A Meglepetés egyik olvasója hívta fel a figyelmet a csaló e-mailre, amit az MVM nevében küldtek neki. Odafigyelésének köszönhetően végül elkerülte a kárt. Legyünk éberek: a csalók egyre meggyőzőbb taktikákkal támadnak!
Az utolsó pillanatban eszmélt
A Meglepetés olvasója számolt be az e-mailről, amelyben a csalók az MVM nevében keresték: az írták, hogy 86 ezer forintot meghaladó túlfizetése van az áramszolgáltatójánál, amit rögtön visszakaphat. Az elsőre jó hírnek látszó levél 86 ezer forintnyi összeg átutalását ígérte. A felhasználó rákattintott az e-mailben szereplő linkre, majd megadta bankszámla-adatait. Azonban amikor bankjától SMS-t kapott a tranzakció megerősítéséről, feleszmélt: a bank ilyet csak abban az esetben küld, ha valójában ő utal át egy összeget. Ekkor azonnal törölte a tranzakciót.
Az átverés lényege ugyanis az volt, hogy trükkös módszerrel vegyék rá az utalásra, amit kifizetésnek álcáztak.

Ha valóban az MVM keres, az így fest
A Meglepetés megkereste az MVM-et, tájékoztatást kérve, hogyan szoktak kommunikálni a túlfizetésekről. Az MVM így válaszolt:
“Az MVM Next rendszeresen figyelmezteti ügyfeleit az adathalász csalásokra, ezzel kapcsolatban tájékoztató weboldalt is létrehoztunk, ahol ügyfeleink minden szükséges információt megtalálnak arról, hogy hogyan ismerhető fel egy adathalász üzenet.
Felelős energiaszolgáltatóként mindig kérjük ügyfeleinket, hogy a kapott számlaértesítőket nézzék meg figyelmesen, hiszen a megtévesztő, adathalász levelek felismerhetők:
- A hamis e-mailben szereplő adatok gyakran nem pontosak.
- A levél helyesírási hibákat tartalmazhat, illetve magyartalan, online programmal fordított (pl. ékezet nélküli) mondatok találhatók benne.
- Az e-számla-értesítőkben található egy direkt fizetési hivatkozás. Kérjük ügyfeleinket, mielőtt rákattintanak a bankkártyás fizetés linkjére, a kurzort tartsák a hivatkozás fölé, hogy a böngésző megjelenítse a hivatkozás előnézetét, azaz megmutassa, hogy milyen oldalra készül éppen belépni az ügyfél.
- Az MVM Next nem küld fillérre végződő összegű számlát, visszatérítésről pedig nem ilyen formában értesíti ügyfelét.
A feladó e-mail címének ellenőrzése kiemelten fontos. Az MVM ezeket az e-mail címeket használja hivatalosan:
- Az MVM Next hivatalos e-számla értesítőjének feladója földgázszámlák esetén: MVM Next online ügyfélszolgálat, ugyfelszolgalat@online.mvmnext.hu
- Az MVM Next hivatalos e-számla értesítőjének feladója áramszámlák esetén: MVM Next online ügyfélszolgálat, noreply@mvmnext.hu
- Az MVM Next hivatalos e-számla értesítőjének feladója áramszámlák esetén (az ELMŰ-ÉMÁSZ-tól és az E.ON-tól érkezett ügyfeleknél): MVM Next online ügyfélszolgálat, onlineugyfelszolgalat@mvmee.hu
A küldött képeken jól látható, hogy a böngészőben nem az MVM Next hivatalos webcíme jelenik meg. Az online ügyfélszolgálatunk a https://onlineugyintezes.mvmnext.hu/ oldalon érhető el.”
Az MVM Next visszatérítési gyakorlata sem egyezik a csaló e-maillel: ha az elszámolás eredményeként az ügyfél szerződéses folyószámláján túlfizetés mutatkozik, vagy a számlakifogása eredményeképpen visszatérítés illeti meg, akkor alapesetben az összeget az MVM Next vagy beszámítja a felhasználó lejárt tartozásába, vagy – eltérő rendelkezése hiányában – a következő számláiban elszámolja.
Ha az ügyfél szeretné a túlfizetés összegét visszakapni, akkor arról külön kell rendelkeznie.
Igényelni személyesen, írásban és telefonon keresztül is lehetséges, tájékoztat az energiaszolgáltató. Emellett az ügyfeleket arra kérik, hogy ha adathalász-támadásra gyanakszanak, továbbítsák az adathalasz@mvm.hu e-mail-címre az MVM vagy MVM Next nevében érkező gyanús e-mailt.