Készülj, jön a nyári időszámítás, óraállítás - Nagy változás lesz már csütörtöktől!
A meteorológiai tavasz március 1-jén kezdődött, a csillagászati azonban a tavaszi napéjegyenlőséggel köszönt be.
Mit jelent a tavaszi napéjegyenlőség?
A Föld Nap körüli keringése miatt évente kétszer – márciusban és szeptemberben – áll be az a helyzet, amikor a Nap az Egyenlítő felett delel, és ekkor a nappal és az éjszaka nagyjából egyenlő hosszúságú lesz mindenhol a Földön. Ez a tavaszi napéjegyenlőség, ami az északi féltekén a csillagászati tavasz kezdetét jelenti. Ekkortól a nappalok hosszabbodnak, míg az éjszakák rövidülnek egészen a nyári napfordulóig (június 20–21.), amikor az év leghosszabb nappala van.

Mikor van a tavaszi napéjegyenlőség 2025-ben?
2025. március 20-án, csütörtökön, magyar idő szerint 10:01-kor következik be.
Milyen hatása van a tavaszi napéjegyenlőségnek?
A tavaszi napéjegyenlőség összetett hatással van a közérzetünkre, mivel ilyenkor a természet változása és a fényviszonyok alakulása közvetlenül befolyásolja a biológiai ritmusunkat és pszichés állapotunkat. Az, hogy a nappalok egyre hosszabbak és több a természetes fény, fokozza a szerotonin termelését: ez a hormon felelős a jókedvért, így sokan energikusabbnak, motiváltabbnak és vidámabbnak érzik magukat.
A melatonin (az alvást szabályozó hormon) termelődése csökken, ami segít a szervezetnek átállni egy aktívabb életritmusra. Ugyanakkor, a téli időszak után a szervezetnek idő kell az átálláshoz. Sokaknál ez fáradtsággal, levertséggel, fejfájással vagy koncentrációs nehézségekkel járhat. Ennek oka, hogy a testnek alkalmazkodnia kell az új fényviszonyokhoz, hőmérséklethez és hormonális változásokhoz. A fényviszonyok megváltozása miatt a belső biológiai óra (cirkadián ritmus)egy kis időre felborulhat, ami álmatlanságot vagy nyugtalan alvást okozhat.
Jön a nyári időszámítás, az óraátállítás!
A nyári időszámítás 2025-ben Magyarországon március 30-án, vasárnap hajnalban 2:00 órakor kezdődik, amikor az órákat egy órával előre, 3:00 órára állítjuk. Ez azt jelenti, hogy ezen az éjszakán egy órával kevesebbet alszunk, így a szervezetünkre ez is hatással lehet.
Az Európai Unió már 2018-ban javasolta az óraátállítás eltörlését, azonban a tagállamok között nem született egységes döntés az ügyben. A februári Kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta, hogy amennyiben egységes uniós döntés születik az óraátállítás megszüntetéséről, Magyarország a nyári időszámítás állandósítását támogatná. Hangsúlyozta, hogy az óraátállítás eltörléséhez uniós döntés szükséges, így egyelőre nem várható változás.
A 2025-ös tavasz legfontosabb dátumai: iskolai szünet, hosszú hétvégék.