Müller Cecília: Lehetnek problémák a védettségi igazolványokkal

Startlap - Startlap
Az operatív törzs keddi tájékoztatója.

Az operatív törzs keddi tájékoztatóján elsőként Kiss Róbert rendőr alezredes az elmúlt 24 óra járványhelyzettel kapcsolatos rendőrségi intézkedéseiről számolt be.

A hétfő járványügyi adatok ismertetését követően Müller Cecília arra hívta fel a figyelmet, hogy a WHO által meghirdetett immunizációs hét második napján vagyunk. Ennek kapcsán elmondta, a világjárvány jelenleg Indiát sújtja a legjobban, Európában pedig a harmadik hullám leszálló szakaszában vagyunk, egy eredményes küzdelem folyik, köszönhetően elsősorban a védőoltásoknak – fogalmazott az országos tiszti főorvos.

Aki oltakozni szeretne, megteheti – hívta fel a figyelmet Müller Cecília. Emlékeztetett, az online időpontfoglaló rendszer révén szerdáig még bárki jelentkezhet a Sinopharm-vakcinával történő oltásra.

Ma érkezik 480 ezer Szputnyik vakcina, ez 200 ezer első komponensű és 280 ezer második komponensű oltóanyagot tartalmaz. Szintén érkezik ma 355 ezer Pfizer-védőoltás, valamint 19 200 AstraZeneca. Utóbbiból még 324 ezer adagot várunk a héten – tájékoztatott a tiszti főorvos.

A jelenleg is zajló tömeges oltás időszakában előfordulhat, hogy egyesek nem kapják meg a védettségi igazolványukat – tájékoztatott Müller Cecília. Mint elmondta, ennek az lehet az oka, hogy kicsit késedelmet szenved az oltás felvételének a rögzítése. Hozzátette: az ügyfélkapun keresztül vagy a kormányhivatalok ügyfélszolgálatain is lehetőség van a probléma jelzésére.

A KSH ismét megjelentetett adatokat a vakcinafelvételi hajlandósággal kapcsolatban. Az év első hetében 36% körüli volt az elutasítottság, mára ez 19%-ra csökkent. A megkérdezettek 62%-a oltáspárti – fejezte ki örömét Müller Cecília a felmérés eredményeit ismertetve.

Országos szinten a fertőzöttek száma 35%-os csökkenést mutat. A 16. héten az 15. héthez viszonyítva közel 10 ezerrel csökkent a fertőzöttek száma, az átlagéletkor továbbra is 44 év. Szintén nincs változás abban, hogy a 40-49 év közötti korosztály a legérintettebb, 23%-ot tesznek ki az összes aktív fertőzött körében.

Müller Cecília megnevezte azt a három megyét, ahol a legnagyobb arányú csökkenés tapasztalható, soorendben: Vas, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Komárom-Esztergom megye.

A 2. oltásra behívót kapókat arra kéri, hogy “feltétlenül jelenjenek meg”, mert a teljes védelmet a 2. vakcina felvétele jelenti – figyelmezetett a tiszti főorvos.

Újságírói kérdések

Az első oltásnál jelentkező reakciók miatt kérhetjük-e az oltást végző orvosnál, hogy a 2. oltás más típusú vakcinával történjen? Nem tervezik bevezetni ezt a metódust, válaszolta Müller Cecília, hozzátéve: természetes, hogy az oltások különböző reakciókat váltanak ki (pl. láz, nyirokcsomó-duzzanat, bőrpír stb).

Gyakran hallani, hogy az oltottak ugyanúgy fertőznek, mint akik nincsenek beoltva. Ez így van? “Egészen biztosan nem így van” – jelentette ki a tiszti főorvos. Elmondta: kevéssé vagy egyáltalán nem fognak kialakulni azok a klinikai tünetek a beoltottban, amelyek során átadhatja a vírust egy védtelenenek.

Továbbra sem találtunk még Magyarországon indiai mutánst – válaszolta egy másik kérdésre Müller Cecília.

Ez is érdekelhet

képcím

Nagyon erős járványt várnak a következő hetekre a háziorvosok

képcím

Müller Cecília a szűrővizsgálatokról: napirendre kell tűzni a...

képcím

Augusztus 1-re áll össze Müller Cecília új hivatala