A mobil klíma előnye, hogy nem kell hozzá fúrni, faragni, nem kell klímaszerelőt hívni, egyszerűen csak bedugjuk a konnektorba, gondoskodunk a levegőkivezetésről, és máris bekapcsolhatjuk a készüléket. Az egyszerű telepítés és a hordozhatóság mellett persze nem elhanyagolható az a tény sem, hogy egy mobil klíma olcsóbb megoldást is kínál, mint a hagyományos split klímák.
Mindazonáltal nem mindegy, milyen mobil klímát vásárolunk, és ha már egy berendezés a mindennapi életünk részét képezi, azt sem árt tudni, hogy mégis hogyan működik. A következőkben elmagyarázzuk, hogyan hűti a lakásunkat a klímaberendezés, hogy mi alapján érdemes döntést hozni a vásárláskor, és megmutatjuk a mi kedvenc készülékeinket is.
Kinek érdemes mobil klímát vásárolnia?
Kifejezetten jó választás lehet azok számára, akik albérletben élnek, vagy azoknak, akiknek ideiglenes megoldásra van szükségük. Maga a készülék olcsóbb egy split klímánál, a telepítés díjával sem kell kalkulálnunk, és egyetlen berendezéssel gondoskodhatunk több helyiség hűtéséről. Egy mobil klíma a kerekeinek köszönhetően könnyedén hordozható, így komolyabb munkálatok nélkül is változtathatjuk a helyét egy lakáson vagy egy irodán belül. Vagy levihetjük a nyaralóba a nyárra, és ha költözünk, a mobil klímánk is gond nélkül költözhet velünk.
Aztán vannak olyan ingatlanok, ahol az építési előírások kötik a tulajdonosok kezét, műemlék épületekre például bajos volna kültéri egységet felszereltetni. Akkor is hasznos lehet egy mobil klíma beszerzése, ha sürgősen intézkednünk kell a levegő hűtéséről, például egy irodában a meglévő klímaberendezés meghibásodása miatt. És azoknak sem érdemes megfizetni a hagyományos klímaberendezések árát, akik csak kisebb helyiségekben szeretnék csökkenteni a hőmérsékletet, egy dolgozószobába vagy egy garzonba bőven elég, ha mobil klímát vásárolunk.
Hogyan működik a légkondicionáló?
A termodinamika második főtétele értelmében a hő hidegebb helyről melegebb helyre csak akkor áramlik, ha munkát fektetünk be, a klímaberendezések pedig pontosan ezt a munkát végzik el nekünk egy egyszerű fizikai elv kihasználása révén. Ezek az eszközök levegő-levegő hőszivattyúk, vagyis az alacsonyabb hőmérsékletű beltéri környezet levegőjéből kiszivattyúzott hőt a magasabb hőmérsékletű külvilág levegőjébe továbbítják.
A közvetítőközeg, ami a hő elvonását, illetve szállítását végzi, egy kémiai vegyület, a hűtőközeg. Ezek a speciális anyagok a klíma zárt rendszerében ciklusosan keringenek, elpárolognak és lecsapódnak, újra és újra. Ez azért jó, mert amikor egy folyékony halmazállapotú anyag gáz halmazállapotúvá válik, hőt vesz fel, amikor pedig kondenzálódik, hőt ad le. Ugyanígy hűsíti magát a saját testünk a párolgó izzadsággal.
A klímaberendezésekben használt hűtőközegeknek meg kell felelnie bizonyos fizikai tulajdonságoknak (pl. értelemszerűen fontos, hogy a kívánt hűtési hőmérsékleten folyékony halmazállapotúak legyenek, hogy gőzzé válva hőt vehessenek fel), és az is szempont, hogy a környezetet a lehető legkevésbé károsítsák. Abban reménykedni manapság sem érdemes, hogy a hűtőközegek ártalmatlan anyagok, de legalább már nem ott tart a helyzet, mint amikor még az ózonréteg szélsebes bomlását előidéző hírhedt freonokat használták.
Ahhoz, hogy megértsük a klímaberendezések működését, még egy lényeges fizikai ismeretet érdemes felidézni. Az anyagok forráspontja (és egyben kondenzációs pontja), vagyis a hőmérséklet, amelynek elérésekor megindul a párolgás (vagy a kondenzáció), a légnyomás függvényében változik, mégpedig úgy, hogy magasabb nyomáson magasabb a forráspont, alacsonyabb nyomáson pedig alacsonyabb. Annak érdekében, hogy a hűtőközeget párolgásra és kondenzációra egyaránt rá tudjuk kényszeríteni, a klímák különböző részeiben eltérő nyomás uralkodik.
