Megtámadták Európa legnagyobb atomerőművét az oroszok

Startlap - Startlap
Az ENSZ BT rendkívüli összehívását kezdeményezik. Drónvideón a Kijev melletti lebombázott kisváros. Akadozik a független sajtó és a Facebook elérhetősége Oroszországban. Az ukrán-orosz válság hírei.

Megtámadták Európa legnagyobb atomerőművét az oroszok

Az ukrán vészhelyzeti hatóságok a Facebokon azt közölték, hogy sikerült eloltani az Ukrajna délkeleti részén fekvő zaporizzsjai területen található atomerőműnél péntek hajnalban, az orosz csapatok támadását követően keletkezett tüzet. Az ukrán illetékesek nem mértek a szokásosnál magasabb sugárzást a környéken.

Az ukrán vészhelyzeti hatóságok közleménye szerint a lángok egy oktató épületben csaptak fel, az erőműkomplexumon kívül.

Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter korábban a Twitteren azt közölte, hogy az orosz csapatok minden irányból tűz alá vették az atomerőművet

Andrij Tuz, a létesítmény szóvivője nem sokkal korábban a Telegram üzenetküldő alkalmazáson közzétett videóban azt mondta, hogy az orosz haderő ágyúzza az erőművet, és arra kérte őket, hogy állítsák le a nehézfegyvereket, mert valós a veszélye a nukleáris katasztrófának.

Volodimir Zelenszkij az ukrán elnöki hivatal által közzétett videón kijelentette, hogy Oroszország a háborúban “nukleáris terrorizmushoz” folyamodik, és meg akarja ismételni a csernobili katasztrófát. “Figyelmeztetünk mindenkit, hogy még soha egyetlen ország sem lövetett nukleáris erőművet. Ez az első eset az emberiség történetében. Ez a terrorista állam nukleáris terrorizmust alkalmaz” – húzta alá az ukrán elnök.

A bécsi székhelyű Nemzetközi Atomenergia-ügynökség péntek hajnalban arról adott hírt, hogy az ukrán hatóságoktól azt a tájékoztatást kapta, hogy nem mértek változást a radioaktív sugárzásban az atomerőműnél. A város polgármestere nem sokkal ezt megelőzően úgy nyilatkozott, hogy az orosz és az ukrán erők a település határában harcolnak.

A zaporizzsjai atomerőmű a legnagyobb ilyen létesítmény Európában; 6, egyenként 950 megawatt teljesítményű reaktora van. Az ukrán nukleáris energiatermelés csaknem felét, a teljes ukrajnai áramtermelés mintegy ötödét adja. (MTI)

NAÜ: Moszkva hagyjon fel az atomlétesítmények körüli harcokkal

Határozatot fogadott el csütörtökön Bécsben a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) kormányzótanácsa, felszólítva Oroszországot, hogy “azonnali hatállyal szüntesse be az ukrajnai atomlétesítmények körüli harci cselekményeket”. A határozatban a NAÜ bírálta az Ukrajna ellen egy hete indított orosz háborút, és úgy ítélte meg, hogy az “súlyos közvetlen veszélyt jelent e létesítményekre és a személyzetükre, és “magában hordozza egy nukleáris baleset vagy incidens kockázatát, amely egyaránt veszélybe sodorná Ukrajna és a szomszéd országok lakosságát, valamint a nemzetközi közösséget”.

Ukrajnában tizenöt atomreaktor van, négy működő atomerőműben és több más létesítményben. A 2000-ben bezárt csernobili atomerőművet, ahol 1986-ban a békés atomenergia-felhasználás történetének legsúlyosabb balesete történt, a múlt héten az orosz erők az ellenőrzésük alá vonták. (MTI)

Áttörés nélkül ért véget a csütörtöki orosz-ukrán tárgyalás

EyePress News / EyePress via AFP

Az Oroszországgal folytatott tárgyalások második fordulója nem hozott áttörést, de előzetes megállapodás született humanitárius folyosók létrehozásáról csütörtökön. Moszkva és Kijev “biztonságos folyosókat hoz létre, amelyeken a polgári személyeket evakuálhatják, a humanitárius segélyszállítmányokat pedig eljuttathatják” azokba az övezetekbe, ahol a legsúlyosabbak a harcok. Abban is megállapodás született, hogy a biztonságos folyosók területén tűzszünet lép életbe.

Leonyid Szluckij, az orosz parlament alsóháza (duma) külügyi bizottságának elnöke, az orosz küldöttség tagja a Rosszija 24 orosz televízióban közölte, hogy Oroszország és Ukrajna várhatóan több tárgyalási fordulót tart majd. A harmadik fordulóra rövidesen sor kerül, szintén Fehéroroszország területén.

