Meghalt Paul Auster, az egyik legnagyobb amerikai író

Startlap - Startlap
A világirodalom 77 éves sztárja tüdőrákkal küzdött.

Helyi idő szerint kedd este, hetvenhét éves korában meghalt Paul Auster amerikai író és költő – írja az MTI.

A család egyik barátja, Jacki Lyden a sajtóhoz eljuttatott közleményében azt mondta,

Auster brooklyini otthonában, szerettei körében halt meg. Az egyik legnagyobb amerikai kortárs írónak számító Auster tüdőrákkal küzdött, s a betegség okozta szövődményekbe halt bele.

A New York egyik irodalmi sztárjának számító, zsidó származású író leghíresebb művei közé tartozik a New York trilógia. Élete során több mint 30 könyvet írt, műveit több mint 40 nyelvre fordították le, köztük a legtöbbet magyarra is.

Auster 1971 és 1975 között Párizsban élt, ez idő alatt francia költők verseit is átültette angolra. Híressé 1982-ben vált, A magány feltalálása című, önéletrajzi elemekkel tarkított regényével.

Forgatókönyvíróként is tevékenykedett, ő jegyezte a többi között a Wayne Wang rendezte Füst című film forgatókönyvét is. Utolsó, Baumgartner című könyvét már a rákkal vívott harc közepette fejezte be.

Auster “erősen stilizált, furcsán nevetséges, posztmodernista regényeiről vált ismertté, amelyekben az elbeszélők ritkán mások, mint megbízhatatlanok, és a cselekmény alapjai folyamatosan változnak” – idézi 2010-ből Joyce Carol Oates írónőt a Guardian.

Történetei gyakran játszanak a véletlen, a lehetőség és a sors témáival. Főhősei közül sokan maguk is írók, és művei önreferenciálisak, korai regényeinek szereplői a későbbi regényekben is felbukkannak.

Auster szerint írói élete nyolcéves korában kezdődött, amikor lemaradt arról, hogy baseballhősétől, Willie Mays-től autogramot kapjon, mert sem ő, sem a szülei nem vittek magukkal ceruzát a meccsre. Ettől kezdve mindenhová vitt magával ceruzát. “Ha van egy ceruza a zsebedben, jó esély van rá, hogy egy nap kísértést érzel, hogy használni kezdd” – írta egy 1995-ös esszéjében.

14 évesen, egy nyári táborban túrázás közben Auster szemtanúja volt annak, hogy egy tőle centiméterekre lévő fiút villámcsapás érte, és azonnal meghalt – ez az esemény, mint mondta, “teljesen megváltoztatta” az életét, és “minden nap” eszébe jutott. A véletlen “érthető módon visszatérő témává vált a regényeiben” – írta Laura Miller kritikus 2017-ben.

Címlapkép: AFP

Ez is érdekelhet

képcím

Meghalt a hajléktalanból lett győri milliomos, aki 636 milliót...

képcím

Képeken a hét legfontosabb hírei