Csernobil: földöntúli fotók emlékeztetnek a 32 éve bekövetkezett tragédiára

Startlap - Startlap
Április 26-án az egész világ a 32 éve történt tragédiára emlékezett. 2018-ban még mindig virágzik a katasztrófaturizmus, habár elméletileg ez veszélyes is lehet.

A csernobili atomerőmű negyedik blokkjában 1986. április 26-án történt detonáció a világ eddigi legsúlyosabb nukleáris balesete volt.

Az atomkatasztrófa az ukrajnai Pripjaty és Csernobil városok melletti Vlagyimir Iljics Lenin atomerőműben történt – a terület akkor még a Szovjetunió tagállama volt.

A tragédia során radioaktív hulladék hullott a Szovjetunió nyugati részére, Európa más részeire, valamint az Egyesült Államok keleti részére is: a mai Ukrajna, Fehéroroszország és Oroszország területén óriási területek szennyeződtek, és hozzávetőlegesen 200 000 embert kellett kitelepíteni. Az akkor szovjet vezetés a történteket legalább egy hétig megpróbálta eltitkolni. A katasztrófának mintegy 4000 halálos áldozata volt.

A sugárszennyezett területen dolgozó likvidátorok, vagyis a nukleáris baleset utáni mentesítő munkálatokban részt vett csernobili áldozatok emlékműve előtt idén, április 28-án is megemlékezést tartottak a Kijevtől 190 kilométerre északra fekvő Szlavuticsban.

(MTI/EPA/Szerhíj Dolzsenko)

Acélkupola véd, de csak 100 évig

A világ legnagyobb nukleáris katasztrófáját okozó blokkot ma már acélkupola zárja le hermetikusan, de csak száz évre – írja a 24.hu, hozzátéve, hogy ma még senki nem tudja, mi lesz ezután, a környékre viszont vagy 10 ezer évig nem térhet vissza ember.

Az acélszarkofágot még 2011-ben kezdték el építeni, és 2016 novemberében tolták a sérült négyes blokk fölé.

Így néz ki:

(MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko)

A mintegy 110 méter hosszú, 257 méter széles és 105 méter magas építmény a világ legnagyobb mozgatható kupolája: 1,5 milliárd euróba került, amihez Ukrajna jelentős nemzetközi segítséget kapott.

Az acélszerkezet hermetikusan lezárja a 4-es blokk teljes területét, többet takar, mint a korábbi betonszarkofág, élettartamát száz évre teszik. Ám a 24.hu által megkérdezett szakértő szerint több tízezer évre lehet tenni, mire ismét alkalmas lesz az emberek megtelepedésére.

Virágzik a katasztrófaturizmus, slágertéma Csernobil az Instagramon

Habár a mai napig csak engedéllyel lehet belépni a körzetbe, a katasztrófaturizmus mindemellett a mai napig virágzik annak ellenére, hogy mindez a sugárzás miatt még veszélyes is lehet. Az egynapostól az egyhetesig tervezett utak ára 25 és 650 euró között van, és persze az ajándékboltok is hatalmas kínálattal várják a látogatókat: az atomkatasztrófára emlékeztető trikókat és a klasszikus szovjet időkből származó gázálarcokat vásárolhatunk – derül ki a hvg cikkéből.

Hogy milyen sokan látogatnak el a robbanás helyszínére, azt mi sem bizonyítja jobban, mint az Instagramon fellelhető fotók tömkelege – legyen szó akár profi fotós, vagy civilek által fotózott képről.

Vlagyimir Migutyin például idén eddig először készített a helyszínen speciális, infravörös fotókat, melyeken a fény egészen másképp szűrődik át a megszokottnál.

Mellette még sokan mások – köztük magyarok – is gyakori látogatói a katasztrófa helyszínének:

#pripyat #ukraine🇺🇦 #abbandoned #lost #lostsouls #csernobil #chernobyl

A post shared by Zsolt Vadon (@zsolltt) on

#csernobil #radioactive #rokakoma

A post shared by Tádé Bodroghelyi (@bodroghtd) on

Még néhány hátborzongató poszt:

#Repost @natgeo (@get_repost) ・・・ Photo by @gerdludwig A doll with a gas mask in an abandoned kindergarten in Pripyat, inside the Chernobyl Nuclear Exclusion Zone. Today marks the 32nd anniversary of the Chernobyl accident. At 1:23 am on April 26, 1986 reactor #4 at the Chernobyl Nuclear Power Plant blew up. The radioactive fallout spread over thousands of square kilometers, driving more than a quarter of a million people permanently from their homes. More than 100,000 people may have succumbed to Chernobyl-related illnesses. It remains the worst nuclear accident to date. In 2011, the Ukrainian government legalized trips to the Chernobyl Exclusion Zone. Chernobyl has since become a disaster-tourism destination. The most riveting attraction for visitors is the ghost town of Pripyat. Formerly home to almost 50,000 people, Pripyat is now in decay. Dolls are scattered in abandoned kindergartens, floors are rotting, paint is peeling from the walls, and gas masks litter evacuated schools. And now tourists and guides are creating a bewildering disturbance, as they assemble tableaux to illustrate the flight from disaster. The most repeated motif: a lonely doll neatly arranged with or next to a gas mask. The ever-falling chips of chalk from the ceilings have blanketed some of these scenes, furthering the illusion for the next visitor that this is how the evacuees hastily abandoned the scene. To see more images from Chernobyl follow my IG @gerdludwig. @thephotosociety @natgeocreative #Chernobyl #Pripyat #Ukraine #abandoned #radiation #doll #gasmask #LongShadowofChernobyl

A post shared by The Hawk 43 🚜 (@matteo_calvario) on

Ez is érdekelhet

képcím

Felülvizsgálják az orosz gáz Magyarországra irányuló...

képcím

Putyin elmeállapotáról nyilatkozott az osztrák kancellár

képcím

Amiről hallgatott Orbán a nemzetközi sajtótájékoztatón