Ételek, amelyek segíthetnek, hogy nyugodtabban aludjunk

Startlap - Szponzorált tartalom
Akik alvási nehézségekkel küzdenek, jól tudják, milyen fontos, hogy mit, mikor és mennyit eszünk lefekvés előtt: ez ugyanis jelentősen befolyásolja az alvás minőségét, ebből következően pedig azt is, hogy másnap mennyire érezzük kipihentnek magunkat. Mit érdemes fogyasztani, mielőtt ágyba bújunk, és mi az, amit a legjobb elkerülni? Ennek jártunk utána!

Egy pihentető, nyugodt éjszaka minden pénzt megér – és ebben semmi túlzás nincs. Az, hogy mennyit és milyen minőségben alszunk, meghatározza a másnapi közérzetünket, produktivitásunkat és úgy általában az egész napot. Épp ezért fontos, hogy mindent megtegyünk azért, hogy minél jobban és nyugodtabban töltsük az éjszakát, és ebben meglepően sokat tud segíteni az, ha jól megválogatjuk, mit és mikor eszünk lefekvés előtt.

Először is érdemes elfelejteni azt a közhiedelmet, hogy lefekvés előtt tilos enni. A telített gyomor megnehezíti az alvást, de legalább ennyire egészségtelen az is, ha korgó gyomorral fekszünk le aludni. Ugyanakkor bizonyított tény, hogy a nehéz, zsíros, olajos ételek megterhelik a gyomrot, ami miatt alapvetően nehezebb is elaludni, ha pedig hosszú forgolódás után mégis sikerül, a gyomor akkor is dolgozik tovább, ami lehetetlenné teszi a valódi pihenést.

Amire legjobb nemet mondani

A már említett zsíros, nehéz fogásokon kívül a túlságosan fűszeres ételekről is le kell mondani a nyugodt alvás érdekében. Azt mondanunk sem kell, hogy a koffeint érthető okokból kerülni kell lefekvés előtt, de arra talán sokan nem is gondolnak, hogy a csokoládé a kakaóbab koffeintartalma miatt ugyanilyen rossz hatással lehet az alvásra – ezt hat órával lefekvés előtt már nem ajánlott fogyasztani.

Kevesen tudják, de a sajt sem a legjobb választás, ha egy kis esti nassolásra vágyunk: a benne található tiramin nevű aminosav izgalmi állapotba hozza az idegrendszert és garantáltan elveszi a nyugodt éjszaka lehetőségét.

Ugyanez igaz a cukrozott, édes italokra és ételekre. Legyen szó akár jégkrémről, cukorkáról vagy édes süteményekről, egyik sincs túl jó hatással az alvási ciklusok alakulására. A vércukorszint hirtelen megugrik, majd az éjszaka folyamán drasztikusan csökkenni kezd. Utóbbit a szervezet könnyen értelmezheti veszélyként, ami végső soron oda vezet, hogy felébredünk az éjszaka közepén, látszólag minden különösebb ok nélkül. Lefekvés előtt a sós ételeket sem szabad túlzásba vinni, mivel a só kivonja a vizet, dehidratálttá teszi a szervezetet, ami felületes alváshoz vezet.

cseresznye
Getty Images

A tökéletes alvás érdekében

Jogosan merül fel a kérdés: ha ennyi étel hat negatívan az alvásminőségünkre, akkor mégis mi az, amit nyugodt szívvel fogyaszthatunk elalvás előtt? Akad például egy-két olyan gyümölcs, amely nemcsak nincs rossz hatással az éjszakai alvásra, de kifejezetten segíti is azt. Ilyen például a cseresznye, amiben természetes módon megtalálható az alvási ciklust irányító hormon, a melatonin – így lefekvés előtt kifejezetten jót teszünk vele. A banán szintén jó választás lehet, a benne lévő magnézium ugyanis segít ellazítani az izmokat, és a szervezet könnyebben regenerálódik a hatására. Sőt, az ínyenceknek egy mézes-banános turmix lehet a tökéletes választás, hiszen a méz csökkenti az orexin termelődését a szervezetben, ami az ébrenléthez, a koncentrált figyelemhez elengedhetetlen. A banánhoz hasonlóan a mandulában is nagy mennyiségben található magnézium, ami képes ellazítani az izmokat, és a vércukorszint optimalizálásához is hozzájárul – így biztosítva azt, hogy a szervezet ne fejtsen ki felesleges energiát alvás közben. A húsimádóknak a legjobb választás a pulyka lehet, elsősorban azért, mert a benne található triptofán hatással van a melatoninra, ami segít a jobb és főleg a mélyebb alvás elérésében. Arról nem is beszélve, hogy magas proteintartalma miatt telítettségérzetet okoz anélkül, hogy elnehezítené a gyomrot. A szakértők emellett a  halakat is előszeretettel ajánlják a jobb alvás érdekében, például a tonhalat vagy a lazacot. Az ezekben lévő D-vitamin és az omega-3 zsírsavak együttes hatása növeli a szerotoninszintet a szervezetben, ami segít ellazulni. Természetesen nem lehet kihagyni a felsorolásból a különböző gyógynövényekből készült teákat sem, amelyek segítenek megnyugtatni a szervezetet, ezáltal könnyebb az elalvás is. Az örök klasszikus a jól ismert langyos tej, ami a szakértők szerint valóban segít a jobb alvás elérésében. A benne lévő triptofán és kalcium szabályozza az alvási ciklusért felelős melatonin szintjét, így biztosítva nyugodt és pihentető éjszakát.

HIRDETÉS

 

Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte

 

A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó, vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, éjjel pedig altat. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs negatív hatással az autóvezetésre és nem befolyásolja a koncentrációt sem. Már nagyobb, 60 szemes kiszerelésben is elérhető.

Vény nélkül kapható gyógyszer

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A

 

MELLÉKHATÁSOKRÓL

 

OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT,

 

VAGY KÉRDEZZE MEG

 

KEZELŐORVOSÁT,

 

GYÓGYSZERÉSZÉT!

Ez is érdekelhet

képcím

„Éjszaka álmatlanul forgolódtam” (x)

képcím

Erre utalhatnak az egyes alváspózok

képcím

Így jelzi a testünk, ha túl sok a feszültség