A nyári időszámítással decemberben fél kilenckor fog felkelni a nap

Startlap - Startlap
Ha eltörlik az óraátállítást, akkor sötétebb reggeleket kapunk a világosabb délutánokért. Mutatjuk, pontosan hogyan is néznének ki a napok, ha elfogadják a javaslatot.

Az Európai Unió felmérése nyomán, amelynek során a nyilatkozó uniós polgárok 80 százaléka az évente kétszer esedékes óraátállítás ellen szavazott, Jean-Claude Juncker még pénteken az Európai Bizottság elé viszi ennek megszüntetését. Ez a gyakorlatban a téli időszámítás megszüntetésével egyenlő, aminek eredményét a 24.hu pontos számokkal szemléltette.

Korábban a téli időszámítás szerint teltek az órák

Később energiatakarékossági okokból vezették be a nyári időszámítást. Innentől kezdve minden utolsó márciusi vasárnapon eggyel előrébb tekerjük az óra mutatóját, aztán októberben vissza, hogy jobban igazodjon az életmódunk a világos napszakokhoz.  

Tulajdonképpen pont ez a fő érv a téli időszámítás eltörlése mellett: nem akarják, hogy télen délután négykor boruljon sötétségbe az ég. Ami jól hangzik, viszont így sötét reggeleket kapunk cserébe. 

A jelenleg még érvényben lévő téli időszámításnak megfelelően a Budapesten áthaladó 19º-es hosszúsági körön, magyarországi zónaidőben így néz három nap:

  • 2018. október 28. (a téli időszámítás első napja): 6:20; napnyugta: 16:34.
  • 2018. december 22. (a téli napfordulót követő nap): 7:28; napnyugta: 15:57.
  • 2019. március 30. (a nyári időszámítás előtti utolsó nap): 5:26; napnyugta: 18:11.

A téli időszámítás eltörlésével, vagyis a nyári időszámítás egyeduralmával pedig az alábbi eredményt kaphatjuk:  

  • 2018. október 28.: 7:20; napnyugta: 17:34.
  • 2018. december 22.: 8:28; napnyugta: 16:57.
  • 2019. március 30.: 6:26; napnyugta: 19:11.

Vagyis a kérdés tulajdonképpen az, hogy sötét reggelt, vagy sötét délutánt viselnénk-e jobban. Az, hogy az idei októberi óraátállítás elmarad, még akkor sem valószínű, ha elfogadják Juncker javaslatát. Ehhez ugyanis először az Európai Bizottságnak kell megállapodnia, majd elő kel terjesztenie a nyári időszámítás állandóvá tételéről szóló törvényjavaslatot, amit aztán az Európai Parlamentnek és a tagországoknak is el kell fogadniuk, hogy aztán az egész unióban bevezethessék az örök nyarat.

Ez is érdekelhet

képcím

Vasárnap jön az óraátállítás: így változnak a menetrendek

képcím

Az államtitkár elmondta, mi szükséges ahhoz, hogy eltöröljék...

képcím

Szijjártó: Nekünk nem Zelenszkijjel van vitánk