Idén is elárasztották a panaszok az oktatási biztost: a verbális bántalmazás gyakoribb, mint a fizikai 

Startlap - Startlap
Az oktatási jogok biztosa többek között az osztálypénzzel és a diabéteszes gyerekek helyzetével kapcsolatban is állást foglalt.

A tavalyi év során Aáry Tamás Lajos oktatási jogok biztosának hivatalához több mint 1800 panaszt küldtek be, amelyek az elmúlt évekhez hasonlóan többségükben a köznevelés területét érintették – közölte az MTI a hivatal összegzése alapján.

A zömében elektronikusan benyújtott panaszok közül 1151 a köznevelés területéről érkezett, a felsőoktatásból 516, a szakképzésből 125, a maradék 20 beadvány pedig egyéb témáról szólt. A panaszok eredményeként Aáry Tamás Lajos 922 állásfoglalást, illetve tájékoztatást fogalmazott meg.

Az egyik panasz szerint egy úszásoktató arconvágott egy kisgyermeket

Az Oktatási Jogok Biztosa Hivatalába érkezett panaszok egyike egy óvoda által szervezett úszásoktatásról szólt. A panasz szerint az uszodában a gyermekek egy – az uszoda alkalmazásában álló – úszásoktató felügyelete alatt voltak, aki többször agresszívan viselkedett a gyerekekkel. A panasz által részletezett konkrét esetben az érintett kisgyermek összeveszett a vízben az egyik társával, és meg is ütötte őt. Az oktató erre a nyakánál fogva kiemelte a gyermeket a medencéből, majd arcon ütötte, és kitiltotta az uszodai foglalkozásokról.

Az úszásoktató az óvodavezető megkeresésére vállalta a tettét, véleménye szerint a kisfiú problémásan viselkedik, és nem való az uszodába. Hozzátette, hogy vállalja a következményeket. Az ügyből végül rendőrségi feljelentés született, és értesítették az esetről az úszásoktatót alkalmazó egyesületet, valamint az uszoda üzemeltetőjét.

A tanulók verbális bántalmazása jóval gyakoribb, mint a fizikai

A beszámoló kiemeli, hogy a verbális bántalmazás, megszégyenítés, az emberi méltóság megsértése gyakrabban fordul elő, mint a fizikai bántalmazás. Aáry hangsúlyozta, hogy az emberi méltósághoz való jog mindenkit – így az oktatás valamennyi szereplőjét – megillető alkotmányos alapjog.

A diabéteszes gyermekek ügyében átfogó vizsgálat indult

A tavalyi évben lezárult a hivatalba folyamatosan érkező jelzések nyomán a diabéteszes gyermekek óvodai, iskolai ellátásának ügyében indított átfogó eljárás. A biztos megállapította, hogy Magyarországon minden gyermeknek joga és kötelessége a köznevelésben való részvétel, és e tekintetben nem tehető különbség a diabéteszes gyermekek és társaik között. 

A diabéteszes gyermekek intézményi ellátása és a közösségbe integrálása komplex egészségügyi és köznevelési feladat. A hivatal álláspontja szerint lényeges, hogy a pedagógusok – önkéntes alapon – elsajátíthassák az ellátásukhoz szükséges elméleti és gyakorlati ismereteket. A képzések megbízható szakmai hátterét a Magyar Diabétesz Társaság tudja biztosítani.

A biztos állást foglalt az osztálypénzzel kapcsolatban is

A biztos állásfoglalása szerint a szülők közösen dönthetnek arról, hogy bizonyos célok érdekében befizetnek különböző összegeket. A befizetés minden esetben önkéntes, és a pénznek a kezelésével akár az egyik pedagógust is megbízhatják. A pedagógus önkéntes és ingyenes vállalása alapján közte és a szülők között így egy polgári jogi jogviszony jön létre, a pénzösszegről való elszámolást a szülők kérhetik az általuk megbízott pedagógustól.

Az iskola támogatása esetlegesen alapítványán keresztül, a gyermekek részére szolgáltatások bővítése pedig az osztálypénz felhasználásával lehetséges, de az ingyenes oktatás elvét tiszteletben kell tartani, és a befizetéseket nem lehet kötelezővé tenni. 

Rengeteg megkeresés érkezett a pedagógusok értékelési módszereiről

A tanári értékelések kapcsán az év közben beérkezett ügyek jelentős részében felhívták a figyelmet arra, hogy a tanulók munkájának értékelésekor a pedagógust széleskörű szabadság illeti meg, így kialakíthat egyedi módszereket, alkalmazhat sajátos értékelési, számonkérési technikákat.

A felsőoktatás területéről hagyományosan háromféle panaszt regisztrálnak

A felsőoktatási területen egyrészt az érettségi vizsgával és a felsőoktatási felvételi eljárással kapcsolatos ügyek, másrészt a tanulmányi kötelezettségekkel összefüggő ügyek, harmadrészt pedig a felsőoktatási tanulmányok finanszírozásának kérdéseit érintő ügyek kerültek az oktatási jogok biztosa elé.

A kifutó képzésekre történő jelentkezés kérdése minden évben visszatér. Erre a válasz az, hogy amennyiben a képzési és kimeneti követelmények változása okán, vagy nem elegendő számú jelentkező esetén egy adott képzés az aktuális évben nem indul, az nem feltétlenül valósít meg oktatási jogsérelmet.

Ez is érdekelhet

képcím

A Spar bepanaszolta a magyar kormányt Brüsszelnél

képcím

Szombattól eldobhatjuk a maszkot, megvan az 5,5 millió beoltott

képcím

Panaszlevelet írt egy nyugdíjas nő, túl zajosak voltak a mentők...