2025-ben március 15. szombatra esik: ezért sajnos nem számolhatunk hosszú hétvégével a nemzeti ünnep alkalmából. Ennek ellenére érdemes a szabadban tölteni a szombatot, hiszen a jelenlegi időjárás-előrejelzés szerint kellemes kora tavaszi időjárásra számíthatunk, bár azért az esernyőt érdemes lehet magunkkal vinni. Ráadásul a nemzeti ünnep miatt sok helyen különleges programokkal, történelmi sétákkal vagy megemlékezésekkel várják a vendégeket: ezért egy városi vagy falusi séta is izgalmas lehet. Legyen szó egy könnyed túráról a természetben vagy egy történelmi helyszín felkereséséről, ez a nap kiváló alkalom arra, hogy kiszakadjunk a hétköznapokból, és aktívan töltsük a szabadidőnket.
Mutatunk 10 hívogató úti célt, ahol a kultúra kedvelői, az aktív kikapcsolódás szerelmesei és a természetimádók is felejthetetlen kalandban részesülhetnek.
Hortobágy
Március 15-én nemcsak az 1848-as forradalom kitörését ünnepeljük, hanem megemlékezünk legismertebb költőnk, Petőfi Sándor életéről is. A költő gyermekkori éveit az Alföldön töltötte, erről több költeményében is megemlékezik.
Ezért mi sem illik jobban az ünnephez, mint egy látogatás a Hortobágyi Nemzeti Parkba,
Magyarország egyik legikonikusabb természeti helyszínére, ahol a végtelen puszta, a híres kilenclyukú híd és a hagyományos pásztorkultúra egyvelege egyedülálló élményt nyújtanak. A nemzeti ünnep remek alkalmat ad arra, hogy a látogatók ne csak a természet szépségében gyönyörködjenek, hanem megismerkedjenek a helyi hagyományokkal a csikósok lenyűgöző bemutatóin és a hagyományos pusztai állattartást bemutató helyszíneken keresztül. Márciusban a madárvonulás is megfigyelhető, így a természetkedvelők különleges ritkaságokat is láthatnak.

A Hortobágyi Pásztormúzeumba és a Hortobágyi Csárdába betérve igazi időutazásban lehet részünk. Az itteni programok között szerepelnek népi mesterségek bemutatói, kézműves vásárok és hagyományőrző lovasprogramok is. Egy séta a Hortobágyi Halastavaknál vagy a Madárparkban kellemes kikapcsolódást és természetközeli élményt nyújt, hiszen a régió számos védett madárfajnak ad otthont.
Egy hortobágyi látogatás remek alkalom arra is, hogy megkóstoljuk a vidék hagyományos ételeit, például a híres slambucot és a szürkemarha-gulyást. A hortobágyi csárdák és vendéglők autentikus magyar ízekkel várják az érkezőket. Legyen szó családi kirándulásról, baráti túráról vagy egy pihentető sétáról, a Hortobágy tökéletes úti cél az ünnepi hétvégére.
Visegrád
Visegrád és környéke tökéletes úti cél a Budapestről indulóknak: itt rövid utazást követően fedezhetjük fel Magyarország egyik legszebb történelmi és természeti kincsekben bővelkedő vidékét. A Dunakanyar festői tájai, a középkori várak és a változatos szabadtéri programok garantáltan felejthetetlen élményeket nyújtanak. A Visegrádi Fellegvár az egyik legnépszerűbb látnivaló, különösen a nemzeti ünnepeken: innen
lélegzetelállító panoráma nyílik a Dunára, és a történelmi atmoszférát is remekül átélhetjük.
A várban interaktív kiállítások, lovagi tornák és korhű bemutatók várják a látogatókat. A közelben található Salamon-torony szintén izgalmas történelmi helyszín, amely bepillantást enged a középkori erődítmények világába.

A természetkedvelők számára a Duna-Ipoly Nemzeti Park és a Pilisi Parkerdő számos túraútvonalat kínál, amelyek között mindenki megtalálhatja a saját tempójának megfelelő kihívást. Az Apátkúti-völgy és a Zsitvay-kilátó különösen kedvelt kirándulóhelyek, ahonnan csodás kilátás nyílik a környező hegyekre és völgyekre. Az aktív kikapcsolódást keresők pedig kipróbálhatják a Canopy zipline-pályát, amely izgalmas élményt nyújt kicsiknek és nagyoknak egyaránt.
