Megszavazott státusztörvény: a reakciók

Startlap - Startlap
Az ellenzéki pártok körében általános felháborodást keltett a pedagógusokra vonatkozó státusztörvény keddi megszavazása. Mutatjuk is, miként reagáltak minderre.

Kedden a parlament megszavazta a pedagógus-életpályamodellről szóló úgynevezett státusztörvényt.  A számos jog elvesztéséhez és az intézményi autonómiát jelentősen korlátozó rendelet óriási felháborodást váltott ki az ellenzéki pártokból. 

A Jobbik a magyarországi oktatásügyet gyászolta, az ágazat polgári konzervatív fordulatát sürgette kedden Budapesten a Jobbik-Konzervatívok képviselőcsoportjának több tagja egy sajtótájékoztatón. Ander Balázs, az ellenzéki párt parlamenti képviselője, oktatási szakpolitikusa arról beszélt, a kormányzat alacsony képzettséggel és bérekkel számoló, “perifériára való gyarmati modelljével” szemben pártja azt a polgári elképzelést vallja, hogy a tudás érték, “versenyképességünk aranyfedezete”, így nemcsak az ismereteket, hanem azok előállítóit, továbbadóit is meg kell becsülni.

Az MSZP szerint a státusztörvény elfogadása a közoktatás fekete napja. A pedagógusbéreket a központi költségvetésből kell rendezni, hiszen az oktatás egy nemzeti hatáskörbe tartozó terület, a nemzeti szuverenitására oly kényes kormány nem várhat Brüsszelre egy ilyen kérdésben. A kormány csak azt éri el, hogy pedagógusok újabb tömege fogja elhagyni a pályát, a diákok helyzete pedig még tovább nehezedik.

A kormánypárti többség úgy döntött, hogy nem fontos Magyarország jövője – reagált a Demokratikus Koalíció képviselője kedden sajtótájékoztatón arra, hogy a parlament elfogadta a pedagógusok új életpályájáról szóló törvényt. A kormánypártoknak nem fontosak a tanárok, nem fontosak az iskolák és nem fontos, hogy a gyerekek milyen tudással kerülnek ki az iskolapadból – jelentette ki Barkóczi Balázs.

Az LMP politikusa közvetlenül a szavazás előtt tartott sajtótájékoztató. Az oktatás rendszerváságba került, 10-15 év múlva nem lesz, aki oktassa a magyar diákokat – jelentette ki kedden sajtótájékoztatón az LMP frakcióvezető-helyettese.

Kanász-Nagy Máté hangsúlyozta: mindez Pintér Sándor belügyminiszter, Orbán Viktor miniszterelnök és a teljes Orbán-kormány bűne, hiszen annak következménye, amit “az elmúlt tizenhárom évben műveltek a magyar oktatással“.

Tordai Bence, Bárbeszéd: Aljasságból jeles, oktatáspolitikából elégtelen: megszavazta a Fidesz a bosszútörvényt.

Az állampárt megszavazta a státusztörvényt. Jövőgyilkosok! Nem felejtünk! – írta a Momentum hivatalos közösségi oldalán. 

 

Forrás: MTI

Ez is érdekelhet

képcím

Novák Katalin aláírta a státusztörvényt

képcím

Megszavazta a parlament a státusztörvényt

képcím

Kedden egész napos tüntetést tartanak a diákok