És akkor most nézzük meg, hogyan működik a hűtési ciklus a berendezések szempontjából. A klímák két fő részből állnak: egy beltéri egységből, amely a lehűtött levegőt juttatja a helyiségbe, és a kültéri egységből, amely a felmelegített levegőt kivezeti. A kültéri és beltéri egységeken belül négy fontos alkotóelemet kell megemlítenünk:
- a kültéri egységben található kompresszor felelős a gáz összenyomásáért;
- a kültéri egység bordázott tagja a kondenzátor, ahol az elpárolgott folyadék lecsapódik;
- a nagynyomású kondenzátort és a kisnyomású párologtatót a fojtószelep köti össze;
- és végül a beltéri egységben lévő párologtató, ahol a hűtőközeg elpárolog.
A hűtési ciklus kezdetén a kompresszor, ami tulajdonképpen egy nagy elektronikus pumpa, magába szívja a gáz halmazállapotú hűtőközeget, és nagy nyomás alá helyezi azt. Az így keletkező forró, magas nyomású gáz a kondenzátorba kerülve lecsapódik, miközben a hőt leadja a levegőbe, amelyet folyamatosan keringetnek a kondenzátor lamellái között a ventilátorok. Az immár folyékony hűtőközeg ezt követően a fojtószelepbe jut, amely gyorsan csökkenti annak nyomását és a hőmérsékletét. Ezután jön a párologtató, ahol az alacsony nyomású folyadékunk alacsony forrásponton párolog, ezzel hőt vonva el a levegőből, amelyet itt is ventilátorok áramoltatnak hasonló lamellák között, csak itt a lehűtött levegőt vezetik ki a készülékből, és ezúttal helyiségbe. A folyamat végén az ismét alacsony nyomású gázként jelenlévő hűtőközeg visszatér a kompresszorba, és a ciklus újraindul. A fűtésre is alkalmas klímaberendezésekben van egy szelep, ami lehetővé teszi a ciklus megfordítását, ilyenkor a párologtató veszi át a kondenzátor szerepét, és a kondenzátor látja el a párologtatás feladatát.
A klímák működése során keletkező víznek semmi köze nincs a folyékony hűtőközeghez.
A kondenzvíz a levegő páratartalmából származik, a hűtési technológia mellékterméke, hogy a légkondi egyben párátlanítóként is működik.
Ha ugyanis egy adott nedvességtartalmú levegőt eléggé lehűtünk, már nem képes több vízpárát megtartani, és megindul a benne lévő nedvesség lecsapódása. Ez történik akkor, amikor télen felhőként látjuk magunk előtt a leheletünk, vagy amikor nyáron egy jéghideg sör üvegén cseppek jelennek meg. És ez játszódik le a légkondi párologtatójában is: miközben a párolgó hűtőközeg hőelvonással lehűti a levegőt, a levegőben lévő pára kondenzálódik a hideg felületen.
A mobil klímák hátrányai
A mobil klímák működési elve a hagyományos klímaberendezésekéhez hasonló, de mivel kompakt és hordozható készülékekről van szó, néhány speciális tulajdonsággal is rendelkeznek. A lényeg igazából annyi, hogy a mobil klímák esetében a kültéri és a beltéri egység ugyanazon készülékházban található. Ennek következtében
a két legfájóbb tényező, amiben meg kell alkudnunk, a teljesítmény és a zaj.
A mobil klímák általában alacsonyabb hűtési kapacitással jellemezhetők, így nagyobb helyiségekben történő használatra kevésbé megfelelőek. Másrészt mivel ebben az esetben a kompresszor és a ventilátor nem a kívülre telepített kültéri egységben, hanem az egyetlen darabból álló készülék belsejében kapnak helyett, jóval zajosabb lehet az üzemelés.
A kondenzvíz elvezetését és a meleg levegő kivezetését egy mobil klíma esetén is biztosítani kell. A víz kisebb gond, a készülékek általában egy erre szolgáló beépített tartályban gyűjtik a vizet, amit vagy rendszeresen üríteni kell, illetve egyes készülékek esetében erre sincs szükség, mert elpárologtatva visszajuttatják a levegőbe a keletkezett vizet. Viszont a hővezető csövet mindenképpen ki kell vezetni vagy az ablakon, vagy a falon keresztül, amihez egy nagyjából 2 centis nyílásra lesz szükség. Műanyag ablakokra felszerelhetünk direkt a klímaberendezésekhez való, beépített keretet, továbbá olyan készülék is akad, amelyhez eleve mellékelnek adott ablaktípushoz megfelelő keretet és csatlakozót.
