Az elemzők szerint további béremelések jöhetnek Magyarországon

Startlap - Startlap
A bérnövekedés lehetőségét mutatja, hogy a megtermelt jövedelemből a bérekre fordított összeg 10 százalékkal kevesebb, mint a nyugati országokban.

Regős Gábor, a Századvég elemzője szombaton, az M1 aktuális csatornának úgy nyilatkozott: folytatható az első fél évben tapasztalt bérnövekedés, ugyanakkor az inflációt és a gazdasági növekedést meghaladó emelkedésnek van határa – számolt be az MTI.

Magyarország régiójában a bérhányad, vagyis az a rész, amit a megtermelt jövedelemből a bérek kitesznek, mintegy 10 százalékponttal marad el a nyugati értékektől, ami a közgaszdász szerint a bérnövekedés lehetőségét mutatja. Hozzátette: a bérhányad a magyar tulajdonú vállalatoknál magasabb, így ezeknél a cégeknél további emelést nehéz kigazdálkodni, ehhez a termelékenységet növelő beruházásokra lenne szükség.

Júniusban 11,2 százalék volt az éves béremelkedés üteme

Ezt a kormányzat oldaláról a hatéves bérmegállapodás munkáltatók terheit csökkentő lépései, a piaci tényezők közül pedig elsősorban a munkaerőhiány segítette – fejtette ki Regős Gábor.

Az elemző arra is kitért, hogy az alacsonyabb bért fizető ágazatokban jobban emelkedtek a fizetések, míg a magasabb bérezésű szektorokban kisebb mértékben nőttek a bérek. Ugyanakkor mivel a leggazdagabbak jellemzően nem bérből és fizetésből élnek, a legszegényebbek pedig nem rendelkeznek teljes munkaidős állással, így a bérolló csökkenése félrevezető adat is lehet, hiszen ezen két csoport helyzetéről nem ad információt a bérstatisztika.

A kiskereskedelmi forgalom első fél évben mért 6,8 százalékos növekedése is a béremelkedésnek köszönhető – tette hozzá a közgazdász.

Ez is érdekelhet

képcím

Emelkedik a tanárok pótlékainak összege is

képcím

Volánbusz-sztrájk: Lázár János új bérajánlatot tett

képcím

Bejelentették a pedagógusok béremelését