Megegyeztek az európai uniós migrációs törvénycsomagról

Startlap - Startlap
Az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsának tárgyalói politikai megállapodásra jutottak az uniós migrációs és menekültügyi paktumról - jelentette be a Tanács soros spanyol elnöksége szerdán Brüsszelben. A magyar kormány ellenezte a csomagot, de a kérdésben nem volt vétójoga.

A témáról kiadott, az MTI által ismertetett brüsszeli közleményben hangsúlyozták, hogy a paktumban rögzített öt jogszabály érinti a menedékjog és a migráció kezelésének minden szakaszát, kezdve az illegális migránsok átvilágításától az EU-ba érkezésükkor, a biometrikus adatok felvételén, a menedékkérelmek benyújtásának és kezelésének eljárásán, valamint annak meghatározásán keresztül, hogy melyik tagállam felelős a menedékjog iránti kérelem elbírálásáért.

Rendelkezik továbbá a tagállamok közötti együttműködésről, szolidaritásról és arról is, hogy miként kell kezelni a válsághelyzeteket, ideértve a migránsok “eszközként való használatát”, ami az EU, illetve tagállamainak destabilizálását célozza – írták.

“Az EU elkötelezett a migráció kiváltó okainak kezelése mellett, együttműködik a származási és tranzitországokkal, és kezeli a migránscsempészet csapását” – fogalmaztak.

Az új szabályok hatékonyabbá teszik az európai menekültügyi rendszert, és növelik a tagállamok közötti szolidaritást azáltal, hogy könnyítik azon tagállamok terheit, ahová a legtöbb migráns érkezik – tették hozzá.

A paktumot a soros elnökség szerdán bemutatja az európai uniós tagországok nagyköveteiből álló tanácsnak (Coreper), mely az intézményközi megállapodásnak köszönhetően várhatóan jóváhagyja azt – tájékoztattak.

Megvétózhatatlan történelmi megállapodás

Az új uniós migrációs törvény elfogadásával, közel hét év eredménytelenség után történelmi jelentőségű megállapodásra jutott az Európai Parlament, a tagállamok Tanácsa és az Európai Bizottság – írja a hvg.hu.

Az új csomag lényege, hogy megerősített határőrizet mellett

az illegális bevándorlóknak nem lesz lehetőségük az EU területére lépni, csak abban az esetben, ha vélelmezhető, hogy menekültstátuszra jogosultak.

Addig zárt helyen őrzik őket, megakadályozva a belső mozgást.

 

Az új jogszabály értelmében kötelező szolidaritást kell tanúsítani a migrációs nyomás alatt lévő országok felé. A többi tagállamnak választania kell a menedékkérők áthelyezése és a pénzügyi hozzájárulás – minden át nem vett menedékkérő után 20 ezer euró – között.

A válságkezelési mechanizmus azokat az eseteket szabályozza, amikor egy nemzeti menekültügyi rendszert összeomlás fenyeget, vagy amikor a migránsokat eszközként használják fel az EU destabilizálására. Ilyenkor a szokásos menekültügyi eljárásoktól való esetleges ideiglenes eltérésre van lehetőség.

Az új szűrési rendelet értelmében azokat, akikről kiderül, hogy nincs esélyük a menekültstátuszra, vissza kell fordítani a származási országukba.

Az új rendelet egységes eljárást hoz létre az EU-ban a nemzetközi védelem megadására és visszavonására, ezek a nemzeti eljárások helyébe lépnek.

Az Eurodac-rendszer reformjának célja az EU területére érkezők hatékonyabb azonosítása, többek között arcképek hozzáadásával az ujjlenyomatokhoz, a hat évesnél idősebb gyermekek esetében. A hatóságok rögzíthetik, ha valaki biztonsági fenyegetést jelenthet.

A szabályozási csomagot a magyar kormány ellenezte, azonban ebben a kérdésben nem volt vétójoga. A rendelkezések minden tagállamra nézve kötelezőek lesznek – írja a hvg.hu.

Kezdetét veszi a részletek kidolgozása

A paktumot a soros elnökség szerdán bemutatja az európai uniós tagországok nagyköveteiből álló tanácsnak (Coreper), mely az intézményközi megállapodásnak köszönhetően várhatóan jóváhagyja azt. Az elkövetkező hetekben szakértői szinten folytatódik az új rendeletek részleteinek kidolgozása. Ezt követően a megállapodást megerősítés céljából benyújtják a tagállamok képviselőinek elfogadásra. A megállapodást az Európai Parlament plénumának és az Európai Unió Tanácsának is hivatalosan el kell fogadnia – írja az MTI.

Az Európai Parlament azt írta: a migrációs és menekültügyi paktum egyebek mellett biztosítani fogja, hogy a tagállamok megosszák erőfeszítéseiket, szolidaritást mutatva az EU külső határait védő, az EU-ba irányuló illegális migráció megakadályozásán munkálkodó tagországokkal. Eszközöket biztosít az EU és tagállamai számára ahhoz, hogy gyorsan reagáljanak válsághelyzetekben, amikor a tagállamok nagyszámú illegális migrációs érkezéssel szembesülnek.

A csomag cselekvési terveket vázol a Földközi-tengeren, a Balkánon vagy az Atlanti-óceánon keresztül érkező illegális migráció elleni küzdelem érdekében. Partnerségek építését segíti a migráció származási és tranzitországaival az embercsempészek és emberkereskedők elleni küzdelem, valamint az uniós tartózkodásra nem jogosult migránsok származási országukba való visszaküldésének biztosítása érdekében.

“A mai nap bekerül a történelembe”

Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke a témában tartott sajtótájékoztatóján közölte: “a mai nap bekerül a történelembe”, ugyanis az EU mérföldkőnek számító megállapodásra jutott a migráció és a menekültügy kezelésére vonatkozó új szabályokról. Európa szilárd jogi kerete a migráció vonatozásában mostantól minden tagállamban azonos – emelte ki.

 Európa jogszabályi kerete megoldást jelent a migrációs kihívásokra. Humánus és igazságos, védelmet biztosít a menedékkérőknek, határozottan lép fel az uniós maradásra jogosulatlanokkal és azokkal szemben, akik kizsákmányolják a legkiszolgáltatottabbakat – húzta alá az uniós parlament elnöke.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke közleményben üdvözölte a csomag elfogadását, és azt írta: a migrációs és menekültügyi paktum biztosítani fogja, hogy hatékony európai válasz álljon az unió külső határain fekvő tagállamok rendelkezésére az illegális migráció kezelésére.

“Mostantól az európaiak fogják eldönteni, hogy ki jöjjön az EU-ba, és ki maradhat, nem pedig az embercsempészek”

– fogalmazott.

 A megállapodás célzott fellépést jelent az uniós határok védelme, az embercsempészek tevékenységének felszámolása, valamint az unión kívüli országokkal kölcsönösen előnyös partnerségek kialakítása érdekében – emelte ki. A migrációs csomag “döntő lépés annak biztosítására, hogy Európa rendelkezzen a migráció kezeléséhez szükséges eszközökkel” – tette hozzá az uniós bizottság elnöke, és kiemelte: a politikai megállapodás jelentős áttörést jelent a migráció kezelésére szolgáló közös uniós rendszer megteremtése felé.

Címlapkép: MTI/Rosta Tibor

Ez is érdekelhet

képcím

A Spar bepanaszolta a magyar kormányt Brüsszelnél

képcím

Teljes mértékben megvonhatják Magyarországtól az uniós...

képcím

Megérkezett az Európai Bizottságtól a pedagógusok béremelését...