Jöhet az évi 400 túlóra a most benyújtott javaslat szerint

Startlap - Startlap
'A törvény szentesítene egy modernkori rabszolgaságot.'

300-ról 400-ra növelnék az egy év alatt elrendelhető túlórák számát a kollektív szerződéssel rendelkező vállalatoknál a fideszes Szatmáry Kristóf és Kósa Lajos által közösen benyújtott javaslata alapján. Azzal is módosítanák a munka törvénykönyvét, hogy a jelenlegi egy helyett három év alatt kellene elszámolni a munkaadóknak a munkaidőkerettel – írja a 168 óra.

A szakszervezetek szerint ez azt jelenti, hogy szinte bármikor berendelhetők lennének a munkavállalók, a több műszakban dolgozók például akár négy héten keresztül reggeltől estig munkára kötelezhetők.

A három éves munkaidőkeret miatt előfordulhat, hogy valakit két és fél éven keresztül túlórára köteleznek és csak utána fizetik ki vagy adják ki cserébe a szabadnapjait.

Azt is sérelmezik, hogy előzetes egyeztetés nélkül született meg az indítvány, az egyéni indítvány ki is zárja ennek lehetőségét.

Meleg János, a Vasutasok Szakszervezetének elnöke szerint a törvény szentesítene egy modernkori rabszolgaságot, a munkavállalók elleni durva merénylet, amely egyébként uniós előírásba is ütközik, mivel ellentétes “a munkaidő-szervezés egyes szempontjairól” szóló irányelvvel, ezért nem lehet azt a magyar jogba átültetni – nyilatkozta a Portolio.hu-nak.

Közleményében azt írja:

“Óriási tévedés azt gondolni – ha egyáltalán bárki is komolyan elgondolkozott ennek az egyéni indítványnak a következményein -, hogy ezzel majd frappánsan megoldja a kormány a munkaerőhiányt… Amennyiben a javaslat átmegy a törvényhozókon, a szakszervezeti vívmányok legfontosabb eleme, a kollektív szerződés is erejét veszíti, hiszen eddig legalább abban szabályozták a túlórát, amelynek felső határa a ksz-ek szerint legfeljebb 300 lehet.”

A Magyar Szakszervezeti Szövetség álláspontja szerint az intézkedés teljesen elfogadhatatlan, ezért Kordás László, a konföderáció elnöke a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma soron kívüli összehívását kezdeményezi az ügyben.

A munkaerőhiány miatt az elmúlt időszakban rengeteg cégnél szükség volt a túlórázásra. Van, ahol a bírságot is vállalják, csak legyen kész a munka és van, ahol a lejelentett munkaórákkal trükköznek. A munkavállalók egy része vállalja ezt, örülnek a pluszpénznek, egy részük pedig a kizsigerelésük miatt inkább otthagyja a munkahelyét – írja az Index.

Ha a parlament megszavazza, a módosítás 2019. január elsejétől már életbe is léphet.

 

Ez is érdekelhet

képcím

Munka közben lett öngyilkos az egyik őr az aradi börtönben

képcím

Deutsch Tamás: Magyarországon az emberek örömmel túlóráznak

képcím

Életbe lépett a kormányzati tisztviselők rabszolgatörvénye