Fontos figyelmeztetést kaptak a medvehagyma-gyűjtők: olvasd el, mielőtt elindulsz!
Nyakunkon a tavaszi medvehagyma-szezon: ilyenkor sokan indulnak az erdőbe begyűjteni ezt a finom és egészséges növényt. Bár a szedés engedélyezett, fontos azonban, hogy a gyűjtők betartsák az alábbi szabályokat, írja a Pénzcentrum.
Ezek a gyűjtés szabályai
A Mecsekerdő Facebook-oldalán közleményben emlékezteti a látogatókat a szabályokra, melyeket medvehagyma-gyűjtés közben be kell tartaniuk. A tavalyi szabályokhoz képest jogszabályi változás nem történt, tehát a medvehagyma-leveleket továbbra is
állami erdőben, nem védett területen legfeljebb 2 kilogramm/fő napi mennyiségben, egyéni szükségletre szedhetjük engedély nélkül.
Fontos, hogy ennél nagyobb mennyiségű gyűjtéshez engedély szükséges, amelyet a Mecsekerdő erdészeteinél vásárolhatunk meg, online árverés útján. A Mecsekerdő védett természeti területén azonban nem adható ki medvehagyma-gyűjtési engedély, így a védettség alatt álló részeket el kell kerülni a gyűjtés során. A Mecsekerdő arra kéri a gyűjtőket, hogy tartsák be a szabályokat, és így biztosítsák a medvehagyma fenntartható gyűjtését, megőrizve annak természetes élőhelyét és a térség gazdag növényvilágát.
🌿 A Mecsek zöld aranya: a medvehagyma A Mecsek az ország legismertebb medvehagyma-termő területe, ahol a jellegzetes...
Közzétette: Mecsekerdő Zrt. – 2025. március 12., szerda
Itt keressük
Magyarországon a medvehagyma leggyakrabban Somogy, Baranya és Zala megyék erdeiben található meg, de gyakori vendég az árnyékos, lombos erdőkben, ártereken és szurdokokban az ország más területein is. A legalkalmasabb gyűjtőhelyek közé tartoznak a gyertyános, tölgyes és bükkös erdők, ahol a medvehagyma általában nagy mennyiségben tenyészik. A Mecsek, Orfű környéke, a Misina déli lejtői, a Zselic és a Gerecse területei különösen gazdag lelőhelynek számítanak. A gyűjtést akkor érdemes elkezdeni, amikor az első hajtások megjelennek, és virágzáskor kell befejezni.
Mérgező növényekre hasonlít
A gyűjtés során rendkívül fontos az óvatosság : a medvehagymával egy időben kezd el nőni a májusi gyöngyvirág és az őszi kikerics is, amelyek nagyon hasonlítanak az ízletes levelekre.
Azonban ezek a növények mérgezőek: fogyasztásuk súlyos, akár életveszélyes mérgezést okozhat.
Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy melyik növényt találtuk, célszerű a szaglásunkra hagyatkoznunk. Vegyünk le egy levelet a növény tőről, morzsoljuk össze, hogy levet eresszen, majd szagoljuk meg. Ha erős, fokhagymára emlékeztető illatot érzünk, akkor medvehagymát szedtünk. Ha ez az illat nem jelentkezik, akkor más növényről van szó, és a legjobb, ha ott hagyjuk.

A medvehagyma a levelei alapján is megkülönböztethető a gyöngyvirágtól: a gyöngyvirág levelei tojásdad alakúak, rövidebbek és szélesebbek, míg a medvehagyma levelei hosszabbak és keskenyebbek. A virágok is eltérnek: a gyöngyvirág esetében a virágok nem a szár csúcsán, hanem a tövéről erednek, és édes illatot árasztanak. A kikerics és a medvehagyma élőhelye is más: míg a medvehagyma erdei növény, a kikerics inkább a füves, napsütéses réteket kedveli.