CT- és MR-vizsgálatok államosítása - megszólalt a MOK

Startlap - Startlap
A várólisták növekedését, a betegek gyógyulási esélyeinek romlását okozhatja a CT-vizsgálatok váratlan államosítása - véli a Magyar Orvosi Kamara.

„A hatástanulmányokkal megalapozott, szakmai konszenzusos döntéshozatalt megkerülő államosítás tovább ronthatja a diagnosztikában és a járóbeteg-szakellátásban már jelenleg is kritikus mértékű szakemberhiányt, mindez növelheti a várólistákat, rontja a daganatos, a mozgásszervi, valamint a szív- érrendszeri betegek gyógyulási esélyeit, és még több beteget kényszerít a magánellátásba.” Így reagált a Magyar Orvosi Kamara (MOK) arra, hogy a költségvetést megalapozó törvénybe illesztve, az utolsó pillanatban, szakmai egyeztetés teljes hiányában módosításokat fogadtak el arról, hogy államosítják az MR- és CT-vizsgálatokat, és kiszervezik a kórházi gyógyszertárakat is.

A módosítók között szerepel az is – írja a Népszava – , hogy a Dél-Pesti Centrum kórház Merényi úti traumatológiáját a kormány átadja az alapítványi formában működő Semmelweis Egyetemnek (SE).

A lapnak megszólaló szakértő legalább 15 milliárdra becsülte az államosítás költségeit. 

A kamara veszélyesnek nevezte, hogy a törvénymódosítást a 2024-es költségvetésbe ágyazva, társadalmi és szakmai egyeztetés nélkül, a parlamenti vitát megkerülve hozták meg.

(Címlapkép: Afp-illusztráció)

Ez is érdekelhet

képcím

Államosítják a CT- és MR-vizsgálatokat

képcím

Érkeznek az új rezsiszámlák – mire számítanak a magyarok?

képcím

Elbukott a kormány népszavazási kérdése a Kúrián