Még harminc napig lehet fizetni a régi ezer forintossal

Startlap - Startlap
Mutatjuk, mi a különbség a régi és az új bankjegyek között.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2018. március 1-től folyamatosan bocsátja forgalomba a megújított ezer forintos bankjegyet, és hamarosan már nem fizethetünk a régi bankókkal – írja az Index.

A 2017 előtt kibocsátott ezer forintos bankjegyeket október 31-én vonják be, így tehát novembertől már nem használhatjuk őket a készpénzforgalomban. A portál kiemeli, hogy a bevonás nem jelent értékvesztést, hiszen a hitelintézetek pénztárai és a postahivatalok még további három éven keresztül díjmentesen beváltják a régi ezreseket az új bankjegyekre.

Az átváltás csak akkor ingyenes, ha azonos címletet kérünk cserébe, vagyis egy új ezer forintost.

Amennyiben más címletet szeretnénk kapni régi bankjegyünkért, a hitelintézetek és a posta díjat számíthat fel.

Mi a különbség a régi és az új bankjegyek között?

A régi (lásd fenti kép) és az új bankjegyek (lásd alább) első ránézésre eléggé hasonlítanak egymásra. Ha azonban kicsit jobban megfigyeljük a pénzeket, rögtön látszik, hogy könnyen megkülönböztethetők egymástól.

A több apró differencia közül a legfeltűnőbb a hologramfólia és a színváltó nyomat. Az előbbi az a fényes csík, ami a régi bankjegy közepe tájékán található. Ez az új ezresen már kevésbé látványos kinézetű, és a szélén kapott helyet. A színváltó nyomat pedig rózsaszínű, a régi bankjegyen a Nemzeti Bank nevének betűiből áll a bankó szélén, az új ezresen pedig már egy madár – feltehetően holló – képét mutatja, Mátyás király arcmása mellett.

A megújult ezer forintos bankjegy (Fotó: MNB)