Három új érv amellett, miért nem jó képeket megosztani a gyerekekről a közösségi oldalakon

Startlap - Startlap
A gyerekjogi szakember olyan érveket sorol, amiket eddig nem nagyon hangoztattak. És azoknak is szolgál jó tanácsokkal, akik nem bírnak magukkal, és mindenképp szeretnének posztolni a gyermekükről.

Dr. Gyurkó Szilvia gyerekjogi szakember a WMN-en három olyan érvet sorolt fel a közösségi média felületeire felrakott gyerekfotók ellen, amik általában nem szoktak felmerülni a téma megvitatása során. Mivel a gyermekekről nagy nyilvánosság elé kiposztolt fotók hívei általában érzelmi alapú érvekkel védik az álláspontjukat, ezért Gyurkó a sokszor hangoztatott racionális indokok helyett olyan megfontolásokat sorol fel, amelyek a hozzátartozók érzelmeire hatnak. 

Rosszra neveled a gyerekedet ha másoknak mutogatod

 

A közösségi médiában megjelenő, – hozzájárulásuk és tudomásuk nélkül – kiposztolt képek, történetek, videók azt az érzést keltik a gyerekben, hogy nem kontrollálhatják mindazt, ami történik velük, és hogy az ő saját egyéni értékességük, tulajdonságaik megítélése azon múlik, hogy mások mit gondolnak róluk

– vélekedik a szakember. És mivel a rokon is azért mutatja meg a képet, hogy másoknak tetsszen, ezzel azt erősíti a gyermekben, hogy az egy fontos dolog, amit a többi ember róla gondol.  

Következetlen szülőnek fogsz tűnni, ami hiteltelenné tesz a gyereked szemében

A gyereknevelés során gyakran hangsúlyozzuk a gyerekeknek, hogy az életükkel kapcsolatos döntések meghozatala az ő kezükben van. Tanuljanak rendesen, ha jó egyetemre akarnak menni, viselkedjenek felelősen a pénteki buliban, hogy ne kerüljenek bajba – mondja a szülő, amivel azt közli a gyermek felé, hogy saját döntéseiken múlik a sorsuk.

 

Az a szülő, aki a fentiekkel egyetért, és úgy gondolja, hogy elsősorban a gyerek tehet azért, hogy az élete jól alakuljon, tulajdonképpen a saját elveinek és mondatainak mond ellent, amikor a gyerek hozzájárulása nélkül posztol.

Te leszel a hibás, ha a megosztott tartalom miatt bántják a gyermeket

Amit felnőttként te viccesnek vagy cukinak ítélsz, könnyen lehet, hogy egy gyerek számára kínos, vagy bántó. Ha nem most, akkor majd pár év múlva az lesz. 

Aminek helye van egy családi fotóalbumban, annak jó eséllyel semmi keresnivalója egy nyilvános posztban, mert ha öt perc múlva az iskolai zárt csoportban landol, akkor jó eséllyel a gyerekünk másnap – vagy a téli szünet után – a suliban nehéz helyzetbe kerül. “Milyen édes, ahogy maszatos szájjal eszi a bejglit!” Katt. Már megy is ki kép Instára, jönnek is rá szépen a lájkok a mi harmincas–negyvenes ismerőseinktől, csakhogy ott van egy olyan letöltés vagy készül egy képernyőfotó, amit nem is látunk, amit nem tudunk megakadályozni, de amivel ez kiköt egy osztálytársnál, aki ízekre szedi a gyerekünket

– magyarázza Gyurkó. Ahhoz, hogy az internetes zaklatást elkerüljük, a szakértő javaslata szerint minden felvételt, sőt, még a vele kapcsolatos anekdotákat is le kell törölni a közösségi oldalakról, legfeljebb a tényleg közeli barátok vagy rokonok előtt szabad mutogatni. Arról nem is beszélve, hogy természetesen nem csak a kortársak miatt kell aggódni.

Minél több képet posztolsz, annál nagyobb az esélye annak, hogy azok olyan hálózatokra is átkerülnek, ahol a kisgyerekekre izguló felnőttek fognak maszturbálni miközben a gyereked fotóját nézik (igen, a felöltözött ruhás fotóra is).

Egyáltalán ne posztolj a gyerekedről!

 

A veszélyeket úgy a legkönnyebb elkerülni, ha abszolút nem osztunk meg semmit a gyermekünkről. Annak azonban, aki mégis mindenáron szeretne valamit közzétenni, a következőket tanácsolja a szakember:

  • soha ne posztolj más gyerekéről az ő szülőjének hozzájárulása nélkül
  • sose ossz meg bizalmas információkat a gyerekedről
  • sosem posztolj olyan gyerekről, aki kiszolgáltatott, sérülékeny helyzetben van
  • sosem posztolj nyilvánosan meztelen vagy félmeztelen, pizsamás vagy fürdőruhás gyerekről
  • a megosztott képeket csak olyanok láthassák, akik a szűk családhoz tartoznak, és akik tényleg ismerik a gyereket, de még velük sem szabad olyat megosztani, amit ha rólad szólna, akkor már nem tennél közzé. 

Ez is érdekelhet

képcím

Magyar Péter máris veri Orbánt és a Megafont a Facebookon

képcím

Magyar Péter kéréssel fordult követőihez

képcím

Itt az első hivatalos fotó Katalinról a műtét óta