Valaki lelőtt egy farkast a Bükki Nemzeti Parkban

Startlap - Startlap
A védett faj lelövése büncselekménynek minősül, hiszen a farkas csúcsragadozóként rendkívül fontos szerepet tölt be a társulásokban.

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság munkatársa október 8 -án Nagyvisnyó külterületén egy kifejlett európai szürke farkas (Canis lupus) fiatal hím példányának tetemére bukkant, amelyen egyértelműen azonosítható lőtt sebet találtak  – számolt be közleményében a nemzeti park.

A lelőtt egyedet a park kollégái már korábbról ismerték, feltehetően pár évvel ezelőtt a Bükkben született. A közleményben hangsúlyozzák, hogy a farkas fokozottan védett faj, amelynek elpusztítása bűncselekmény. Az igazgatóság természetkárosítás és állatkínzás megalapozott gyanúja miatt feljelentést tett.

A Bükki Nemzeti Park kollégái pár nappal ezelőtt egy öttagú farkascsaládról tett közzé egy fotót, melynek készítője nem árulta el a konkrét helyszínét. Ezt a szakemberek – akik évek óta követik a családot,  hulladék- és szőrmintákat gyűjtenek, genetikai vizsgálatokat végeznek, valamint számos kameracsapdás felvételt készítettek már róluk – külön megköszönték a fotósnak. 

 

Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy a farkasok, mint csúcsragadozók milyen pozitív hatással bírnak a védett területekre: természetes szelekciójuk segíti a vadgazdálkodást, illetve hozzájárul az élőhelyek természetes állapotának visszaállításához.

A farkasokról alkotott tévképzetekből fakadóan nem mindenki nézi jó szemmel az ő védelmükre tett intézkedéseket. Pedig mint írják, az emberi jelenlét jóval nagyobb zavarást okoz a vadászható fajok és a természeti értékek számára, mint a farkasok. A család életéről összegyűjtött kutatási anyag segíthet a védelmük megszervezésében, valamint a farkasokat övező tévhitek eloszlatásában is.

 

Ez is érdekelhet

képcím

Kilőtt farkas: letartóztatták a 9 éves gyerek apját és társát

képcím

Kilencéves fiú lőtte le a svájci jeladós farkast

képcím

Őrizetbe vettek két férfit a lelőtt jeladós, svájci farkas...