Jön a felújított Vizipók-csodapók film: minden képkockát egyesével, kézzel retusáltak

Startlap - Startlap
A történet és a rajzok nem változtak, csak egy alapos retusálást kapott a mese, amivel Bálint Ágnes annak idején az ízeltlábúakat szerette volna megkedveltetni a gyerekekkel.

Amikor egy német forgalmazó meglátta a Vizipók-csodapók első részét, azt mondták, ilyen csúnya figurákkal nem lehet sikeres rajzfilmet készíteni. Nem lett igazuk: a történet három évadot élt meg, és  még egy film is készült, amelyeket nagy sikerrel vetítettek. A mese egész estés filmváltozatát a harmadik évadot gyártó Kecskemétfilm Kft. nemrégiben nagy gondossággal teljesen felújította, így hamarosan a jelenkor gyermekei is összebarátkozhatnak Vizipókkal, Keresztespókkal, a csigákkal, és a többiekkel.

A felújítás évek óta napirenden volt, mert sok kedvező visszajelzést kaptunk az akkori gyermek, most már felnőtt nézőktől. Ráadásul nemcsak Magyarországon, hanem külföldön is népszerű volt a film. A kép és a hang restaurálása, felújítása mintegy nyolc hónapot vett igénybe. A felújított változat az eredetivel azonos tartalmú, nem kellett új rajzokat gyártani. A restaurálást a képi anyag fényelése követte, mivel a restaurálás utáni vetítésen egy színtelen, kifakult filmet láttunk. A jelentről jelentre történő fényeléshez, színkorrekcióhoz a megmaradt eredeti színes celluloidrajzokat és háttereket használták fel segítségként. Ezt követte a hang restaurálása, a sérült zenei anyagok javítása, majd a keverés. Végül a digitális kópiák gyártásával fejeződött be a felújítás, restaurálás

– magyarázta a Borsnak a Kecskemétfilm Kft. gyártásvezetője, Vécsy Veronika. A képkockákat egyesével, kézzel retusálták, egy-egy kockával gyakran órákig babráltak a szakemberek. Az 1983-ban készült filmet annak idején egymillióan látták, és nem árt tudni, hogy a szereplőket valódi élőlényekről, szakszerűen mintázták. A főszereplő Vízipók például egy Argyroneta aquatica, a búvárpókok közé tartozó Argyroneta nem egyetlen faja.

A mese ötletgazdája, Bálint Ágnes ugyanis a sorozattal szerette volna közelebb vinni az ízeltlábúak világát a gyermekekhez, megmutatni nekik azt, hogy nem kell tőlük félni, sem bántani őket. A tudományos pontosság érdekében Bálint megkereste az ELTE Állatrendszertani Tanszékének docensét, dr. Kertész Györgyöt, hogy segítsen a figurák és a történet megalkotásában – írja az Origo.

Ez is érdekelhet

képcím

A veronai buszbaleset koronatanúja már két éve megnevezte a...

képcím

Nagy retró mesehős kvíz: te hány figurát ismersz fel?

képcím

Órákat tölthetett meggyilkolt testvéreivel a hatéves győri...