Élete végéig kaphatja 4,6 milliós fizetését Novák Katalin

Startlap - Startlap
Törvényjavaslattal fosztanák meg luxusjuttatásaitól a lemondott államfőt. Mutatjuk a legfrissebb híreket a Novák-ügyről, és azt, hogy mi történt az elmúlt tíz napban.

Míg politikai értelemben akár mindent, anyagi szempontból szinte semmit sem kell elveszítenie Novák Katalinnak, aki szombaton nyújtotta be lemondását a kegyelmi döntése nyomán kirobbant botrányt követően – hívta fel a figyelmet a 24.hu.

A köztársasági elnök jogállásáról szóló törvény szerint ugyanis a jelenleg 4,6 millió forintos, és a bruttó átlagkereset-növekedéssel megegyező mértékben folyamatosan emelkedő fizetése élete végéig jár Novák Katalinnak.

Ezen felül igényelheti az államtól méltó lakhatása biztosítását, amelyet elődje, Áder János meg is tett, és ezzel egy 720 négyzetméteres svábhegyi villába költözhetett, amelyet mintegy 1 milliárd forintért újítottak fel közpénzből.

Novákot személyes autóhasználat is megilleti, a rendőrség által biztosított sofőrrel, valamint egy titkárság, kiemelt egészségügyi ellátás, és egy éves keret, melyből a neki szimpatikus szervezeteket támogathatja.

Repülős és vonatos utazásai során külföldi hivatalos programjai esetén első osztályt biztosítanak számára, és a kormányvárót is használhatja. A törvény szerint

leköszönésével egyetlen kiváltságától fosztanák meg csupán: többé nem vehet igénybe többet különgépet.

A Momentum törvényjavaslattal élt annak érdekében, hogy Nováktól elvegyék élethosszig járó előnyeit – írja a 24.hu. A párt által máris benyújtott módosító javaslat értelmében amennyiben a köztársasági elnök megbízatása lemondással szűnik meg, nem vehetné igénybe volt államfőket megillető, örökre szóló juttatásokat.

Mi történik ezután?

Ahhoz, hogy Novák Katalin lemondása érvényes legyen, a parlament elfogadó nyilatkozatára van szükséges. A képviselők 15 napon belül kérhetik a köztársasági elnököt, hogy elhatározását újból fontolja meg. Amennyiben erre nem kerül sor, vagy az államfő írásbeli nyilatkozatával az elhatározását fenntartja, a lemondás elfogadását nem tagadhatják meg.

Az új köztársasági elnököt az elődje megbízatási idejének megszűnésétől számított 30 napon belül választja meg az Országgyűlés. Az új államfő hivatalba lépéséig a köztársasági elnök feladat- és hatásköreit az Országgyűlés elnöke, Kövér László gyakorolja

“Államfőként ma utoljára szólok önökhöz, lemondok a köztársasági elnöki tisztségről”

Novák Katalin csütörtökön utazott Katarba, ahol az MTI pénteki híre szerint elvileg vasárnapig tartottak volna a programjai. Szombaton azonban váratlanul megszakította az utat, majd délután fél hatkor egy rendkívüli bejelentkezés keretében bejelentette lemondását. Az államfő beszédében, amelyet az MTVA élőben közvetített, beismerte, hogy hibázott, amikor felmentette K. Endrét, a bicskei gyermekotthon egykori igazgatóhelyettesét.

Magyar emberként azt várnám a köztársasági elnöktől, hogy ne hibázzon. Ha mégis, akkor nézzen szembe azokkal, akiknek elszámolással tartozik, és vállaljon felelősséget. Akár azzal, hogy lemond a köztársasági elnöki tisztségről. Bocsánatot kérek azoktól, akiket megbántottam, és minden olyan áldozattól, aki úgy érezhette, nem állok ki mellette

– fogalmazott Novák Katalin. A nők helyzetét közismerten kiemelt fontosságúnak tartó politikus köztársasági elnöki minőségében megtartott utolsó beszédében is kitért erre a témára.

A politika kemény, olykor kegyetlen világ. Vannak, akik azt gondolják, hogy nekünk, nőknek ezért nem is való. Ezzel nem értek egyet. Ne hagyjuk magunkat! Kellenek a nők a közéletbe is, mert hitem szerint akkor idővel méltányosabb, békésebb és bizonyára tartalmasabb lesz ez a világ.

Novák Katalin elmondta, hálás, amiért a magyar nemzetet szolgálhatta, és beszédét azzal zárta:

Isten áldd meg a magyart, mert tiéd az ország, tiéd a hatalom, tiéd a dicsőség.

A plágiumbotrány miatt 2012-ben távozó Schmitt Pál után így már a második, Fidesz által támogatott köztársasági elnök mondott le.

Varga Judit is lemondott, de a legnagyobb meglepetéssel volt férje rukkolt elő

Az államfő lemondásával gyakorlatilag egy időben Varga Judit egy Facebook-posztot tett közzé, melyben bejelentette, lemond az országgyűlési képviselői mandátumáról, a Fidesz EP-listájának vezetéséről, és visszavonul a közélettől.

A rendszerváltoztatás óta az elnök egyéni kegyelmi döntésének érvényességéhez az igazságügyi miniszter ellenjegyzése szükséges. Én folytattam azt a több, mint 25 éves gyakorlatot, miszerint az igazságügyi miniszter tudomásul veszi az elnök kegyelmi döntését. Az elnök döntésének ellenjegyzéséért a politikai felelősséget vállalom.

