Tudományosan elemezték Orbán Viktor beszédeit, érdekes eredményre jutottak

Startlap - Startlap
A miniszterelnök majdnem annyiszor használt szorongással, alávetettséggel és összeomlással kapcsolatos szavakat, mint ahányszor a "van", illetve az "egy" szavak elhagyták a száját.

“Hiszünk a szavak erejében. Tudjuk, hogy a szavaknak pusztító ereje is lehet” – írják azok a szakmailag elismert kutatók, akik álnéven tették közzé elemzésüket, melyben Orbán Viktor beszédeit vették górcső alá – számolt be a 444.hu.

A tanulmányban a miniszterelnök szóhasználatának változásait követték figyelemmel az 1999 és 2018 közötti időszakban, amelyhez összesen 41 beszédet használtak fel: az 1999-2018 közötti évértékelőket, a 2007-2017 közötti tusványosi beszédeket, valamint a 2017-2018 közötti március 15-i szónoklatokat.

A módszertan roppant egyszerű volt: csoportosították és megszámolták a szavakat. Összesen öt csoportot alkottak: félelemmel kapcsolatos szavak, harccal kapcsolatos szavak, kormányzással, gazdasági folyamatokkal, közigazgatással kapcsolatos szavak, az EU-ra utaló szavak, valamint menekültekkel kapcsolatos szavak.

Szorongás, alávetettség és összeomlás

Orbán Viktor renkdívül sokszínűen és nagy gyakorisággal használja a félelemmel, szorongással, bűnnel, fájdalommal kapcsolatos szavakat.

Az ide tartozó kifejezések egy szűkebb csoportja, amelyek a tanulmányban “szorongás, alávetettség és összeomlás” nevet kapták, több mint 3000 alkalommal szerepelnek a szövegekben, ami az összes szó két százaléka.

Igazán szemléletesen mutatja az arányukat az, hogy összesen szinte ugyanannyiszor hangzottak el a miniszterelnök szájából, mint ahányszor az “egy” vagy a “van” szavak. A következő kifejezésekről van szó:

aggódik, akadály, áldozat, baj, beletörődik, bizonytalan, bukás, bűncselekmény, bűnözés, bűnöző, büntetés, büntetlen, cinizmus, csőd, csalódott, ellenfél, elhagy, elutasít, elveszít, erőszak, fájdalmas, fél, feled, felelőtlen, fellázad, felszámol, fenyeget, gyáva, gyenge, gyűlölet, hanyatlás, hazudik, hazug, hiány, hiba, igazságtalanság, kár, kényszer, képtelen, kétség, kikezd, kioktat, kishitű, kiszolgáltatott, kockázat, konfliktus, korlát, kudarc, kullog, küzd, lázadás, legyőz, lehetetlen, leszakad,letör, megbukik, megsarcol, megvéd, nehéz, nyomás, önkény, önsajnálat, összeomlás, rab, ránt, reménytelen, reszket, rombol, romlik, rossz, sikertelen, sodor, sodródik, süllyed, szegénység, szégyen, szenved, szétesik, szolga, szorong, tagad, támad, teher, terror,téved, tönk, vad, válság, váratlan, védtelen, vég, ver, veszély, veszt, zavar

A “szorongás, alávetettség és összeomlás” szavai az évértékelőkben először 2004-ben kaptak kiemelt hangsúlyt, majd a 2007-es és a 2009-es években érték el a csúcsot, több mint 2,5 százalékos aránnyal. A tusnádfürdői és a március 15-i beszédekben 2007-ben és 2008-ban lépték túl a 2,5 százalékot.

Harc

Az alábbi, harcról, háborúról szavak 2014-ben kezdtek feltűnően teret nyerni:

csata, ellenség, háború, hadsereg, harc, határvédelem, katona, kitör, megszállás, szabadságharc, támad, világháború, felnyergel, felszerszámoz, hadakozik, hadjárat, kilő, kivív, lövészárok, megtámad, nyergel, nyíltsisakos, rálő, rezsiharc, robbant, megvéd, véd

A harccal, háborúval kapcsolatos szavak aránya az évértékelőkben

Már nem szeretjük Európát és kevésbé érdekes a belpolitika

Az Európai Unióval kapcsolatos szavak 1999-2011 között kevesebb mint 0,2 százalékát tették ki az évértékelőknek, 2016-ban viszont már 1,61 százaékot értek el, az utóbbi két évben pedig stabilan tartották a 0,9 százalék feletti arányt, és ez a tendencia jellemzi a tusványosi és a márciusi beszédeket is.

A kontextus is sokat változott: míg a 2007-es évértékelőn még csak pozitív vagy semleges közegben beszélt az uniórol a miniszterelnök, a Brüsszel kifejezés pedig el sem hangzott, addig a 2017-es évértékelő során már 19 alkalommal, tusnádfürdői beszédben pedig 55-ször említette negatív felhanggal Európát.

A migráció természetesen 2015-ig nem volt téma, de az érdekes az, hogy főleg 2018-ban sűrűsödtek az ezzel kapcsolatos szavak, amikor az Európát elérő menekültek száma ebben a négyéves időszakban messze idén volt a legalacsonyabb.

Mindeközben pedig, az EU, a migráció és a háború szavainak szaporodása mellet a klasszikus kormányzással kapcsolatos kifejezések megritkultak, ezekre már úgy tűnik nem maradt idő.

Ez is érdekelhet

képcím

Magyar Péter most Deutsch Tamást hozta kínos helyzetbe

képcím

Orbán megjelent Makón, és elismerően beszélt a volt szocialista...

képcím

Orbán és Rogán is reagált Magyar Péter kijelentéseire