Az adatvédelmi biztos kiakadt a BM 50 milliárdos totális megfigyelési rendszerének tervén

Startlap - Startlap
A kormány korábban azt állította, hogy egyeztetettek az adatvédelmi hivatallal, akik viszont azt mondják, még a projekt részleteit sem tudják pontosan. Nyugtalanságra főleg az ad okot, hogy az irdatlan mennyiségű képanyagnak nem lenne gazdája, akit visszaélések esetén felelősségre vonhatnának.

Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) aggályosnak tartja a Belügyminisztérium (BM) által tervezett központi kamerarendszerről szóló törvényjavaslatot. A hivatal szerint csak hiányos információkat kaptak a projektről, pedig a kormány azt állította, hogy velük is egyeztettek, és javaslataikat a törvénytervezetbe is beépítették. A NAIH a hvg.hu-nak is megküldte a BM-nek írt levelét.

A rendelkezésre álló információkból egy központosított, országos kiterjedésű, totális képi megfigyelőrendszer létrehozásának terve rajzolódik ki, amelynek nem lesz az adatkezelés jogszerűségéért felelősségre vonható adatkezelője, ugyanakkor a tervezett szabályozás elnagyolt felhasználású felhatalmazást adna a törvényben kijelölt szervezetek számára. (…) 35 ezer kamera képfolyamainak folyamtaos gyűjtése valósulna meg a Kormányzati Adatközpontban, 25 ezer terrabájtnyi megfigyelési adat folyamatos kezelése, ami központi szinten 50 milliárd forint közpénz elköltését jelentené, és erre még rájönne a településeknél megjelenő, megsaccolhatatlan összegű további költség. (…) Egy ilyen hatalmas léptékű technikai megfigyelőrendszer nagyon erős adatvédelmi garanciákat kívánna, ám ezek teljesen hiányoznak a törvénytervezetből

– olvasható Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos hivatalának levelében. A NAIH megjegyzi, hogy a létesítmény méretére és költségeire vonatkozó adatok ezidáig nem voltak ismertek a számukra. Pedig Kontrát Károly, a BM államtitkára korábban a Parlamentben arról nyilatkozott, hogy az adatvédelmi hivatal észrevételei bekerültek a törvényjavaslatba.

A NAIH főleg azt nehezményei, hoy a gigantikus mennyiségű felvételnek nem lenne adatkezelője, vagyis jogsértés esetén nincs kit felelősségre vonni. Ugyanis a tervezet szerint az adatokat a jogosult szervezetek egy alkalmazáson keresztül hívhatnák le, így nem a képek képek feltöltői lennének az adatkezelők, mivel nem tudnák, hogy ki és miért kérte le a felvételeket, és a Kormányzati Adatközpont is csak adatfeldolgozóként működne. A tervezetbe a Belügyminisztérium beleírta, hogy fontosnak tartják a jogszerű adatkezelés elveit, ugyanakkor ezeket nem kötelező erejű előírásként fogalmazták meg, vagyis a betartatásukra nincsen semmiféle garancia.

A NAIH az alábbi javaslatokat intézte levelében a BM felé: 

 

  • adatkezelés jogszerűségéért legyen felelős egy adatkezelő,
  • határozzák meg törvényileg, hogy mikor és miért kérhetik ki a felvételeket, és csak olyan személy férhessen hozzá az adatokhoz, aki erre előzetes ellenőrzést követően jogosultságot kapott,
  • tiltsák az adatok biometrikus feldolgozását,
  • csak jogszerűen kihelyezett kamerákat kapcsoljanak a rendszerbe (tehát például olyat ne, ami benéz egy ablakon),
  • közöljenek egy nyilvános listát a rendszerbe bekötött kamerákról,
  • valamint szigorúan naplózzák, hogy ki, kit, mikor, és milyen célból figyelt meg.

Jelenleg országszerte 4000 rendőrségi kamera működik, és a tervezet szerint a központi adatbázis képanyagához ezeken túl hozzácsapnák a bankok több tízezer kamerájának felvételeit, továbbá a közterületesek mintegy 12 ezer kamerájának képeit. Hasonló rendszer egyébként több nyugati országban működik.

Ez is érdekelhet

képcím

Magyar Péter tüntetése kezdődik a Belügyminisztérium előtt -...

képcím

A bicskei gyermekotthon kilenc egykori lakója összesen 154 millió...

képcím

Havi 462 ezer forinttal nőtt Pintér Sándor fizetése tavaly