A családok is számos programlehetőséget találnak a kisebbek számára: a Mátyás Király Történelmi Játszóparkban középkori hangulatban pillanthatnak bele az egykori várélet mindennapjaiba. A gasztronómia szerelmesei sem fognak csalódni, hiszen Visegrádon rengeteg hangulatos étterem és csárda várja a látogatókat, ahol helyi specialitásokat, például vadételeket és dunai halakat kóstolhatunk. Aki egy igazán különleges élményre vágyik, ellátogathat a Thermál Hotel Visegrád wellness részlegébe, ahol pihentető termálvizes medencékben lazíthat. Visegrád tehát minden korosztály számára tartogat izgalmas programokat, legyen szó aktív kirándulásról, kulturális felfedezésről vagy pihenésről.
Gaja-völgy
A Gaja-völgynél található Magyarország egyik legszebb kirándulóhelye és panorámája. Amennyiben valaki inkább a kellemes sétákat kedveli, a Gaja-patak mellett lévő sétaúton könnyűszerrel megismerkedhet a környékkel. Azoknak viszont, akiknek nincs ellenére némi mászás, a Károlyi-kilátóból is megcsodálhatják a környéket és a Fehérvárcsurgói víztározót.
A kilátó a Gaja-szurdok egy sziklaszirtjén áll, a nevét Gróf Károlyi Gyula a Magyar Lovaregylet- és a Magyar Szent Korona Országai Vörös-Kereszt Egylet egykori elnökéről, a fehérvárcsurgói kastély birtokosáról kapta.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A 2016-ban átadott építmény a Gaja-völgyi Tájcentrum része, amely bejárása egész napra kellemes kikapcsolódást biztosít a termeszetjaro.hu szerint. A bejárat közelében lévő tavacska partjánál érdemes visszafelé is megállni: a környékén ugyanis fedett asztalok vannak, így itt rossz idő esetén is lehetőség van piknikezni. Mint írják, azok aki nem fáradtak el, kipróbálhatják a tájcentrumban található erdei tornapályát, vagy megismerkedhet az Erdészeti tanösvénnyel.
A közelben, a tájcentrumtól kevesebb mint 4,5 kilométerre található a fehérvárcsurgói Károlyi-Kastély. Az épület ma bár szállodaként működik, de belépőjegy ellenében bárki megtekintheti a 22,5 hektáros történeti kertjével együtt.
Mecseknádasd
Mecseknádasd egy gyönyörű rejtett borfalu Baranyában. A hangulatos falucska létszáma ma már nem éri el az 1500 főt, a területén – illetve a falu közvetlen közelében – ennek ellenére rengetek szabadtéri és kulturális programra van lehetőség.
Ide tartozik egy túrázás az impozáns Schlossberg templomromnál, de érdemes elsétálni a mecseknádasdi Szent István Kápolnához, a Hétfájdalmú Szent Szűz-kápolnához, a Mecsek vadregényes erdejében lévő Vasgyúró óriás szobrához és a helyi Német Nemzetiségi Tájházhoz is.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Mecseknádasd emellett a Pécsi Borvidék egyik legjelentősebb pontja, a környék legfinomabb boraiért a Trieb-pincesort, a Schlawaker Grund pincesort, a Czehmanns Grund pincesort, a Linkhool pincesort és a Rékavölgyi-pincesort keresd fel.
Pomáz
Pomáz és környéke tökéletes kirándulóhely a Budapest környékieknek a márciusi hosszú hétvégére. A Békásmegyer és Szentendre közt lévő városban több nevezetességre is érdemes időt szánni. Található itt többek között egy 1956-os emlékmű, egy községtörténeti gyűjtemény (Pomáz, Kossuth Lajos u. 48, 2013) és szerb templom is, de Pomáz és környéke ismert továbbá a helyi Fáy András utcai kúriáról, a Teleki-Wattay kastélyról, a Luppa mauzóleumról és a Telek Klisza dombról is.

A közelben lévő egyik legszebb kirándulóhely a Holdvilág-árok, a könnyű túraútvonalat körülbelül két óra alatt fel is lehet fedezni. A területen lévő tisztások szintén tökéletesek a piknikezéshez, falatozás közben pedig megvitathatjátok az álláspontotokat a Holdvilág-árok rejtélyéről.
A közelében ismert látnivaló továbbá a Lajos-forrás és a Bölcső-hegyi kilátó.
Szarvas
A város a Dél-Alföld egyik ékköve, a Hármas-Körös holtágának partján fekszik. A környék látnivalóinak és programjainak a középpontjában a víz áll, ugyanis a határában található a lenyűgöző természeti élményt adó Körös-holtág, mely a térség kedvelt fürdő- és horgászhelye. Felfedezhetjük a Körös vadregényes kiságait bérelhető kajakokkal vagy kenukkal, sárkányhajózhatunk egyet vagy vízre szállhatunk a Boglár sétahajón. A vízi kalandok itt még nem merülnek ki, ugyanis izgalmas programok várnak ránk a Vízi színházban és a Szent Klára Gyógyfürdőben is.
