Ennyit ért a családok éve: minden demográfiai mutató romlott

Startlap - Startlap
A januári magas halálozási arány mögött a korán tetőző influenzajárvány állhat, de a születések száma is csökkent, ahogy a születéskorú nők gyermekvállalási arányszáma és a házasságkötések is.

A KSH összevetette az idei év januári demográfiai adatokat a 2018-as év ugyanezen időszakának értékeivel, amiből kiderült, hogy minden szám romló tendenciát mutat. Ezek az adatok már a tavalyra meghirdetett családok éve első hónapjainak hatékonyságát is mutatják – írja a 444.

  • 2019 januárjában 7364 gyermek született: ez 5,5%-kal (427 újszülött) kevesebb, mint tavaly ugyanekkor. 
  • 13 790 fő hunyt el: ez 19%-os emelkedést (2176 fő) jelent a 2018-as év januárjához képest. 
  • A teljes termékenységi arányszám – amely azt mutatja, hogy a születéskorú nők hány gyermeket vállalnak – 1 nőre számított becsült havi értéke is csökkent: tavaly januárban 1,50 volt, míg idén csak 1,44. 
  • A természetes fogyás – köszönhetően a születések csökkenésének és a halálozások jelentős növekedésének – 68 százalékkal nőtt. A születések és a halálozások közötti különbség tavaly januárban 3823 volt, míg 2019 első havában 6426 fő.
  • A házasságkötések száma ugyancsak kisebb volt idén januárban, mint egy évvel korábban: a csökkenés 5%-os volt (76 házasságkötés). Összesen 1436 pár állt oltár elé. 

A KSH szerint a magasabb halálozási arányt az idén korábban tetőző influenzajárvány miatt mérték. A legfontosabb mutató talán a családok éve szempontjából a teljes termékenységi arányszám. Ennek ahhoz, hogy a népességet fenntartsa, értelemszerűen 2 felett kellene lennie. Az elmúlt években ez a szám javult (1,26-ról 1,5-re), de a mostani januári 1,44-es érték megint romló tendenciát mutat. 

Ez is érdekelhet

képcím

Javult a gyermektelen, romlott a gyermekes háztartások...

képcím

Elszállt a költségvetés: 1100 milliárddal lesz nagyobb a hiány

képcím

Zuhant a születésszám és a házasságkötések száma