Az összes, eddig Magyarszágra érkezett vakcinát eloltották

Startlap - Startlap
Az operatív törzs keddi tájékoztatója.

Az operatív törzs keddi tájékoztatóján elsőként György István számolt be az oltási munkacsoport tevékenységéről. A Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára úgy fogalmazott: “a tény az, hogy egyedül a rendelkezésre álló vakcina fékezi az oltást”. Eddig 129689 fő kapta meg az oltást, amelyből 120 ezer egészségügyi dolgozó, a fennmaradó részt az idősotthonok lakói és dolgozói alkotják.  Keddre az összes, eddig Magyarszágra érkezett vakcinát eloltották. Szerdán érkezik a következő szállítmány, amely közel 36 ezer fő oltását teszi lehetővé. Ezt követően egy hetet kell majd várni az újabb szállítmányra – mondta György István.

Az államtitkár jelezte, a munkcsoport szeretné megkezdeni a lakosság tömeges oltását, és mivel az “uniós beszerzés lassú és kevés”, támogatják a kormány azon szándékát, hogy további forrásokból is érkezzen biztonságos védőoltás az országba. Egymillió ember oltására is van mód egy-egy hétvégén – tette hozzá.

A már korábban nyilvánosságra hozott oltási sorrend szerint az egészségügyi dolgozók és a szociális intézmények lakóinak és dolgozóinak beoltását követően megkezdődik a 60 év felettiek vakcinációja, körükben is elsőként a 89 év felettieké – mondta el György István. Hozzátette: ezt a csoportot többnyire az otthonaikban a háziorvosuk fogja beoltani. Hogy pontosan mikor kerül sor az ő oltásukra, egyelőre nem állapítható meg.

Ahogy haladunk előre az oltási sorban, növekedni fog az oltási pontok száma is: elsősorban a kórházakban és a háziorvosi rendelőkben, de ha szükség lesz rá, akkor a szavazóhelyeket is bevonják – tájékoztatott az államtitkár.

Müller Cecília kiválóan érzi magát

Újságírói kérdésre válaszolva Müller Cecília elmondta, az operatív törzs maximálisan egyetért azzal az uniós ajánlással, amely azt javasolja a tagországoknak, hogy nyárig a lakosság 70%-át oltsák be. Hangsúlyozta: ez a rendelkezésre álló vakcinamennyiség függvénye.

Végstádiumban lévő daganatos beteg kaphat-e védőoltást, ha kéri? – hangzott el egy másik kérdés. Ezt az oltó orvos dönti el, ilyen esetben azt kell mérlegelni, hogy a védőoltás beadásának vagy elmaradásának van nagyobb kockázata. Mivel a daganatos  megbetegedések a krónikus betegség körébe tartoznak, esetükben a koronavírus-fertőzés nagyon súlyos szövődményekkel járhat – hívta fel a figyelmet az országos tiszti főorvos.

Arról is kérdezték Müller Cecíliát, hogyan érzi magát az oltás után, mik a tapasztalatai. A tiszti főorvos elmondása szerint kiválóan érzi magát, még helyi reakcióról sem tud beszámolni, nem volt semmilyen kellemetlen mellékhatása az oltásnak. Kollégái körében ugyanakkor előfordultak helyi enyhe mellékhatások, egy kolléganő pedig másnap fejfájásra panaszkodott, de ennek a vakcinától független oka is lehetett. 

A nap végén remélhetőleg nem marad felhasználatlan oltóanyag az oltópontokon, erre kifejezetten kérte az oltópontokat – fogalmazott a tiszti főorvos.

Ez is érdekelhet

képcím

Nagyon erős járványt várnak a következő hetekre a háziorvosok

képcím

Müller Cecília a szűrővizsgálatokról: napirendre kell tűzni a...

képcím

Augusztus 1-re áll össze Müller Cecília új hivatala