Bár kicsi az esélye, hogy a hazánkban is jelen lévő neobankok, mint a Revolut vagy a Wise, csatlakozzanak a kormány által elindított országos ATM-telepítési kampányhoz, bizonyos körülmények között mégis elképzelhető. A RowanHill Digital szakértői ugyanakkor rámutatnak: ezek a fintech cégek nem a magyar piacra fejlesztik termékeiket, hanem itthon is csak azt kínálják, ami más országokban már működik. Bizonyos esetekben ez akár a kivonulás lehetőségét is felveti – írja az Economx.
Ahogyan arról hírt adtunk, a kormány nemrég arra kötelezte a bankokat, hogy kétezer új ATM-et telepítsenek országszerte, emellett pedig csökkentsék a lakosságra áthárított díjaikat is
– ezek az intézkedések több milliárd forintos terhet rónak a szektorra.
Ezzel összefüggésben Kovács Levente, a Bankszövetség főtitkára pár hete jelezte: a Magyar Nemzeti Bank bankjegyrendelete alapján akár a fintech cégeknek is részt kellene venniük az ATM-bővítésben. Horváth Balázs, a RowanHill Digital vezetője szerint azonban ez nem egyértelmű, mivel a Revolut és a Wise más EU-tagállamban bejegyzett cégek, az uniós szabályozás alapján Magyarországon is szolgáltathatnak – de ez nem jelenti automatikusan azt, hogy kötelezhetők ilyen helyi költségvállalásokra.
A neobankok elsősorban digitális megoldásokat kínálnak, és üzleti modelljükből adódóan nem érdekeltek a fizikai infrastruktúra fejlesztésében. Ugyanakkor, ha úgy látják, hogy hosszú távú érdekeik ezt kívánják, részt is vehetnek hasonló programokban – erre van példa más uniós országokban is.

Horváth szerint a neobankok általában igyekeznek jó kapcsolatot ápolni a helyi jegybankokkal, hogy elkerüljék a fogyasztóvédelmi vagy jogi problémákat, de a végső döntést mindig költség-haszon alapon hozzák meg.
Akár kivonulás is lehet a vége
A RowanHill Digital alapítója arra is rámutatott, hogy a Revolut és társai sikerét a rendkívül hatékony, modern felhőalapú működés, a felhasználóbarát digitális élmény és az alacsony költségek biztosítják.
Mivel termékeik nem a magyar piacra készülnek, az itthoni megjelenésük és áraik leginkább attól függnek, mennyire kedvező a szabályozási környezet.
Ha olyan kötelezettségeket írnának elő számukra, amelyek jelentős költségnövekedést okoznak, és emiatt elveszítenék árelőnyüket, akár a magyar piac elhagyása is szóba jöhet.
Nem minden helyzetben ideális választás a Revolut
Felmerült az is, milyen hatással lenne az innovációra és versenyre, ha ezek a neobankok helyi fiókot vagy leánybankot nyitnának. Horváth Balázs szerint ez jelentősen növelné az üzemeltetési költségeket – többek között ügyfélszolgálat, jelentéstételi kötelezettség és auditok révén. Bár a Revolut jelenleg is toboroz munkatársakat Magyarországon, a három aktuális álláshirdetésük nem utal jelentős létszámbővítésre.
A neobankok népszerűsége főként a fiatalabb, 18 év alatti és 20-as éveikben járó felhasználók körében magas, akik egyre kevésbé igénylik a hagyományos banki jelenlétet. Ugyanakkor ez a preferencia megváltozhat, amikor elérkeznek az életük olyan szakaszához, mint például az első lakáshitel felvétele.
Horváth Balázs arra is emlékeztetett: egyéni vállalkozók és mikrovállalkozások továbbra sem tudnak Revolut számlára hivatalosan tevékenykedni, mivel az nem rendelkezik magyar IBAN-nal, így például az adóhatóság sem lát rá. Hitelezési célokra sem alkalmas a platform.
A Revolut mindennapi fizetésre, online vásárlásra, vagy peer-to-peer tranzakciókra kiváló, de ha valaki hivatalos pénzügyi ügyintézést szeretne folytatni, érdemes magyar pénzintézethez fordulnia – összegezte a szakértő az Economx cikke szerint.