Fehérre festették a graffitis falat, több millió dolláros kártérítést kapnak a művészek

Startlap - Startlap
Ugyanis a graffiti is műalkotás.

Egy öreg gyárépület Queensben a kilencvenes évek óta szolgáltatott felületet graffitiseknek. A 5Pointz névre hallgató komplexum az idők során kultikus hellyé vált, a világ minden tájáról érkeztek érkeztek ide az alkotni vágyók és az érdeklődők egyaránt.

Fotó: Sean Gallup/Getty Images

Jerry Wolkoff, az ingatlan tulajdonosa azonban luxuslakásokat akart építeni a gyár helyére, ezért 2013-ban egy éjjel gyorsan fehérre festette a külső falakat, írja a hvg.hu.

Huszonegy graffitis perelte be őt, akiknek így megsemmisültek alkotásaik. Tavaly novemberben egy háromhetes tárgyalás zajott az ügyben. Itt azt a kérdést járták körbe, hogy vajon mennyiben tekinthető művészetnek a graffiti, illetve megilleti-e az ilyen alkotásokat jogi védelem. A tulajdonost és a művészeket megillető jogokat kellett mérlegelniük.

A komplexumot egyébként 2014-ben lebontották, majd egy évvel később elkezdték az új építkezést.

Fotó: Jack Taylor/Getty Images

A bíróság 6,7 millió dolláros kártérítést ítélt meg a graffitiseknek. A bíró határozata szerint az alkotások eltűntetése jogtalan volt, a falak “a világ legnagyobb szabadtéri aeroszol-művészeti gyűjteményévé” váltak az elmúlt évtizedekben.

“A döntés egyértelművé teszi, hogy a graffiti egy kategóriába tartozik az összes többi képzőművészeti ággal” – nyilatkozta a graffitisek ügyvédje, aki azt is elmondta, hogy ez az ügy egyáltalán nem a pénzről szólt.

A képzőművészek számára bizonyos jogokat biztosító Visual Artists Rights Act védelmére a mostani határozat szerint a perben érintett 45 műalkotás is jogosult lett volna.

Címlapkép: David Silverman/Getty Images

Ez is érdekelhet

képcím

A bicskei gyermekotthon kilenc egykori lakója összesen 154 millió...

képcím

Hiába várják, még mindig nem kaptak kártérítést a Nemzeti...

képcím

Óriási kártérítésre kötelezték Donald Trumpot