Fontos, hogy minden egyes mobil klíma esetében a vásárlás előtt győződjünk meg arról, kompatibilis-e az ablakunkkal, ugyanis előfordulhat, hogy a kiszemelt készülék olyan ablakhoz való (nyíló, bukó, toló, etc.), amivel mi nem rendelkezünk.
Végezetül mivel a mobil klímák működése kevésbé energiahatékony, hosszú távon magasabb üzemeltetési költségekkel számolhatunk, ezért érdemes jó energiaosztályú készüléket választani, ezek már nem hagynak olyan látványos nyomot a villanyszámlán.
A következő lépés a teljesítmény kérdése
Ha eldöntöttük, hogy egy mobil klímára szavazunk, akkor még egy kicsit számolni kell. Két adatra lesz szükségünk: a kiszemelt készülék kilowattban kifejezett teljesítményére, valamint a hűteni, illetve fűteni kívánt szobánk területére. Ha ezek megvannak, akkor az alábbi táblázatban megnézhetjük, hogy nagyságrendileg egy adott terület hűtéséhez, illetve fűtéséhez mekkora teljesítményű gépre lesz szükségünk.
Szoba mérete Hűtőteljesítmény
< 20 m2 1,5 kW
20 – 35 m2 2,5 kW
35 – 55 m2 3,5 kW
55 – 90 m2 6,0 kW / 7,1 kW
Persze a fenti adatok nem minősülnek szentírásnak, inkább csak amolyan becslésként érdemes kezelni őket.
A viszonylag csendes
Miért szeretjük?
Ez a kompakt és helytakarékos modell különösen jó választás, ha egy kisebb helyiséget szeretnénk hatékonyan hűteni, méghozzá zaj nélkül. A Wi-Fi-s okosvezérlés révén mobilapplikációval is irányítható, így
akár az irodából is beindíthatjuk, mielőtt hazaérnénk.
A 24 órás időzítő és a csendes éjszakai mód gondoskodik a nyugodt alvásról, miközben az A energiaosztály garantálja az energiatakarékos működést. 2025-ben ez a modell lett a második legcsendesebben működő mobil klíma.
Hátrányok
A távirányító egyszerűbb kivitelű, kijelző nélkül, ami valakinek hiányérzetet okozhat. A dizájn is inkább funkcionális, mint elegáns.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akik fontosnak tartják az okos eszközök kényelmét, és a zajmentességet, és egy megbízható, jól felszerelt, de nem túlárazott mobil klímát keresnek. Ideális közepes és nagyobb helyiségekbe is.
Sokoldalú megoldások
Miért szeretjük?
A Fisher Flexi mobil klíma igazi jolly joker: kültéren is elhelyezhető, így a zajforrás és a meleg levegő kívül marad. Alapból egycsöves rendszerrel érkezik, de
kiegészítőkkel két- vagy akár négycsöves rendszerré is alakítható, így sokkal hatékonyabbá tehetjük a hűtést és a levegő keringetését.
Különösen hasznos funkció, hogy télen fűtésre is alkalmas, párátlanító móddal is rendelkezik, és mindezt távirányítóval kényelmesen vezérelhetjük. A R290-es környezetbarát hűtőközeg pedig extra pluszpont.
Bár nem rendelkezik okoseszközökre jellemző funkciókkal, az átlátható LCD kijelző és a praktikus, sokoldalú távirányító révén könnyedén kezelhető, testre szabható, és egyszerűen beállítható úgy, hogy mindig a lehető legideálisabb hőmérsékletet biztosítsa otthonunkban. Fejlett szűrőrendszere nem csak tisztábbá, hanem egészségesebbé is teszi a beltéri levegőt – a készülékben ugyanis helyet kapott egy mosható porszűrő, valamint egy aktívszenes, szagtalanító szűrőbetét is.
