Európa Tanács: Verik és kínozzák a menekülteket a magyar határon

Startlap - Startlap
A jelentés szerint a rendőrök ütik-verik, rúgják az embereket.

Ütések, rúgások, gumibotozás, kutyaharapás – több menekült szerint ezt kapja az a magyar rendőröktől, aki átlépi a határkerítést – írja a hvg.hu az Európa Tanács jelentése alapján.

A jelentést az Európa Tanács kínzás és az embertelen, vagy megalázó büntetések, vagy bánásmód megelőzésére alakult Európai Bizottság (CPT) adta ki, amelynek képviselői tavaly jártak a röszkei és a tompai tranzitzónában, illetve a magyar-szerb határszakaszon.

A tájékoztató szerint a menekültek kockázatnak vannak kitéve, fizikai és lelki bántalmazás érheti őket – ezt az érintettek sérüléseire, a személyes beszámolókra és a jelen lévő orvosok szakvéleményére alapozzák. A kormány szerint a rendőrök minden jogszabályt betartanak, a menekültek pedig feltehetően egymást verik.

„A rendőrség az alaptörvényben meghatározott feladatait a jogszabályoknak megfelelően végzi, valamint a nemzetközi jogelvek és az uniós normák betartása minden magyar rendőr alapvető kötelessége” – állítja a kormány.

A CPT részletesen vizsgálja a tranzitzónák életkörülményeit, beleértve az orvosi ellátás minőségét és a menekültek lehetőségeit. Egyik legmegrázóbb része az embertelen bánásmódról és a Szerbiába való visszatoloncolásról szóló fejezet, melyben hét részletes beszámoló olvasható. A menekülteken megvizsgált sérülések és az elmondások alapján az derül ki, hogy a legtöbben ütéseket, rúgásokat szenvednek el a testükön, fejükön. Több jel mutat gumibot és paprikaspray használatára is, valamint kutyaharapásra. A CPT a jelentésben felszólítja a magyar kormányt, haladéktalanul tegyen lépéseket annak érdekében, hogy megszűnjenek a fent leírt jelenségek, és valamennyi rendőr bánjon tisztességesen és emberségesen a menekültekkel.

Hetekig, hónapokig vesztegelnek

A jelentés azt is kifogásolja, hogy csak Röszkén és Tompán működik tranzitzóna, így kizárólag ezek képeznek átjárót az ország menedékjogi rendszerébe. Probléma az is, hogy a nemzetközi védelmet igénylő összes külföldi állampolgár – beleértve a gyermekes családokat és a kísérő nélküli kiskorúakat is – kénytelen itt maradni hetekig, néha akár hónapokig is, míg menedékkérelmüket fel nem dolgozzák.

Pozitívum azonban, hogy a jelentés szerint a magyar hatóságok megpróbálnak tisztességes körülményeket biztosítani a tranzitzónákban és gondoskodnak a helyiség tisztaságáról. Az újonnan érkezőket orvosi vizsgálatnak vetik alá, viszont a pszichiátriai és pszichológiai ellátást nem találták elégségesnek.

A jelentés elismerte, a magyar hatóságok könnyíteni próbálnak a menekülteknek a kapcsolattartásban, többek között azzal, hogy lehetővé teszik számukra a Wi-Fi használatát, a mobiltelefonnal nem rendelkezők viszont nem tudják felhívni családtagjaikat.

Válaszolt a kormány

A magyar kormány részletes választ küldött a CPT-nek, amely azzal kezdődik, hogy „a jelentés nagy számban tartalmaz a tényekkel ellentétes megállapításokat, amely szakmai helyett politikai jellegűvé teszi azt”. A CPT nem vette figyelembe a kabinet szerint, hogy „a lelki és testi sérülések keletkezhetnek a külföldiek útja során vagy akár egymástól, akár az embercsempészektől elszenvedett bántalmazások eredményeként is”.

A válaszban hosszan írtak arról is, milyen lehetőségeik vannak a menekülteknek a tranzitzónákban. Például a tompai határon van rezsó, szigetelt konténerek ventilátorral és klímával, az elfoglaltságok pedig kétheti programterv alapján készülnek, meg lehet ismerni a magyar kultúrát, gasztronómiát, szokásokat, hagyományokat, ha igény van rá.

Ez is érdekelhet

képcím

Magyar Péter reagált az interjúra: Varga Judit "hol ököllel, hol...

képcím

Csaholt a kutyája, így előzte meg a tragédiát a pákozdi rendőr...

képcím

Váratlan fordulat a szlovák-magyar határon