Egyedülálló élményben lehet részünk, ugyanis egy délután alatt bebarangolhatjuk a hazánkat a Mini Magyarország makettparkban. Megismerhetjük az országunk történelmi jelentőségű épületeit, hajóit, vonatait.
További kuriózum a Kondorosi Csárda, az egyik legismertebb betyárcsárda, ahol a szóbeszéd szerint még a legendás Rózsa Sándor is megfordult. Ugyancsak itt található az egyetlen működőképes, eredeti helyén fennmaradt Szárazmalom, ahol alkalmanként szerveznek látványőrléseket, az állandó tárlat viszont mindig látogatható. Nem szabad kihagyni a Kőrösvölgyi állatparkot, sem a területén található Csáky-kastélyt, de Magyarország legnagyobb és leglátogatottabb növénygyűjteményének, a 84 hektáron elterülő Szarvasi Arborétumnak is bakancslistásnak kell lennie.
A szlovák tájházon, a Bolza-kastélyon és a Mittrovszky-kastélyon túl említésre méltó a Holt-Körös partján, az Arborétummal szemben lévő szélmalom, ami a Trianon előtti Magyarország földrajzi közepét jelöli. Oda a Holt-Körös gátján vezető, 1100 méter hosszú Történelmi Emlékút vezet, ahol történelmünk jelentős sorsfordulóit mutatják be a faszobrok.
Gyula
Gyula a Fehér-Körös bal partján található, a folyót erdők, védett területek szegélyezik. Maga a város parkjaival, műemlékeivel, valamint hangulatos utcáival, fürdőjével közkedvelt belföldi úti cél. A legfontosabb nevezetesség természetesen a 14–15. században épült gyulai vár, Közép-Európa legépebben megmaradt síkvidéki téglavára, melynek 24 kiállítótermében közel hét évszázad történetét járhatják végig a látogatók – nem utolsó sorban pedig gyönyörű kilátás nyílik onnan a városra.
A következő megálló a Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont legyen, ami 2018-ban bekerült Európa 40 legjobb múzeuma közé. A kastély 8,5 hektár területű ősparkjában található a Várfürdő, ami 5 500 m2-nyi vízfelülettel és összesen 23 medencével büszkélkedhet, és nem csak a csobbanni vágyóknak, hanem a wellness vagy gyógykezelések kedvelőinek is ideális helyszín. A várkert egész évben kecsegtet izgalmas programokkal, így utazás előtt érdemes utánajárni, éppen mit tartanak ott – emellett kellemes sétákat lehet tenni a történelmi környezetben, sőt, csónakázni és vízibiciklizni is lehet a tavon.
Gyulán született Erkel Ferenc, akinek szülőháza napjainkban múzeum: nyitóterében Európa himnuszait bemutató terminálok fogadják a látogatókat, majd az európai zene terme következik, a különleges kiállítás keretében pedig az Erkel család történetét, a zeneszerző személyes tárgyait, relikviáit mutatja be.
Gyulán látogatható meg Magyarország második legrégebbi cukrászdája, az 1840 óta üzemelő Százéves Cukrászda.
Ajánlott továbbá a Csiga-kert, a Tanyamúzeum, a Húsipari Történeti Kiállítás, Rádiótörténeti Kiállítás, szemet gyönyörködtető templomok és imaházak és a Nagy Bambuszkert. Ha még jobban elmélyülnénk a szépséges városban, válasszunk egy tematikus túraútvonalat a visitgyula.hu oldalon.
Zirc
Zircet a Bakony fővárosaként szokták emlegetni – nem véletlenül, ugyanis természeti és kulturális értékekből, izgalmakból nem lesz hiány. A látnivalók közül mindenképpen kiemelendő a Zirci Ciszterci Apátság Látogatóközpontja, ahol a város jelképét, a basilica minor rangot nyert templomot, a középkori romkertet, az apátság egykori narancsházában egyház- és rendtörténeti kiállítást lehet megtekinteni, ám az ottani sörfőzdébe is érdemes betérni. Az apátság arborétuma ugyancsak kihagyhatatlan, a kolostorral szomszédos, attól délkeletre terül el; 18 hektáros parkjában különleges fák is találhatók – erről bővebben is írtunk ebben a cikkünkben. A csodák itt még nem érnek véget, hiszen Reguly Antal szülőházában alapított Múzeum és Alkotóházban betekintést nyerhetünk a Magas-Bakony helytörténetébe, néprajzába, megtekinthetjük az Agrárműszaki gyűjteményt, felkereshetjük az egyik legrégebbi műemléket, a Pillérköteget, és felfedezhetjük a további templomokat, monostorokat.
