Napi rendszerességgel patkánymérges cigarettával kábítják magukat a Zalaegerszegi Gyermekotthon lakói

Startlap - Startlap
Az ombudsman tragikus képet festett jelentésében az intézményről, ahová a Fóti Gyermekváros lakóit költöztetné a kormány.

Az alapvető jogok biztosa 2016-ban helyszíni ellenőrzés keretében hivatalból vizsgálta az Emberi Erőforrások Minisztériuma Zalaegerszegi Gyermekotthonának viszonyait, majd 2018 novemberében utóellenőrzést tartottak az intézményben. Ez a gyermekotthon az egyik, ahova a kormány áthelyezné a bezárásra kerülő fóti Károlyi István Gyermekközpont, vagyis a Gyermekváros lakóinak egy részét. Székely László ombudsman látott bizonyos előrelépéseket, de jelentése továbbra is szomorú állapotokról árulkodik – olvasható az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalának (AJBH) közleményében.

Drog, cigaretta, elégtelen táplálkozás, sivár környezet

A Népszavahétfőn közzétett jelentésből kiemeli: “a gondozottak leginkább a patkányméreggel cseppentett dohányból sodort cigarettát szívják, amivel akár naponta ‘kiütik’ magukat” – ezt a Zalaegerszegi Gyermekotthon egyik foglalkoztatás vezetője mondta el a legutóbbi helyszíni vizsgálat során.

A szerhasználat kapcsán arról számolnak be: történtek támogatandó intézkedések a helyzet javítása érdekében, de a drog és a cigaretta fogyasztása még mindig probléma. Hasonlóképpen a gyermekek közötti súlyos agresszió is. Az AJBH elmarasztalja továbbá a tárgyi körülményeket: hiányoznak a zuhanyrózsák, a bútorok megrongáltak, elhasználtak. A jelenlegi lepusztult, sivár környezet a Gyermekotthonban élő gyermekeket további rongálásra készteti – olvasható a közleményben.

Ezen kívül az étkeztetés minősége is kétséges: nem tudni, hogy mennyire egyoldalú a gyermekek táplálkozása, de erre utal az, hogy az ebéd költségein felül mindösszesen 486 forint áll rendelkezésre a további négy étkezésre, amely összegből “nyilvánvalóan nem biztosítható a minőségi és mennyiségi követelmények” betartása.

Novemberben a gyerekek harmada szökésben vagy javítóintézetben volt

A 48 férőhelyes otthonban a vizsgálat idején 45 gyermek volt elhelyezve, akik közül 8 fő engedély nélkül volt távol (vagyis megszökött), öten pedig javítóintézetben voltak. A dolgozók száma meghaladja a minimálisan előírtakat, azonban 25 százalékuk csak tavaly lépett munkába, és szakképesítésük nem megfelelő.

Ez is érdekelhet

képcím

A fóti gyermekváros lakói elhelyezésének részleteit 10 évre...