Sokkoló jelentést adott ki az ENSZ: már 20 év múlva jöhet az éhezés, a szegénység és a pusztító tüzek 

Startlap - Startlap
Ha nem változtatunk alapjaiban a világ gazdasági berendezkedésén, akkor a klímaváltozás drasztikus következményeivel kell szembe néznünk.

Az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testülete (IPCC) hétfőn egy roppant nyugtalanító jelentést tett közzé, amely szerint alig két évtized múlva beköszönthetnek a klímaváltozás súlyos következményei, ha nem alakítjuk át a világgazdaságot pár éven belül. A tanulmány szerzői olyan állításokat fogalmaztak meg, amik pár évvel ezelőtt a téma szakértőit is meglepték volna, de sajnos nem üres fenyegetésről van szó: a jelentésen negyven ország 91 tudósa dolgozott, több mint 6000 kutatás eredményei alapján – írja a 444.hu.

A jelentés szerint ha minden úgy halad tovább, ahogy eddig, akkor 2040-re az atmoszféra 1,5 Celsius-fokkal lesz melegebb az ipari forradalom előtti értéknél, amelynek következtében egész partszakaszokat önthet majd el a tenger, és egyre gyakoribbá válnak a száraz időszakok, a pusztító erdőtüzek és a szélsőséges időjárási jelenségek. Vagyis elszegényedés és éhezés következik.

A katasztrófa megakadályozásához az egész világgazdaságot át kéne alakítani pár éven belül

A kutatók úgy vélik, a világgazdaság teljes átalakítására lenne szükség záros határidőn belül ahhoz, hogy elkerüljük a sötét jövőt. Amire technológiailag megvan a lehetőség, de politikai támogatás nélkül esélytelen lenne igazi változásokat eszközölni. Nagyon komoly szénadóra lenne például szükség, amit feltehetően sem az amerikai, sem a kínai kormány nem támogatna. Márpedig a világ országainak jelenlegi vállalásai mellett nem lehet elkerülni húsz éven belül a 1,5 fokos emelkedést.

Milyen lépéseket javasolnak a tudósok?

A jelentés számos intézkedést felsorol, amikre feltétlenül szükség lenne: ilyen a jelentős mértékű erdőtelepítés, az elektromos közlekedésre való átállás, a szén-dioxidot befogó technológiák alkalmazása, illetve a legfontosabb elem a károsanyag-kibocsátás csökkentése. A levegőbe kibocsátott szennyezőknek 2030-ra a 2010-es érték 45 százalékára kellene mérséklődnie. Ha 2047-re az egész világ szénsemleges gazdaságra állna át, még akkor is csak 66 százalék lenne az esélye lenne annak, hogy 2100 végére ne érjük el a 1,5 fokos emelkedést.

 

Ez is érdekelhet

képcím

Izrael: Itt az idő, hogy a világ cselekedjen, ne hagyja figyelmen...

képcím

Robbantás történt Cipruson, Ciszjordániában mecsetet ért...

képcím

ENSZ-főhadiszállást ért találat Libanonban