Ha egy-egy szabálytalanságot elkövetünk vezetés során, még nem vonják be azonnal a vezetési engedélyünket: azonban a hibák idővel halmozódhatnak. Ha elérjük a szabályszegésekért kapott büntetőpontok határértékét, ugorhat a jogsink – ha visszaszereznénk, utánképzésre kell járnunk, melynek díja nagyon magas, írja a BAMA.
Ennyi büntetőpont után veszik el a jogosítványt
Tizenhárom büntetőpont összegyűjtése után érkezik az eső figyelmeztetés: ekkor azonban még önkéntes utánképzéssel csökkenthetjük a pontok számát.
Tizennyolc büntetőpont összegyűjtése után azonban legalább fél évre bevonják a jogosítványt.
Az utánképzés igencsak drága folyamat. A BAMA-nak egy szakértő elárulta: a legtöbben ittas vezetés miatt kényszerülnek visszaülni az iskolapadba.
Így ellenőrizhetjük, hány büntetőpontunk van
Az Ügyfélkapu+-ba belépve deríthetjük ki, mennyi van a rovásunkon: a felületre bejelentkezve a baloldali sávon a Közigazgatás, jog fülre kattintva legördül egy menü Adatkezelés, adatszolgáltatás címen. Erre kattintva keressük a Tájékoztatás Közúti Közlekedési Előéleti Pontokról alpontot. Ekkor felugrik maga az űrlap, amelyet azok vehetnek igénybe, akiknek a rendszerben megtalálható a személyi igazolvány, lakcímkártya és vezetői engedély hármas azonosítója. A DÁP alkalmazás is lehet az azonosítás egyik eszköze. Az illeték- és díjmentes lekérdezés után azonnal megkapjuk az eredményt.

Ezek a leggyakoribb szabálysértések, amikért büntetőpont jár:
- vasúti átjárón áthaladás szabályainak megsértése – 8 pont
- a megengedett legnagyobb sebesség átlépése – 4-8 pont
- az autópálya leállósávján történő haladás – 6 pont
- a gyalogosok elsőbbségére vonatkozó szabályok megsértése – 6 pont
- autópályán vagy autóúton biztonsági öv nélküli vezetés (ugyanezért lakott területen csak 3 büntetőpontot szabnak ki) – 5 pont
- kézben tartott mobiltelefon használata vezetés közben – 3 pont
- záróvonalon vagy járműforgalom elől elzárt területen való áthaladás – 2 pont