Megszületett Lulu és Nana - ők a világ első génmódosított gyerekei

Startlap - Startlap
A dolog korántsem olyan vidám, mint ahogy azt a cím sugallja.

Egy kínai kutatócsoport vezetője, Ho Csienkuj hétfőn bejelentette, hogy nemrégiben megszületett egy ikerpár – Lulu és Nana – akiken sikeresen alkalmazták a legújabb, ún. CRISPR-alapú genomszerkesztést – írja a Qubit.

Nem meglepő, hogy mindez Kínában történt, ugyanis 2015-ben ott készült a világ első két, genetikailag módosított emberi embriója is. Többek között éppen ezeknek – az egyébként in vitro fertilizációból (IVF) visszamaradt, életképtelen embriókon végzett – kísérleteknek a kétes eredménye sejtette azt, hogy még sokáig kell várni az első, emberi genom örökölhető módosítását hordozó gyermekek megszületésére. Nem véletlen, hogy három évvel ezelőtt moratóriumot javasoltak az ilyen jellegű kísérletekre, szemben az olyan beavatkozásokkal, amikor például mondjuk a vérképző rendszer betegségeinek kijavítása céljából testi sejteket módosítanak. 

Természetesen senki sem úgy gondolta, hogy örökre félretesszük az emberi genom örökletes módosítását. A nagyon is valós veszélyek mellett ez ugyanis egy olyan eszköztár, amivel nem élni is ugyanúgy egy morálisan megkérdőjelezhető döntés. Csienkuj Ho viszont jelenleg hiába hangsúlyozza, hogy a céljuk nem ún. “dizájner bébik” megalkotása, a tudományos világ jelentős része felháborodásának adott hangot.

A kutatók kétes magyarázattal indokolják a megkérdőjelezhető eljárás szükségességét

Hóék úgy tűnik, igyekeztek egy ésszerű kibúvót találni a támadások alól, ezért érdekes magyarázattal álltak elő. Létezik egy CCR5 nevű gén, amelynek ismert mutációi több millió ember számára biztosítanak természetes HIV-rezisztenciát. Ez egy olyan gén, amelynek fehérjéje az immunsejtek felszínén fontos kapcsolódási pontot nyújt a vírusnak, hiánya esetén a HIV nem tud bejutni a szervezetbe. Hoék azt állítják, hogy a gyermekek HIV-pozitív apja szerette volna megkímélni utódait attól, hogy a betegséget átörökítsék, ezért nyúltak hozzá a CCR5-höz.

A magyarázat jónak hangzik, de valójában annyira mégsem az. Pont ugyanilyen hatékony lett volna ugyanis a hagyományos szűrés, vagyis az, amikor az IVF során megvizsgálják az embriókat, és a beteg, illetve hordozó embriókat nem ültetik be. Ráadásul amennyiben mindkét szülő szedi az antivirális szereket, akkor körübelül nulla az esélye annak, hogy IVF körülmények között a vírus a szülőről a gyerekre adódjon. 

Emellett egy nagyon fontos kérdés is felmerül: hogy egyáltalán igaz-e, amit a kínaiak állítanak, mivel egyelőre semmi bizonyítékot nem mutattak fel erre nézve. Igaz vagy sem, a Shenzeni Egyetem nem értékelte a bejelentést: az etikai bizottságuk gyorsan kiadott egy nyilatkozatot, amelyben Ho munkáját felfüggesztették, és leszögezik, hogy a kutatásra nem adtak engedélyt.