Elkerülhető a menopauza? – Gyakori tévhitek a változókorról

Startlap - Szponzorált tartalom
A változókor egy olyan természetes biológiai folyamat, amely előbb-utóbb minden nő életébe beköszönt. A menopauzáról ennek ellenére a mai napig számtalan tévhit kering. Ezek közé tartozik például, hogy a klimax csak az idősebb nőket érinti, hogy az állapot elkerülhető, megelőzhető, de sokszor téves ismereteink vannak a változókor tüneteiről és a kezelésükről is.

A menopauza nemcsak az idősebb korosztályt érinti. A nők általában a negyvenes-ötvenes éveikben lépnek a változókorba, bizonyos esetekben azonban korábban is beállhat az állapot. Ezt korai menopauzának vagy korai petefészek kimerülésnek nevezzük, amely akár már a harmincas évek során is beköszönthet. Ennek hátterében állhatnak genetikai tényezők, autoimmun betegségek, bizonyos kezelések, például kemoterápia, sugárkezelés, illetve más műtéti beavatkozások is.

Ma már azt is tudjuk, hogy a férfiaknál is létezik egy menopauzához hasonló folyamat, amelyet  „andropauzának” vagy „férfiklimaxnak” neveznek. Ez a kifejezés szintén az életkorral összefüggő hormonális változásokat, különösen a tesztoszteronszint csökkenését foglalja magába. Az andropauza azonban más, mint a női menopauza, így például nem is jelenti a reproduktív képesség teljes megszűnését.

Szintén gyakori tévhitnek számít, hogy a menopauza elkerülhető, illetve megelőzhető. A női test öregedésének része, hogy a petefészkekben megszűnik az ösztrogén és progeszteron hormonok termelése, ami miatt leáll a menstruációs ciklus. A menopauzát tehát nem lehet elkerülni, arra azonban léteznek módszerek, hogy az érintettek megkönnyítsék a változókor időszakát maguk számára.

Fotó: Getty Images

Fontos tény az is, hogy nem minden nő tapasztalja ugyanazon tüneteket a menopauza alatt. A változókor során különféle, változatos intenzitású panaszokat tapasztalhatnak az érintettek. Ez azt jelenti, hogy míg néhány nő csak enyhe tüneteket észlel, másoknál súlyos, zavaró panaszok is felléphetnek.  A leggyakoribb tünetek közé a hangulatváltozások, hőhullámok, alvászavarok, éjszakai izzadás, hüvelyszárazság és a menstruációs ciklus változásait sorolhatjuk. Egyeseknél jelentkezhet továbbá fejfájás, ízületi fájdalmak, fáradtság és súlygyarapodás is, de hangsúlyozzuk, a felsorolt panaszok nem lépnek fel minden érintettnél.

A menopauzával kapcsolatos kezelésekről szintén rengeteg tévhit terjedt el, ide tartozik az is, hogy az állapotot csak hormonterápiával lehet kezelni. A hormonpótló terápia (HPT) hatékony lehet egyes nők számára, de számos más módszer is segíthet a tünetek enyhítésében. Itt meg lehet említeni az életmódbeli változtatásokat, nem hormonális gyógyszereket és gyógynövény-készítmények használatát.

Végezetül pedig: a menopauza nem feltétlenül jelent rosszat egy nő életében. A változókorral járó fizikai és érzelmi változások bár okozhatnak kihívást, sok nő új kezdetként értelmezi a beköszönő életszakaszt, amely rengeteg pozitívumot, például nagyobb szexuális szabadságot, önismeretet és egészségtudatosabb hozzáállást hozott az életébe.

HIRDETÉS

 

Hüvelyszárazság? Enyhítse tartósan!

 

A hialuronsavat és gyógynövénykivonatokat tartalmazó hormonmentes Cikatridina hüvelykúp enyhíti az együttlétek során és a mindennapokban jelentkező hüvelyszárazság okozta tüneteket.  A hialuronsav nedvességgel tölti fel a hüvelyhám kiszáradt szöveteit, elősegíti a hámosodást, és táplálja a szöveteket. Igazoltan hatásos és biztonságos az intim tájékon jelentkező viszkető-feszülő érzés enyhítésében. Bármely életkorban, bármilyen eredetű hüvelyszárazság esetén alkalmazható, akár hosszú távon is. A tartós hatásért a kúra szükség szerint folytatható, ismételhető.


Patikában kapható gyógyászati segédeszköz / Forrás: Phytotec Hungária Bt.

A kockázatokról olvassa el a használati útmutatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát!

Ez is érdekelhet

képcím

Menopauza-barát étkezés: mit mond a dietetikus?

képcím

Tippek a klimaxos alvásproblémák ellen

képcím

Menopauza: a lelki tényezőkre is figyelni kell