Eva Rezesova áldozatainak rokonai igyekeznek együtt élni a történtekkel, de pokolian nehéz

Startlap - Startlap
A gyerekek egyik pillanatról a másikra váltak a család legidősebb generációjává.

Eva Rezesova 2012-ben okozott balesetet BMW X5-ösével. Hátulról, körülbelül 165-180 km/órás sebességgel hajtott neki egy Fiat Puntónak az M3-as autópályán. A kigyulladt autóban hárman azonnal meghaltak, a negyedik áldozat még kijutott az égő járműből, de a kórházban ő is belehalt sérüléseibe. Az autót Medveczki György vezette, vele utazott felesége, és feleségének testvére a férjével. Az áldozat fia, ifjabb Medveczki György és a másik házaspár gyermeke (M.) beszélt a HVG-nek a történtekről, miután a múlt héten kiengedték a börtönből a szlovák milliomost.

Az interjú során szó esett a büntetőeljárás minőségéről, illetve arról, létezik-e olyan büntetés, amely elégtételt jelentett volna a családtagok számára. Erről úgy vélekedtek, Rezesova nem ült mindenért, amit tett, de a bűntudattal neki kell szembenéznie az élete során, mert ami történt, jóvátehetetlen. Elmondásuk szerint Rezesova az eset után nem is kereste fel az érintett családtagokat, akik nem is vártak volna tőle elnézéskérést, csupán megbánást – azt pedig nem tapasztaltak.

A tárgyalások során a baleset legszörnyűbb részleteit is rekonstruálták, illetve felvetődött, hogy a Fiat sofőrje hibázott. M. elmondása szerint pokoli nehéz volt, mindennapos sírással és iszonyú fájdalommal járt, amikor pedig Medveczki Györgyöt próbálták szabálysértéssel vádolni, úgy érezte, megnyílik alatta a föld.

A sofőr fia, ifjabb Medveczki György levezette Rezesova vallomásainak fázisait is, a vezetés közbeni elalvással kezdve az apja hibásságán át a véletlenül megivott vodkáig és a szemből érkező jármű elvakító lámpájáig. Az első ítéletben megjelenő verzió, mely szerint a sofőr hibája sem kizárható, nagyban Melegh Gábor igazságügyi szakértő szakvéleményére épült, akinek erkölcsöket sértő viselkedését is kiemelte a fiú. A másodfokú ítéletre végül tisztázódott, és ahogy a családtagok mondják: a másodfokú bíróság visszaadta a halottak becsületét.

Az üggyel a sofőr fia annyit foglalkozott, hogy a több ezer oldalnyi igazságügyi szakvélemény lapozása mentén gyakorlatilag autodidakta közlekedési szakértővé képezte magát. A fiú ismertette az alkoholos befolyás alatt bekövetkezett baleseteknél bevetett két fő védekezési stratégiát, amelyet a per alatt is bevetettek – a legnagyobb botrányt talán éppen az igazságügyi szakértők elemzései generálták ebben a büntetőügyben.

„A teljes nyomozati szakasz teli volt ilyen érthetetlen elemekkel – mondja ifjabb Medveczki György, aki a jövőről is beszélt. – A családunkban a balesettel egyik napról a másikra harminc-iksz évesen mi lettünk a legidősebb generáció. Azóta ezzel élünk, ennek a következményeit viseljük. A tragédián túl sokat elvett az életünkből az igazságért folytatott, sokáig reménytelennek látszó harc. A nyilvánosság ereje azonban megfordította az ügyet, legalább nem volt hiábavaló ez a küzdelem.”

M. egyelőre nem tudja elengedni szeretteit, minden nap gondol rájuk.

„Előttem van az arcuk, hallom a hangjukat. Azt szoktam álmodni, hogy együtt vagyunk. De sokszor az elképzelt, rémült arcukat látom álmomban, amikor ég az autó. Nem tudok szabadulni ettől. Tudom, az élet megy tovább, éljük a mindennapokat, monoton, gépies módon, próbálva mindenütt megfelelni. De már sohasem leszek az, mint a tragédia előtt.”

Ez is érdekelhet

képcím

Robbanás történt Budapesten, egy nő meghalt

képcím

Járdára hajtott két autó Debrecenben, egy gyalogos meghalt

képcím

18 ember sérült meg az M7-esen: helyszíni videó a mentésről