Már a magyarokat is célba vette a hálózat, akik magányos nőktől csalnak ki pénzt

Startlap - Startlap
Aki követi a rendőrség tanácsait, azt nem érheti baj.

A Zala Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben figyelmeztet arra, hogy már a magyar áldozata is van az új internetes csalási módszernek, amivel idősebb, magányos nőket vesznek célba. A csalók közösségi- vagy társkereső oldalakon amerikai katonának adják ki magukat, és miután az áldozat bizalmába férkőztek, pénzt csikarnak ki tőlük különféle hamis történetekkel.

A fordítóprogram segítségével kommunikáló külföldi kiberbűnözők jellemzően egyedülálló vagy magányos, középkorú vagy idősebb nőkkel veszik fel a kapcsolatot, akiknek azt állítják, hogy otthonuktól távol teljesítenek szolgálatot. Miután apró lépésekben elnyerték a kiszemelt nő bizalmát, egy előre megírt forgatókönyvet adnak elő.

Mesés vagyont és közös életet ígérnek

A csalók gyakran azt hazudják, hogy mesés vagyonnal rendelkeznek, és szeretnének összeköltözni az áldozattal. Ehhez futárral előreküldenének csomagokat. Megadják az ál-futárszolgálat email címét, és innentől két szálon folyik a levelezés. A futár költségeit a behálózott nőnek kell állnia, akit hamarosan értesítenek, hogy több pénzre van szükség, mivel a szállítmány fennakadt a vámon, és fizetni kell a hatóságoknak, hogy ne foglalják le a csomagokat. 

Amennyiben az áldozat megtagadja a kérést, a futár azzal fenyegeti, hogy mivel a csomagokon az ő neve és lakcíme szerepel, ezért az illegális küldemény miatt a hatóságok vele szemben fognak eljárni, és akár börtönbüntetésre is számíthat. Ha ezen a ponton a nő szól a magát katonának kiadó csalónak, akkor ő egy fotót küld, amin például egy kórházi ágyban fekszik, és ezzel igazolja, hogy ő éppen nem tud segíteni. 

A másik hamis történetben árva gyerekükhöz szeretnének hazajutni a külhoni szolgálatból

Ennek a módszernek az alaptörténete szerint a katona a rossz színben feltüntetett külszolgálatból szeretne hazajutni, rendszerint árván maradt gyermekéhez. Ezért e-mailben egy eltávozási engedélyt kérő nyomtatványt küld az áldozatnak, és megadja az állítólagos elöljárója levelezési címét, ahova a nőnek el kell küldenie az általa kitöltött nyomtatványt. Innentől ez a levelezés is két szálra bomlik: a nyomtatvány elküldését követően az elöljáró megírja, hogy a leszerelésnek költségei vannak. Ha az áldozat átutalja a pénzt, akkor egy újabb, jóval magasabb összeget kérnek, mondván a katonát csak az ENSZ engedheti el véglegesen, aminek nagyobbak a költségei.

A zalai rendőrség a következőket tanácsolja az online ismerkedőknek:

  • Gyanakodjon, ha az új online ismerőse nem szeretne személyes találkozót vagy tartózkodik attól, hogy telefonon vagy webkamerán beszéljenek!
  • Keressen rá új ismerőse fotójára, megadott adataira a google oldalán – kiderülhet, ha azt már felhasználták!
  • Akit nem ismer személyesen, annak ne küldjön pénzt!
  • Ne adjon ki személyes adatokat, kompromittáló fotókat, videókat magáról!
  • Amíg személyesen nem ismerték meg egymást, ne adjon ki információt anyagi helyzetéről!
    Legyen gyanús, ha valaki arra kéri önt, hogy ne beszéljen másnak az önök kapcsolatáról!

Az átverésről amerikai nagykövetség hivatalos honlapján olvashatók további részletek.

 

Ez is érdekelhet

képcím

Videón, ahogy a frontra vonuló izraeli katonákat támogatják a...

képcím

11 év börtönt kapott a csaló influenszer

képcím

"Nemcsak téveszme, hanem veszélyes is, akárcsak Orbán maga" -...