Az épített emlékek mellett fantasztikus túraútvonalak is csalogatnak. Az egyik legismertebb közülük a Pintér-hegyi tanösvény Zirc és Porva közti közút északi oldalán. Területén 5 kilométer hosszú tanösvény mutatja be a környék geológiáját (érintve az úgynevezett zirci márvány egykori kőfejtőjét), növény és állatvilágát.
A 700 m hosszú Erdészeti bemutató ösvény az erdőhöz kapcsolódó munkafolyamatokat ismerteti. Területén több pihenő- és tűzrakóhely, esőbeálló található, emellett a kőfejtő udvarában játszóteret, mészégető, faszén égető és bányászati bemutatót alakítottak ki, a gyermekes családokat játszótér várja. Számtalan kilátó magasodik a környéken, valamint a Cuha-völgy szurdokai, a Gerence-patak völgye, a Kőris-hegy számos látnivalót kínál.

Zseniális túraútvonalakat pedig a turizmus.zirc.hu oldalán találhatunk. Csendben megsúgjuk, hogy a Bakony és térsége kiváló helyszín biciklitúrákra is, ha nem vinnénk magunkkal a sajátunkat, a Bakony & Balaton kerékpárkölcsönző hálózat jelenleg 13 település 16 pontján kínál jól felszerelt gyermek- és felnőtt kerékpárokat, gyermek- és csomagszállító utánfutókat, amikből kölcsönözhetünk.
Paloznak
Paloznak a Balaton északi-partján a Bakony déli lábánál található. Sokan csak a Paloznaki Jazzpiknik által ismerik, pedig a település önmagában is lélegzetelállító úti cél. A falu 1998-ban Hild-érmet kapott azért, mert fejlesztése a hagyományos értékek megőrzésével együtt történt.
De mi mindent tekinthetünk meg ott?
A varázslatos település nevezetességei közé tartozik az Árpád-kori katolikus templom, a református harangláb, a népi építészet hagyományos stílusjegyeit őrző egykori Diószegi-ház (tájház állandó néprajzi kiállítással), a Pongrácz-kastély, a Petőfi, a Fő és az egyéb utcákban fellelhető népi parasztházak, egy római kori minta alapján készült és éppen a római út mellett álló Napóra a Millenium Parkban és persze a különleges Kálvária.
Mindenképpen ajánlott körbejárni Paloznakot, hiszen lépten-nyomon lenyűgöző köztéri szobrokba és emlékművekbe botlani. Útra kelhetünk a csopaki Petőfi Sándor utcától a paloznaki Tódi útig futó Olaszrizling tanösvényen, melyen 12 tábla mutatja be a Balaton-felvidék jellegzetes szőlőfajtáit és a borvidék jellemzőit. További túraútvonalak a séta és a biciklizés szerelmeseinek a paloznak.hu oldalon.
Révfülöp
Noha a strandoláshoz még nincs elég jó idő, a mostani kirándulás szóljon inkább a környék felfedezéséről. Kezdjük a Fülöp-hegyen a kilátónál, ahonnan szemkápráztató panoráma nyílik a balatoni tájra: legfelső szintjéről beláthatjuk a Badacsonyt, a tanúhegyeket és a Balaton déli partját. A hegy lábánál lévő vasútállomással szemben találjuk a középkori Fülöp falu XIII. századból származó vörös homokkőből emelt, szépen faragott félköríves kő bélletes kapujú templomának romjait, de több – ép állapotú – templomot is meglátogathatunk.
A hajóállomás felé sétálva, a Szigeti strand mellett végig a Balaton partvonalán terül el az Európa sétány. A revfulopinfo.hu ajánlása szerint megpihenhetünk a kihelyezett padokon vagy akár a füvön, de nem csupán az ejtőzőknek, hanem a horgászoknak is kedvelt helye a sétány vöröskővel kirakott parti része.
Nem messze a hajóállomás felé a Halász utca végén találjuk a Pelényi Gyula tervei alapján újjáépített közösségi házat, melyben a Honismereti Gyűjtemény és az állandó hely- és fürdőtörténeti kiállítás, valamint a Tóparti Galéria nyert elhelyezést. A Pincemúzeumban megismerkedhetünk a szőlőművelés és a borkészítés történetével és emlékeivel is.
Cikkünk frissült.