Nem kell a praxis a fiataloknak: 2020-ra egymillió magyarnak nem lesz háziorvosa 

Startlap - Startlap
A felszabaduló körzetek nagyjából hatodát veszik át a fiatalok, pedig az állam komoly letelepedési támogatással is segíti az új háziorvosokat. De a fizetés annyira rossz, hogy így sem éri meg praxist vállalni.

Jelenleg 380 körzetben tartósan nincs háziorvos, de pár éven belül kétezerre nőhet ez a szám az orvosok elöregedése miatt, 2020-ra egymillió ember maradhat háziovos nélkül – olvasható a Mércén.  A háziorvoshiány komoly kockázati tényező: az üres körzetekben jóval nagyobb az idő előtti elhalálozás esélye.

Egy praxis körülbelül 8-10 millió forintba kerül, de hiába ösztönzi a kormány akár 20 millió forintos letelepedési támogatással is az orvos nélkül maradt körzetek betöltését, a jövedelem nem versenyképes. Selmeczi Kamill, a FAKOOSZ Alapellátó Orvosok Országos Szövetségének elnöke elmondta: évente 200-300 praxist kellene a fiataloknak átvennie, de ehhez képest legfeljebb 30-50 talál új gazdára. A kórházakban még mindig jobban lehet keresni, így Selmeczi szerint ahhoz, hogy a szakdolgozók számára valós alternatívát nyújtson egy háziorvosi körzet, durván a jelen finanszírozás duplájára lenne szükség.

Egy friss kormányzati kutatás szerint a 60 év feletti háziorvosok 67,5 százaléka szeretné öt éven belül eladni praxisát. A praktizáló háziorvosok 11 százaléka 60 feletti, 11 százalékuk pedig 70 is elmúlt. Így ha a szakmát nem sikerül vonzóbbá tenni, 2020-ra Magyarországon egymillió ember maradhat háziorvos nélkül.

A helyzeten az sem segít, hogy az új orvos személyéhez az önkormányzatnak is hozzá kell járulnia, ami ha nem történik meg, a praxisjog egy éven belül a helyhatóságra száll. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke szerint “amíg valaki úgy vásárolhat meg valamit, hogy utána rövid úton el lehet venni tőle, addig senkinek nem lesz kedve praxist venni”.

Ez is érdekelhet

képcím

Van olyan magyar kórház, ahol már 2030-ra jegyzik elő a betegeket

képcím

Vizsgálatot indít az Országos Mentőszolgálat Curtis édesanyja...

képcím

A Belügyminisztérium a budai kórházi osztályok leállásáról