Kiderült, honnan jött a radioaktív felhő Európa fölé

Startlap - Startlap
Megtalálták a szökött ruténium forrását.

Mint korábban megírtuk, a feltételezések szerint szeptember utolsó hetében baleset történhetett egy oroszországi vagy kazahsztáni nukleáris létesítményben, amire az akkor Európa felett megjelent radioaktív felhőből következtettek a szakemberek.

Az a kezdetektől biztosnak látszott, hogy valamilyen nukleáris üzemből szivároghatott ki a felhő, mivel az erőművekben ruténium-106 nem keletkezik. Az Európát elérő izotópok mennyisége nem volt veszélyes az emberi egészségre.

A baleset vagy szivárgás megtörténtét egyik ország sem ismerte el. A Roszatom még októberben kiadott egy közleményt, miszerint Oroszország felett a légkörben szinte sehol sem mutatták ki a ruténium-106-ot, most azonban kiderült, hogy a közlemény hazugság volt – írja a 444.hu.

A Roszhidromet nevű kormányzati kutatóintézet múlt heti jelentése szerint ugyanis szeptember utolsó napjaiban több oroszországi mérőállomáson is kimutatták a ruténium-106 jelenlétét, először éppen az Urál déli részén.

Szeptember 25-én észlelték először, két olyan mérőponton, amelyektől 100 kilométeren belül található a Roszatom Majak nevű nukleáris létesítménye, ahol atomerőművekben elhasznált, kiégett fűtőelemeket dolgoznak fel.

Bizonyítani nem tudják, hogy a szivárgás a Roszatom Majak nevű létesítményből származik, de a környéken az az egyetlen ismert üzem, ahonnan a ruténium-106 kiszabadulhatott.

 

Forrás: 444.hu

A címlapkép illusztráció (Thinkstock) 

Ez is érdekelhet

képcím

Technológia a méhcsalád életének szakaszai alapján – Tavasz...

képcím

10 egészségesnek hitt étel, ami valójában nem az: ne higgy a...

képcím

Micsoda tűzijátékkal zárult a Horvát Rally első napja!