Az utolsó lakó lélegeztetőgépe miatt működhet még a gyermekhospice ház

Startlap - Startlap
Két év alatt negyedére esett a ház támogatása.

A létéért küzd a pécsi Szemem Fénye alapítvány által működtetett súlyosan beteg gyerekek hospice-ellátását vállaló intézmény – tudta meg a Magyar Nemzet. 2015 óta igen súlyos anyagi gondokkal küszködnek, akkor még 15 fő látott el itt irodai munkákat, azóta a gyerekek ápolását biztosító személyzetet is nehéz összeszedni, ráadásul havonta cserélik egymást a fizetési problémák miatt.

A problémák összefüggésben állnak a magánadományok csökkenésével, az adománygyűjtő személyzet távozásával. 2015-ben még 44 millió forintnyi támogatás segítette az alapítványt, ami 2017-re 11 millióra apadt. Ezen kívül még minimális állami támogatással számolhatnak, ami lényegében csak Balog Zoltán miniszteri keretének terhére nyújtott évi 5-7 millió forintos összeget jelent. Ugyanakkor hiába érkezik meg ez az összeg az alapítvány számlájára, az elmaradt járulékok miatt a NAV mindent inkasszó alá helyezett. A szükséges működési hiány mintegy 9 millió forint.

A villanyt egyelőre nem kötheti ki a szolgáltató, mert egy lélegeztetőgép segít az otthon utolsó bentlakójának, Sziládi Dórának a légzésben, azonban a fűtést hamarosan kikapcsolhatják.

Az intézmény vezetője, Gyura Barbara, még 2000-ben, fia elvesztése után, hosszas jogi procedúra után tudta csak létrehozni a hospice ellétást is nyújtó Dóri Házat. Célja az volt, hogy a befogadott beteg gyerekek családiasabb, környezetben ápolhassák őket, illetve megkönnyítsék életük utolsó napjait.

MTI Fotó: Kálmándy Ferenc

Ugyanakkor az életvégi hospice-ellátás a legritkább a házban, a legtöbb gyerek két-három hétre érkezik családjával, hogy térítésmentesen az ápolási személyzet levegye róluk a beteg gyermek ellátásával kapcsolatos terheket és így együtt kikapcsolódhassanak. Továbbá olyan gyerekeket is fogadnak, akik nem feltétlenül igényelnének kórházi ápolást, de a családjuk nem tud megfelelő körülményeket biztosítani számukra.

Az alapítvány anyagi helyzete azonban mostanra nem teszi lehetővé, hogy mindenkit fogadni tudjanak, jelenleg a több mint öt éve páciensük, illetve két éve náluk élő Sziládi Dóra az egyetlen lakójuk.

Dóri súlyos izomsorvadásban szenved, 16 éves korához képest mindössze 11 kilogrammot nyom. A tinédzser ugyan mozgásában korlátozott, azonban korát meghazudtoló érettséggel és éleslátással beszélt otthona problémáiról:

Sokan azt gondolnák, hogy az én állapotomban csak nyalogatnám a sebeimet. De én nem így gondolom, nekem is vannak céljaim. Az alapítványnak sokat köszönhetek, ezért én is próbálok most tenni érte – mondta a tinédzser.

Az alapítvány hospice-ellátása nem fér bele az állami finanszírozás kereteibe és pályázat is alig akad számukra, így ki vannak szolgáltatva a magánadományoknak. Megoldás lehetne Gyura Barbara szerint, ha meg tudná honosítani az angol mintájú charity shopok (jótékonysági üzletek) gyakorlatát, ahol egyes adományok értékesítésével tarthatnák fenn működésüket, azonban ebben is falakba ütközött.

A legnagyobb segítséget a kiszámítható támogatás jelentené, amiből hosszú időre biztosítani tudnák az ápolók és a betegszállítók költségeit.

Aki segíteni szeretne a Dóri Házon, adományát az alábbi számlaszámokra küldheti:

Az alapítvány neve: Szemem Fénye Alapítvány
Számlavezető bank: Szigetvári Takarékszövetkezet
Bankszámlaszám: 50800111 11083762
Külföldi utaláshoz: IBAN: HU24 50800111 11083762 00000000 – SWIFT code: TAKBHUHB
Számlavezető bank: UniCredit Bank
Bankszámlaszám: 10918001 00000033 67470006
Külföldi utaláshoz: IBAN: HU77 10918001 00000033 67470006 – SWIFT code: BACXHUHB

Ez is érdekelhet

képcím

Felkavaró részletek derültek ki a hároméves pécsi kisfiú...

képcím

Így változik az életünk szeptembertől

képcím

Népszámlálás: kampányt indítanak az ateisták