– olvasható a rövid bejegyzésben. A korábbi igazságügyi miniszter mindenkinek megköszönte a munkáját, akikkel az elmúlt években együtt dolgozott, végezetül kijelentette, Magyarország a továbbiakban is számíthat rá nemzeti érdekeink és értékeink védelmében.

Egy órával később Varga Judit volt férje, a Diákhitel Központ Zrt. volt vezérigazgatója, a Magyar Közút és a Volánbusz igazgatósági tagja is megszólalt. Magyar Péter azon túl, hogy jelezte, mindkét állami társaságban betöltött pozíciójáról, valamint a részben állami tulajdonú MBH Bank Nyrt-ben viselt felügyelőbizottsági tagságáról egyaránt lemond, rendkívül kemény szavakkal reagált felesége távozásának hírére. Közösségi oldalán megosztott szövegében azt írta,

Egy percig sem akarok olyan rendszer részese lenni, amelyben az igazi felelősök nők szoknyája mögé bújnak, ahol Tónik, Ádámok és Barbarák vígan röhöghetnek a markukba, miközben gondolkodás nélkül feláldozzák azokat, akik ellentétben velük soha nem a saját anyagi érdekeikért, hanem a hazájuk érdekében és a honfitársaikért dolgoztak.

Magyar kijelentette, sokáig hitt a nemzeti, szuverén, polgári Magyarország ideájában, mindazonáltal, tette hozzá

az utóbbi évek során szép lassan és ma végképp rá kellett jönnöm, hogy mindez valóban csak egy politikai termék, egy cukormáz, ami csupán két célt szolgál, a hatalomgyár működésének elfedését és az irdatlan mértékű vagyonok megszerzését.

Magyar azt mondta, hisz benne, hogy Magyarország “nem a Rogán Antalok, nem az oligarchák és még csak nem is pár befolyásos család országa”, hanem “minden jóravaló magyar hazája”, végül közölte,

ne féljetek! Semmi sem tart örökké, százötven év alatt sem lettünk törökké.

Február másodikán indultak az események

Egy héttel ezelőtt, pénteken derült ki, hogy Novák Katalin a tavalyi pápalátogatás alkalmából kegyelmet adott a bicskei gyermekotthon igazgatóhelyettesének, K. Endrének, akinek tudomása volt arról, hogy az intézmény igazgatója 2004 és 2016 között legalább tíz kiskorú fiút molesztált, sőt hamis vallomást írt az egyik érintett gyerek nevében. K. Endre kényszerítésért 3 év 4 hónap letöltendő börtönbüntetést kapott.

Novák Katalin kegyelmi döntését K. Endre ügyében akkori igazságügyi miniszterként Varga Juditnak is alá kellett írnia, ellenjegyzésével ő véglegesíti az államfői kegyelmet.

Az ügy nyilvánosságra kerülését követően óriási botrány tört ki. Az ellenzék és civilek egyaránt Novák Katalin lemondását és Varga Judit számonkérését követelték.

Orbán Viktor az Alaptörvény tizenharmadik módosítását kezdeményezte

Orbán Viktor csütörtökön jelezte, a kormány nevében alkotmánymódosítást nyújt be,

amely lehetetlenné teszi, hogy kiskorú gyermekek sérelmére elkövetett bűncselekmény esetén az elkövető kegyelmet kaphasson.

A Sándor-palota Orbán bejelentésére úgy reagált, Novák Katalin köztársasági elnök jó szívvel alá fogja írni az Országgyűlés által elfogadott jogszabályt.

A miniszterelnök rövid indoklást adott: szerinte az Alaptörvény módosítására azért van szükség, mert a köztársasági elnök kegyelmi döntése körül vita alakult ki. Ez pedig megnyugtatóan le kell zárni minden magyar ember számára – közölte.

A Sándor-palota előtt tüntettek, tanácsadói egymás után hátráltak ki Novák Katalin mögül

Az államfő tanácsadói csütörtökön és pénteken sorra nyilvános kritikával illeték Novákot, illetve távoztak a 16 tagú testületből. Az elsőként megszólaló Gundel Takács Gábor azt írta,

nem tudok azonosulni a magyar politikai kultúrával, kommunikációval, cinizmussal, módszerekkel, indulatokkal és gátlástalansággal. Egyik oldaléval sem. Épp ezért nem kívánok a jövőben a Tanácsadó testület tagja sem lenni, mert reményeim ellenére ezt a munkát sem lehet politika mentesen végezni.

Lakcfi János követte, a József Attila-díjas költő, író nagyon várt volna “bármiféle magyarázatot” a pedofil ügy kapcsán. Szörényi Levente is kilépett a köztársasági elnök tanácsadói testületéből, és arra kérte Novákot, fontolja meg lemondását.

Czeizel Barbara, a Budapesti Korai Fejlesztési Központ intézményvezetője arról nem nyilatkozott, tervezi-e a lemondását a tanácsadói tisztségről, ugyanakkor ő is választ várt Nováktól a döntést illetően. Tomán Szabina üzletasszony szintén nyilvánosan ítélte el a köztársasági elnök kegyelmi ügyét.

Két tüntetést is szerveztek a fővárosban péntek délutánra, hogy az államfő kegyelmi döntése ellen tiltakozzanak. A résztvevők a Sándor-palota előtt egyesültek és Novák Katalin lemondását követelték.

Címlapkép: MTI/Sándor-palota

Ez is érdekelhet

képcím

A Bors közzétett egy OMSZ-jelentést Magyar Péterről - A hét...

képcím

Novák Katalin gazdasszonya bruttó 700 ezer forintos fizetést kap...

képcím

Polt Péter a parlamentben reagált Magyar Péter hangfelvételére