Hosszú Katinka 200 vegyesen is nyert, újabb két világcsúcs a Duna Arénában

Startlap - Startlap
Verrasztó Dávid második lett 400 vegyesen.

Akárcsak pénteken, Hosszú Katinka a szombati zárónapon is egy-egy arany- és bronzérmet nyert egyéniben az úszók világkupa-sorozatának budapesti állomásán. A 29 éves, háromszoros olimpiai bajnok versenyző így négy arany- és két bronzéremmel zárt a Duna Arénában.

Fantasztikus hangulatban, telt házat jelentő ötezer néző előtt, a férfi 400 méter vegyes döntőjével, benne három magyarral indult az esti program. A mezőny gyorsan több részre szakadt, a szám háromszoros világbajnoka, a japán Szeto Daija hamar ellépett, a második helyen pedig Verrasztó Dávidot nem volt esélyük a többieknek utolérni. A magyarok közül az ezüstérmes Verrasztó mögött Holló Balázs a hatodik, Grátz Benjámin pedig a futamban nyolcadik, az időeredményt tekintve pedig a tizedik lett. Bernek Péter végül nem állt rajtkőre.

MTI Fotó: Kovács Tamás

Két világcsúcs

Női 800 méter gyorson a kínai Vang Csiencse-ha 7:59.44 perces idejével új junior világcsúcsot állított fel, s mindössze egyetlen tizedre volt a spanyol Mireia Belmonte Garcia 2013-as felnőtt rekordjától. Sömenek Onon Katalin a 7., Gál Kincső pedig idejét tekintve a 9. lett. A 16 éves Vang Csiencse-ha csütörtökön 400 gyorson felnőtt világcsúcsot úszott.

Nem sokkal később megszületett a második világcsúcs a Duna Arénában: a brazil Nicholas Santos 21.75 másodperces idővel diadalmaskodott férfi 50 méter pillangón, a német Steffen Deibler 2009-es, “cápadresszes” idejéből faragott le öt századot, s vette át a medenceparton a 10 ezer dolláros bónuszt jelentő csekket.

És érkeztek Katinkáék

Ezt követte a női 200 méter hát döntője Hosszú Katinkával, Burián Katalinnal és Szabó-Feltóthy Eszterrel: a háromszoros olimpiai bajnok az ötkarikás arannyal szintén rendelkező Emily Seebohmmal és Kathleen Bakerrel vívott nagy csatát, végül bronzérmes lett, míg Burián az ötödik, a 16 éves Szabó-Feltóthy pedig a nyolcadik helyen zárt. Bohus Richárd 100 méter háton utolsó, nyolcadik, Dudás Dániel pedig 200 méter gyorson hetedik lett.

Nem kellett sokat várni a harmadik világcsúcsra sem, a jamaicai Alia Atkinson 28.56 másodpercre javította önmaga két évvel ezelőtt felállított 28.64 másodperces rekordját.

A zárónap utolsó egyéni döntőjében 200 méter vegyesen Hosszú Katinka és Jakabos Zsuzsanna az első és a második legjobb idő birtokosaiként állt rajtkőre, s egy visszalépést miatt az előfutamban kilencedik Verrasztó Evelyn is elindulhatott: Hosszú végig vezetve magabiztosan nyert, míg Jakabos a hatodik, Verrasztó pedig a nyolcadik helyen csapott célba.

A világkupa zárásaként a 4×50 méteres vegyes vegyesváltók küzdelmeit rendezték meg: a Bohus Richárd, Horváth Dávid, Hosszú Katinka, Jakabos Zsuzsanna összeállítású magyar négyes a nyolcadik lett.

Következik a zárószakasz

A világkupa-sorozat első szakaszát nagymedencében, Kazanyban, majd Dohában rendezték, a második etap rövidpályán Eindhovenben kezdődött a múlt hétvégén, és most Budapesten zárult. A harmadik, zárószakaszra – ugyancsak 25 méteres medencében – novemberen Ázsiában, sorrendben Pekingben, Tokióban és Szingapúrban kerül sor.

A világkupában az egyéni számok győztesei 1500, a másodikak 1000, a harmadikok 500, a negyedikek 400, az ötödikek 300, a hatodikak pedig 200 dollárt kapnak, míg a váltóknál az első hármat díjazzák 3000, 2000 és 1000 dollárral. A világkupa összesített győztese 150 000, a második 100 000, a harmadik 50 ezer dollárral gazdagodik.