A túl pontos vasúti menetrend bosszantotta a londoni utasokat

Startlap - Startlap
Az óra diktatúrája.

1960-ban az angol vasúttársaság törekvése a menetrend pontos betartására nem várt következményekkel járt. Néhány forgalmas vonalon panaszkodni kezdtek utasaik az időben érkező szerelvények miatt, mivel így már lekésték azokat.

A restik se viselték jól a helyzetet. Korábban a legforgalmasabb időszak akkor volt, amíg az emberek vártak a vonatokra. A pontosság miatt már a teából is kevesebb fogyott.

Fotó: Topical Press Agency/Getty Images

“Az emberek megszokták, hogy késnek a vonatok. Most sok vonat időben indul, ők pedig az utolsó pillanatban rohannak utána, majd panaszkodva térnek vissza, hogy lekésték a járatot. Amikor udvariasan elmagyarázzuk nekik, hogy a vonat időben indult, agresszivak lesznek” – mesélte egy jegyszedő a Guardian magazinnak annak idején.

Fotó: Topical Press Agency/Getty Images

Furcsának hathat ez mai szemmel, de az órához igazított szigorú időkezelés egy rendkívül modern dolog. Kisfaludy Sándorról idézi fel a mindennapoktortenet.blog.hu, hogy amikor az 1840-es években kipróbálta az osztrák vasutat, egy dologtól nagyon idegenkedett. Dícsérte a kényelmet és a sebességet, de úgy vélte nincs jövője a dolognak, mivel azt senki sem várhatta el egy úriembertől, hogy a vonathoz igazítsa az óráját!

A londoni vasúttársaság szóvívője viszont a hatvanas években már tudta, hogy az emberek előbb vagy utóbb megszokják majd az új helyzetet. Az óra és a vasút legyőzte az anarchiát és az egyéni, belső időt, hiába is volt az olyan otthonos. Néhányan persze továbbra sem hagyjuk magunkat és futunk a vágányok mellett minden egyes alkalommal.

Címlapkép: Chris J Ratcliffe/Getty Images

 

Ez is érdekelhet

képcím

Magyar Péter 500 eurósokat előhúzó Orbánról beszélt

képcím

Nadrágmentes emberek lepték el a metrót Londonban

képcím

Már egymásra is fegyvert fognak az orosz katonák a brit...