A csütörtöki tárgyalásokat a Breszti területen, a Belovezsszkaja Puscsa Nemzeti Parkban tartották. A hétfői első találkozó eredménytelenül ért véget. (MTI)

London az ENSZ BT rendkívüli összehívását kezdeményezi

A brit kormány az ENSZ Biztonsági Tanácsának rendkívüli összehívását kezdeményezi – jelentette be a Downing Street péntek hajnalban. 

A londoni miniszterelnöki hivatal tájékoztatása szerint Boris Johnson brit miniszterelnök telefonon beszélt Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel az után, hogy orosz csapatok támadását követően tűz ütött ki Európa legnagyobb atomerőművében, a délkelet-ukrajnai Zaporizzsjai területen fekvő Enerhodarban. (MTI)

Oroszország elutasította, hogy megfigyelőként vegyen részt egy norvégiai NATO-hadgyakorlaton

Oroszország elutasította, hogy megfigyelőként részt vegyen a március végén Norvégiában tartandó Hideg válasz (Cold Response) fedőnevű nagyszabású NATO-hadgyakorlaton – közölte csütörtökön a norvég hadsereg. A Hideg válasz hadgyakorlat márciustól végétől április elejéig fog tartani NATO és más szövetséges, illetve partner országok több ezer katonájának részvételével. Tavaly év végéig 28 ország jelentkezett, hogy részt venne összesen mintegy 35 ezer katonával a szárazföldi, tengeri és légi erők bevonásával zajló manőveren.

A hidegháború vége óta nem terveztek ilyen nagyságú NATO-hadgyakorlatot, amelyre eredetileg korábban megfigyelőként meghívták Oroszországot is. (MTI)

Akadozik a független sajtó és a Facebook elérhetősége Oroszországban

Akadozik több független internetes hírportál és a Facebook elérhetősége Oroszországból – jelentette az AFP francia hírügynökség péntek hajnalban. A GlobalCheck nevű internetes szolgáltatás és a hírügynökség Moszkvában dolgozó munkatársai egyaránt azt tapasztalták, hogy nem lehet elérni a világ legnagyobb közösségi oldalát, a Meduza, a Deutsche Welle, a Szabad Európa oldalát és a BBC orosz szolgáltatását sem.

Ukrajna előző heti megtámadása óta Oroszország  a korábbiaknál is keményebben lép fel a még meglévő független sajtóval szemben. Csütörtökön az Eho Moszkvi független rádióadó és a Dozsgy című tévé és internetes hírportál is beszüntette működését.  Az orosz parlament alsóháza pénteken pedig olyan törvényjavaslatról tart vitát, amely 15 év börtönnel rendelné büntetni, ha valaki “hamis információkat” tesz közzé az orosz hadseregről. (MTI)

Lengyelország javasolja állampolgárainak Oroszország és Fehéroroszország elhagyását

Lengyelország csütörtökön azt javasolta állampolgárainak, hogy az Ukrajnában kialakult háborús helyzetre tekintettel hagyják el Oroszországot és Fehéroroszországot. A lengyel külügyminisztérium hasonló ajánlást fogalmazott meg Fehéroroszország viszonylatában.

Drónvideón látható, mekkora pusztítást végeztek az oroszok a Kijev melletti kisvárosban

EyePress News / EyePress via AFP

A Guardian tett közzé egy drónvideót, amelyen jól látszik, milyen pusztítást végeztek az orosz erők Borodyankán. A település körülbelül 60 kilométerre található Kijevtől. A felvételt itt találod.

Az EU döntött arról, hogy azonnali menedéket kapnak a háború elől menekülők

Az Európai Unió tagországainak belügyminiszterei rendkívüli intézkedéseket fogadtak el az ukrajnai háború elől menekülők befogadására és azonnali védelmére – közölte Ylva Johansson uniós belügyi biztos csütörtökön. Részletek.

 

Címlapkép: A zaporizzsjai atomerőmű ipari kamerája által készített felvétel a támadásról (Laurent FIEVET / ZAPORIZHZHIA NUCLEAR AUTHORITY / AFP)

Ez is érdekelhet

képcím

A Kreml az amerikai segélyről: "Még több ukrán halálához vezet...

képcím

61 milliárd dolláros segélyt kap Ukrajna - A hét legfontosabb...

képcím

Magyar Péter máris veri Orbánt és a Megafont a Facebookon