A nyári időszámítás kezdete 2025. március 30-án, vasárnap hajnalban lesz. Ekkor hajnali 2 órakor az órákat 3 órára kell előre állítani – jeleztük cikkünkben, ahol összegyűjtöttük a tavasz legfontosabb dátumait.
Miután az Európai Parlament már évek óta megszavazta az óraátállítás eltörlését, rendre adódik a kérdés, mikor hozzák meg a végső döntést az ügyben. Azonban az EU Tanácsában még nem született egyetértés a tagállamok között arról, hogy a téli vagy a nyári időszámítást használják-e véglegesen.

A koronavírus-világjárvány 2020-tól kezdődően teljesen háttérbe szorította ezt a kérdést, mivel az EU a gazdasági válságkezelésre és az egészségügyi helyzetre koncentrált. Azóta pedig az energiaválság, az infláció és a háborús helyzetek miatt még mindig nem került napirendre a végleges döntés.
Gulyás Gergely: A nyári időszámítás jobb, mint a téli
A csütörtöki Kormányinfón megkérdezték Gulyás Gergelytől, hogy vajon 2025 márciusában lesz az utolsó óraátállítás Magyarországon? Amennyiben eltörlik, akkor melyik időszámítás bevezetését támogatná?
A miniszter válaszában azt mondta: “ha ilyen egységes európai döntés születik, akkor szerintem a nyári időszámítás jobb, mint a téli.” Úgy fogalmazott, megvoltunk eddig is óraátállítással, de ha ezen változtatni akarunk, akkor szerinte
a nyári időszámítást érdemes bevezetni.
Az óraátállítás eredeti célja az energiamegtakarítás volt, de a modern energiahálózatok és fogyasztási szokások miatt ez már kevésbé releváns.
Hogyan döntöttek más országok?
Oroszország 2014-ben végleg a téli dőszámításra állt át. Fehéroroszország már 2011 óta nem állítja az órát. Izland pedig soha nem vezette be az óraátállítást, egész évben ugyanazt az időt használja. Mexikóban 2022-ben eltörölték az óraátállítást, kivéve néhány határ menti területet az Egyesült Államokkal.