Elkaszálhatják az internetet fenekestül felforgató EU-s jogszabályt

Startlap - Startlap
Több tagállam is kihátrált a szabályozás mögül.

Január 21-én szavazhatnak az Európai Unió döntéshozói arról a törvénytervezetről, amiről egyáltalán nem túlzás azt állítani, hogy örökre megváltoztathatja az internetet. Arról az új szerzői jogi törvényről van szó, amelynek létjogosultságát senki sem vitatja el, – az előző ugyanis 17 évvel ezelőtt született, azóta pedig óriásit változott az internet, – a tartalma ellen azonban rengetegen emelték már fel a szavukat – írja a hvg.hu.

Többen is problémásnak érzik

Miután a Youtube és a Google is jelezte aggályait a szabályzat 11. és 13. cikkelyeivel kapcsolatosan, több tagállam (köztük Németország, Hollandia és Olaszország) is arra az álláspontra helyezkedett, hogy inkább nem támogatják a szabályzat bevezetését.

Miért akadt ki a Google?

A 11. cikkely a hírszolgáltatók és a Google között kialakult polémiát szeretné rövidre zárni azzal, hogy kimondja, a szolgáltatók anyagi ellentételezésre jogosultak a Googletől, ha az megjeleníti a tartalmaikat. Ha ennek a böngésző meg akar felelni, akkor tulajdonképpen a hírportálok kép és lead-anyaga eltűnne a keresőből, ami közvetve az adott honlapokra irányuló forgalmat is csökkentené, így senkinek sem használna.

Mi a baja a Youtubenak?

Az ismert videómegosztónak a 13-as cikkellyel támadtak problémái, ez ugyanis azt mondja ki, hogy a szerzői jog megsértése esetén nem a felhasználó, hanem a platform ellen indul eljárás, ami a több mint egymilliárd felhasználóval rendelkező Youtube esetében egy bürokratikus rémálomba való belépést jelentene, főleg, hogy a portálon zajló ekkora méretű adatforgalom monitorozására a cégnek sem pénze sem kapacitása nem lenne.

Ez is érdekelhet

képcím

Németország: Kihirdették a földgázellátási válsághelyzet...

képcím

Ilyen az élet Mariupolban az orosz "felszabadítás" után

képcím

Kiderült, hány ember lett szalmonellás a Kinder csokik miatt