuk sem csak és kizárólagosan az itt felsorolt tulajdonságok jellemzők. Ennek ellenére elmondható róluk, hogy nem a cél, hanem az oda vezető út az elsődleges motivációjuk az életben, amit próbálnak minél élménydúsabban és boldogabban eltölteni és megélni. Nem másokhoz, hanem saját magukhoz mérik a teljesítményüket, önmagukat próbálják meg legyőzni, de nem húzzák le magukat akkor sem, ha valamilyen buktatóval kell szembesülniük.

Jellemző rájuk a kreatív gondolkodás, a problémamegoldásban sem feladatot, hanem lehetőséget, kihívást látnak.

A kutatások alapján mindezek mellett látványosan toleránsabbak, elfogadóbbak és türelmesebbek másokkal szemben: inkább kilépnek helyzetekből, semmint hogy a saját igazukat mindenáron ráerőltessék a másikra. Ezek alapján pedig látványosan kevesebb stressz éri őket az életben – illetve a szakértők szerint önmagában nem is a stressz kevesebb az ő esetükben, hanem a feszültségre adott reakciójuk egészségesebb, és így a szervezetük is láthatóan jobb állapotban van, mint az A típusba tartozóknak.

Az évek során a pszichológiában egy C típust is meghatároztak a szakemberek: ide tartoznak azok az emberek, akik a felszínen olyanok, akár a nyugodt, kiegyensúlyozottabb B típusba tartozó emberek, valójában azonban szinte mindent ugyanúgy stressznek élnek meg, mint az A típusba tartozók. Ők talán még rosszabb helyzetben is vannak, mint azok, akik az első két kategória tulajdonságait hordozzák magukban, hiszen náluk az érzelmek ki nem fejezése, elfojtása fokozza a feszültséget, ami megkeseríti a mindennapjaikat.

HIRDETÉS

 

Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte

 

A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó, vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, éjjel pedig altat. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs negatív hatással az autóvezetésre és nem befolyásolja a koncentrációt sem. Már nagyobb, 60 szemes kiszerelésben is elérhető.

Vény nélkül kapható gyógyszer

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A

 

MELLÉKHATÁSOKRÓL

 

OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT,

 

VAGY KÉRDEZZE MEG

 

KEZELŐORVOSÁT,

 

GYÓGYSZERÉSZÉT!

Ez is érdekelhet

képcím

Házimunka: a stresszkezelés meglepő módja

képcím

Így jelzi a tested, ha túl sok a stressz

képcím

„Először azt mondták, stressz - de most négyes stádiumú...