20 éve nem hajlandó visszaszolgáltatni Magyarország a zsidó műkincseket, pedig szerződés kötelezi rá

Startlap - Startlap
Az amerikai sajtó erősen kritizálja az elmúlt két évtized magyar kormányait, amiért többször is hiába jelezték nekik, hogy a műalkotások jogos tulajdonosaikat illetik meg.

Donald Blinken, az Egyesült Államok egykori budapesti nagykövete megerősítette a The New York Times értesüléseit, miszerint a magyar kormány nem tartja be a Washingtoni egyezményt, és nem szolgáltatják vissza a zsidóknak második világháború során a nácik által ellopott műkincseiket – írja a hvg.hu.

Blinken egy olvasói levélben reagált a Times cikkére, amelyben arról írtak, hogy öt európai ország nem teljesíti az 1998-as Washingtoni Egyezményben rögzített szerződéses kötelességét. A cikkben főleg Magyarországot kritizálta Stuart E. Eizenstat, volt amerikai főtárgyaló, amiért még mindig rengeteg jelentős lopott zsidó műkincs van a birtokában, amit annak ellenére sem hajlandó visszaszolgáltatni, hogy erre többször is felszólították.

A 44 állam által aláírt megállapodásban leginkább holokausztáldozatok egykori tulajdonában álló műalkotásokról van szó, amelyek eredeti tulajdonosainak felkutatására és megfelelő kompenzálására vállaltak kötelezettséget a kormányok.

Az 1994 és 1997 között budapesti amerikai nagykövetként tevékenykedő Donald Blinken a lapnak arról számolt be: 1997-ben a magyar kormánnyal megállapodtak, hogy Herzog Mór Lipót báró volt festmény-gyűjteményéből tizenkettőt visszaszolgáltatnak a báró leszármazottainak, amiért cserébe a képek jogos tulajdonosai néhányat felajánlottak volna Magyarországnak.

Sajnálatos módon azonban azóta mindegyik magyar kormány visszatáncolt

– olvasható Blinken levelében.