Minden második fiatal magyar kutató másodállásra kényszerül, mert olyan alacsony a fizetés

Startlap - Startlap
A nőket ráadásul rengeteg negatív megkülönböztetés éri a tudományos pályán.

A Magyar Tudományos Akadémia az idei év első felében több mint 1500, 45 évnél fiatalabb kutatót kérdezett meg arról, hogyan érzik magukat, milyen perspektiváik vannak, és mi a véleményük a hazai tudományos pályáról – írja a 444.hu.

A felmérés szerint a kutatást olyan elhivatott szakemberek választják, akiket a tudományos felfedezés izgalma vonzotta erre a területre, de sajnos elég sok érv szól amellett, hogy elhagyják a pályát. A probléma legfőképpen az alacsony jövedelmek, valamint a kutatási forrás hiánya, illetve a szakmai karrierút kiszámíthatatlansága.

A kutatók 42 százaléka vállal másodállást az alacsony bérezés miatt. A legbizonytalanabb jövőképe a 35 éven aluliaknak van, ők azok, akik a leginkább tervezik a kivándorlást, illetve a pálya elhagyását. A szakterületet tekintve az orvosi kutatók szeretnének leginkább kivándorolni.

A nők helyzete még nehezebb

A női kutatók 28 százalékát érte megkülönböztetés a tudományos pályafutása során neme, kisebbségi identitása vagy fogyatékossága miatt. A férfiak körében ez az arány csupán 4 százalék. A nők bizonyítottan később, illetve kisebb eséllyel lépnek előre a tudományos ranglétrán, mint a férfiak.

A gyermekvállalás miatt ötször annyi nőt ér negatív megkülönböztetés: a nők 44,5 százaléka, a férfiak 9,3 százaléka jelezte, hogy volt ebből problémája a tudományos pályafutása során. A szerzők megjegyzik: “a tudományos pályán dolgozó nők hajlamosak jelentősen késleltetni a gyermekvállalás időpontját”.

Ez is érdekelhet

képcím

Legyőzte Japánt, kijutott az olimpiára a női kéziválogatott

képcím

Magyar milliárdokból, titokban finanszírozták az Euronews...

képcím

Megindítja a pert az EP a Magyarországnak utalt uniós pénzek miatt