Meghökkentő, ami kiderült a Balaton vízéről - aki fürdeni akar majd, annak tudnia kell erről
Fontos új információ látott napvilágot a Balaton vizéről, amely minden idei fürdőzőt érinthet – írja a Hellosajto.hu.
A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet friss eredményei szerint a Balaton parti zónájában élő kvagga kagylók hatékonyan tisztítják meg a vizet a szerves szennyeződésektől, így kulcsszerepük lehet a vízminőség megőrzésében.
A Balaton ökológiai védelme komoly kihívást jelent napjainkban a klímaváltozás, az intenzív beépítés és a növekvő turizmus mellett. Ezért különösen fontos szerep jut a part menti élővilágnak, amely természetes szűrőként képes csökkenteni a tóba kerülő szennyezőanyagok mennyiségét.
A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy a 15 éve jelen lévő, inváziós kvagga kagyló mennyiben segíthet javítani a tó vízminőségét.

Ma már ez a kagylófaj teszi ki a part menti makrogerinctelenek 90 százalékát a Balatonban. A felmérések alapján a kvagga kagylók rendkívül sűrűn fordulnak elő: egy négyzetméteren akár 100 ezer példány is lehet parti öv szilárd felületein.
Egyetlen kagyló óránként körülbelül két deciliter vizet szűr meg, így az egész állomány három nap alatt képes a teljes parti víztömeget átszűrni. A vizsgálatok szerint a Balatonban lévő szerves szennyezők mennyisége nem haladja meg a kritikus szintet, de az állandóan jelen lévő PAH-ok és az időszakosan megjelenő gyógyszermaradványok továbbra is veszélyt jelenthetnek az ökoszisztémára.
A kísérletek igazolták, hogy a kvagga kagylók tíz nap alatt akár a PAH-ok 85–100 százalékát is eltávolítják a vízből, emellett több gyógyszermaradványt is gyorsan és célzottan kiszűrnek.
A kutatók szerint ezek a nagyszámban jelen lévő szűrőszervezetek hatékonyan távolítják el a kisebb és nagyobb mértékben jelen lévő szennyeződéseket, így fontos szerepük van a Balaton vízminőségének megőrzésében.