200 ezer forintra is nőhetnek a háromgyermekes családok juttatásai az anyák adómentességével

Startlap - Startlap
De ezzel a kedvezménnyel is a magasabb jövedelmű családok járnának igazán jól.

A hét elején derült ki, hogy a kormány felvettette azt az ötletet, miszerint a háromgyermekes nők életük végéig mentesülhetnének a személyi jövedelemadó fizetése alól. Az Index kiszámolna, hogy mit jelente ez egy családnak, illetve hogyan érintené a költségvetést.

Már most is sokat költünk családtámogatásra

Magyarországon GDP-arányosan kiemelten sokat költenek a családok támogatására: míg a szomszédos országokban legfeljebb a nemzeti össztermék 3 százalékát, addig nálunk a GDP 3-4 százalékát fordítjuk családtámogatásra.

A támogatások eloszlása viszont nagyon egyenlőtlen: a mindenkinek egyformán járó családi pótlék összege 8 éve nem emelkedett, miközben a leginkább a középosztályt érintő családi adókedvezmény és a családi otthonteremtési kedvezmény mértékét növelték.

A háromgyermekesek adómentessége nem okozna nagy költségvetési kihívást

A portál abból a feltételezésből indult ki, hogy a kedvezmény felmenő rendszerben kerül bevezetésre, vagyis mindenkit érint, aki már három gyermeket szült. A 2016-os mikrocenzus adatai alapján számoltak, és a legfrissebb magyar bruttó átlagfizetést vették alapul. (Ez utóbbi feltehetően enyhe túlbecslést eredményez, hiszen sokan félállásban dolgoznak, valamint az átlagbért felhúzzák a magasabb fizetések, azonban mediánt jelenleg nem közöl a KSH.)

Ezek alapján 200-225 ezer nőt érinthet a kedvezmény, ami összesen évi 131,22 milliárd bevételkiesést eredményezne az államnak. A magasnak hangzó összeg valójában a tervezett szja-bevételeknek csupán 6, a teljes befolyó összegnek pedig mindösszesen 1 százalékát teszi ki.

A családoknak sokat számíthat, de a magasabb jövedelműek járnának igazán jól

Az elég magas bruttó bérrel rendelkező három vagy többgyermekes családok a családi adókedvezmény által gyermekenként havi nettó 33 ezer forinthoz juthatnak hozzá, ami három gyermek esetén havi 99 ezer forintot jelent. A gyermekenként 16 ezer forintos családi pótlékkal együtt már 147 ezer forinttal növekedhet a családi kassza. 

Egy olyan család esetében, ahol az apa fizetése alapján az adókedvezmény egyedül lehívható, a nőkre vonatkozó mentesség egy átlagfizetésre bejelentett anya esetén további 49 ezer forintot jelentene. Vagyis egy ilyen “mintacsalád” havonta 200 ezer forinthoz jutna hozzá gyermekei után. Ez persze csak a jobb anyagi helyzetű családok esetén érvényes, vagyis a háromgyermekes anyák adómentessége is a gazdagabb családoknak kedvezne igazán. 

Milyen demográfiai hatásai lehetnének a sokgyermekesek adómentességének?

Egy ilyen intézkedés demográfiai hatásait megjósolni is nehéz. Hogy vajon mennyire tudja felülbírálni a kilátásba helyezett adókedvezmény a családtervezési döntéseket, tehát mennyire ösztönzi a gyermekvállalási kedvet, az egy nagy kérdés – írja a Portfolio. A portál megjegyzi, hogy ráadásul egy olyan kedvezménnyel honorálnák a gyermekvállalást, amely csupán egy későbbi időpontban, vagyis az anya ismételt mukába állásának idején válik valóra.

Az adómentesség viszont egy másik, egyértelműen pozitív követmezménnyel járhatna: növelné a háromgyermekes nők munkaerőpiaci aktivitását. Hagyományosan a magyar kisgyermekes anyák foglalkoztatási rátája nem éri el az uniós átlagot, és a három gyermekes anyák foglalkoztatottsága kifejezetten alacsony. Míg tavaly a 25-49 éves, egy vagy két gyermekkel rendelkező nők nagyjából 73 százaléka dolgozott, addig a három- vagy többgyermekesek esetén kevesebb, mint 49 százalék volt ez az arány.

Ez is érdekelhet

képcím

"A legférfiasabb dolog az apaság" - óriásplakátokon buzdít...

képcím

Orbán az üzemanyagárakról: "Ezért nagyon dühös vagyok"

képcím

Zuhant a születésszám és a házasságkötések száma