Hátrányok
A készülék kültéri használatra is optimalizált, de a négycsöves kialakításhoz szükséges átalakítás külön szerelést és extra tartozékokat igényelhet. Alapból cseppvíztartály nincs hozzá, így folyamatos vízelvezetésről gondoskodni kell párátlanításkor.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akik nemcsak gyors hűtési megoldást keresnek, hanem hosszú távon is rugalmas, télen-nyáron használható mobil klímát szeretnének. Ideális közepes méretű helyiségekbe, és azoknak is jó választás, akik kültéren szeretnék elhelyezni a zajforrást. Különösen praktikus lehet azoknak, akik idővel bővítenék vagy hatékonyabbá tennék a rendszerüket.
A praktikusan kompakt
Miért szeretjük?
Az LG LP1419IVSM az egyik leginkább „önellátó” mobil klíma: beépített csővel, tárolórekeszekkel a tartozékoknak (pl. ablakpanel, távirányító) és könnyen mozgatható kivitelben érkezik.
A változó fordulatszámú, inverteres kompresszora energiatakarékosan és csendesen működik,
a telepítése pedig meglepően egyszerű – ez különösen jól jön, mivel fűteni nem tud, így csak szezonálisan használhatjuk.
Hátrányok
Mivel nem rendelkezik fűtőfunkcióval, minden évben el kell csomagolni télre – igaz, ehhez megvannak a kényelmesen kialakított megoldások. Magyarországon nehezebben elérhető, külföldről kell megrendelnünk a gyártó honlapjáról.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akik egy praktikus, jól tárolható, ugyanakkor hatékony és halk mobil klímát keresnek nyári használatra, és nincs szükségük fűtésre. Különösen jól jöhet kisebb lakásokba, ahol fontos a helytakarékosság.
Három az egyben megoldás
Miért szeretjük?
A SereneLife SLPAC7EU egy sokoldalú, praktikus mobil légkondicionáló, amely három funkciót egyesít: hűtés, szellőztetés és páramentesítés. Kevés gombjának köszönhetően könnyű és egyértelmű a kezelése, időzítőt is állíthatunk rajta, és három mód között is egyértelműen válthatunk.
A 7000 BTU/óra hűtőteljesítményének köszönhetően akár 26 m²-es helyiségeket is könnyedén lehűt, és az energiaosztály A besorolása biztosítja, hogy energiatakarékosan működik.
A 24 órás időzítő, az éjszakai üzemmód és a digitális érintőpanel mind hozzájárulnak a kényelmes használathoz.
Hátrányok
Mivel a készülék nem tud fűteni, csak hűtési célokra használható. Kisebb helyiségekhez ideális, de nagyobb terekhez érdemes másik modellt keresni.
Kiknek ajánljuk?
Ha egy kompakt, könnyen mozgatható és praktikus készüléket keresel, ami nemcsak a hőmérsékletet, hanem a levegő páratartalmát is szabályozza, akkor a SereneLife SLPAC7EU ideális választás lehet.
Intelligens vezérlés
Miért szeretjük?
A Klarstein Aero Ring 7K mobil klíma remek választás azok számára, akik hatékony hűtésre vágynak a nyári hónapokban. A 7 000 BTU teljesítménnyel és a 2,45 kW-os hűtőkapacitással könnyedén hűt 25 m²-es helyiségeket, így a legforróbb napokon is friss, hűvös levegőt biztosít. A különböző üzemmódok – hűtés, párátlanítás és ventiláció – sokoldalú használatot tesznek lehetővé, így nemcsak a nyári hőségben, hanem más évszakokban is jól jön. A távirányító, az érintésvezérlő panel, valamint az intelligens alkalmazásos vezérlés mind kényelmes használatot biztosítanak.
A hangvezérlés lehetősége (Alexa vagy Google Voice Assistant) pedig még egyszerűbbé teszi a használatot: egy szó, és máris élvezhetjük a kellemes hűvösséget.
A mobilitása is kiemelkedő, hiszen a könnyen mozgatható görgőknek köszönhetően bárhol elhelyezhető a lakásban.
Hátrányok
Bár a mobil klíma remek teljesítményt nyújt, a zajszintje – 64 dB – viszonylag magas a piacon elérhető más modellekhez képest.
Kiknek ajánljuk?
A Klarstein Aero Ring 7K azoknak ajánlott, akik egy sokoldalú mobil klímát keresnek, ami nem csak hűtésre, hanem párátlanításra és szellőztetésre is alkalmas.
A Startlap Vásárlás cikkeiben szereplő termékeket a szerkesztők szubjektíven válogatják. Azonban, ha vásárolsz valamit a fenti linkeken keresztül, partneri jutalékot kaphatunk.
Cikkünk frissült.