Így vernek át a korlátlan fogyasztást kínáló éttermek, te pedig észre sem veszed
Az „all you can eat”, vagyis korlátlan fogyasztást kínálóéttermek ajánlata elsőre óriási dealnek tűnik: fizetsz egy fix összeget, aztán annyit szedsz a svédasztalról, amennyit csak szeretnél. Legalábbis elméletben.
A gyakorlatban azonban az éttermeknek egyáltalán nem érdekük, hogy minden vendég rekordmennyiségű étellel a gyomrában távozzon. Éppen ezért több olyan apró fogást is bevethetnek, amelyekkel észrevétlenül rávesznek arra, hogy hamarabb abbahagyd az evést.
Bonnie Riggs amerikai vendéglátóipari szakértő a Business Insidernek beszélt arról, milyen tudatosan építhetik fel a büféket. A trükkök egyetlen célja, hogy a vendég elégedett legyen, közben azonban lehetőleg ne a legdrágább fogásokból fogyassza el a legtöbbet.

Már a tányér mérete is számít
Az egyik legegyszerűbb módszerhez semmilyen különleges technika nem kell, elég egy kisebb tányér. Ezen már kevés étel is tekintélyes adagnak látszik, hiszen gyorsabban megtelik a felülete. A vendég így könnyen azt érezheti, hogy alaposan megpakolta a tányérját, miközben valójában kevesebbet szedett, mint egy nagyobb tányérra.
A látvány tehát könnyen becsaphat bennünket, és az adag nagyobbnak tűnhet annál, mint amekkora valójában.
A nagy pohár sem véletlen
Nem csak az számít, miből eszünk, hanem az is, miből iszunk. A nagyobb poharakból hajlamosak lehetünk több folyadékot fogyasztani, ami hamarabb okozhat teltségérzetet. Ha pedig már az ital is sok helyet foglal a gyomorban, könnyen előfordulhat, hogy az ételből kevesebb fogy.
Az étterem szempontjából ez nem rossz üzlet: különösen akkor, ha a vendég így kevesebbet eszik a drágább húsokból, halakból vagy tengeri herkentyűkből.
A svédasztal sorrendjét sem bízzák a véletlenre
A legrafináltabb trükk azonban sokszor maga az elrendezés. A büfé elején legtöbbször olyan ételek sorakoznak, amelyek olcsók, ugyanakkor gyorsan eltelítenek. Ilyen lehet a rizs, a tészta, a kenyér vagy a burgonya. A drágább fogások, például a húsok, halak és tengeri ételek sokszor csak később következnek. Mire a vendég eljut hozzájuk, a tányérján már alig marad üres hely.
Így könnyen úgy járhatunk, hogy a kevésbé költséges köretekből jócskán szedünk, a drágább fogásokból viszont már csak néhány falat fér mellé.
Az all you can eat éttermeknek tehát nem feltétlenül kell szabályokat felállítaniuk ahhoz, hogy kordában tartsák a fogyasztást. Elég néhány ügyesen megválasztott részlet, és a vendégek maguktól esznek kevesebbet, miközben végig azt érzik, hogy egy valóságos lakomával várták őket.
A svédasztalok másik nagy problémája: rengeteg étel kerülhet a kukába
Komoly költséget jelent az éttermeknek az is, amikor a vendégek jóval többet pakolnak a tányérjukra, mint amennyit végül meg tudnak enni. A kutatások szerint a svédasztalos rendszer különösen ösztönöz erre, hiszen nincs közvetlen ára annak, ha valaki még egy adagért visszamegy, így könnyebb túlbecsülni, mennyi étel fér még belénk.
Éppen ezért a kisebb tányér mögött sem feltétlenül csak az a szándék áll, hogy az étterem kevesebb ételt adjon.
Egy szállodai büfékben végzett kutatás arra jutott, hogy már a tányér átmérőjének néhány centiméteres csökkentése is látványosan visszafoghatja a kidobott étel mennyiségét. A vizsgálatban a 3 centiméterrel kisebb tányérok mellett 22 százalékkal kevesebb étel maradt meg, mint korábban.
Vagyis a kisebb tányér, a tudatosabb adagolás és az egyéb finom trükkök mögött nem feltétlenül csak az étterem profitja áll. A svédasztaloknál a túlszedés könnyen pazarlássá válik, így ugyanaz a módszer egyszerre csökkentheti a vendég fogyasztását, az étterem költségeit és a kukába kerülő ételek mennyiségét.

